Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP)
Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič sa nedeje, ide len o rámcovú a navyše „obrannú“ zmluvu…
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok oznámil, že USA nás do zmluvy netlačili, my ju chceme. Trvá na tom, že bezpečnosť Slovenska prijatím tejto zmluvy vzrastie.
No na druhej strane je veľa takých, ktorí tvrdia, že Slovensko prichádza o suverenitu, že otvárame slovenské nebo Američanom, za nič nebudú musieť platiť a nebudú podliehať našim zákonom. A do toho americké noviny The New York Times napísali, že „USA zvažujú podporiť povstanie, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu“ a uverejnili informáciu s odkazom na nemenovaný zdroj v administratíve prezidenta Joe Bidena, že „plány pomoci ukrajinským povstalcom môžu zahŕňať výcvik v okolitých krajinách, ktoré sú časťou východného krídla NATO“. Menovite ide o Poľsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré „môžu pomôcť povstalcom prekĺznuť von z Ukrajiny a späť“. Prekĺznuť – znamená prísť a odísť načierno, bez vedomia pôvodných správcov územia, nazývaného Slovenská republika…
Zvuk: Fico 1
Hovorí tak nielen Robert Fico, ale rovnako hovorí emeritný ústavný sudca Ján Drgonec, aj Peter Pellegrini, Tomáš Taraba, Marián Kotleba, Milan Uhrík, Ján Čarnogurský, Vladimír Palko, generáli vo výslužbe…
Vážnym signálom je, že parlamentná väčšina odmietla otvoriť mimoriadnu schôdzu Národnej rady s jediným bodom programu: vypísať na návrh Smeru a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu referendum o tejto zmluve. Logicky: bude sa týkať všetkých občanov a nie iba členov súčasnej vlády a parlamentnej väčšiny, mali by sa k nej vyjadriť občania.
Odmietli. Márne im odkázal europoslanec Milan Uhrík: „Vlastizradu vám nezabudneme!“
Zvuk: Uhrík
Vláda už teda odsúhlasila americkú prítomnosť na našom území za 100 miliónov amerických dolárov. Je to menej ako polovica zo sumy, ktorú ide Matovič vyplatiť seniorom za tretiu dávku Pfeizera.
Z Vodného kopca, kde sídli parlament, prišla nádejná správa. Predseda Národnej rady oficiálne prijal občianske združenie „Zjednotení za mier“ na čele s Eduardom Chmelárom, bojujúce proti zmluve. Boris Kollár podľa Chmelára uviedol, že s dohodou nesúhlasí ani polovica jeho poslancov. A je za to, aby sa prezidentka obrátila na Ústavný súd, ale rozhodnúť sa musí sama, pričom platia určité termíny a podmienky.
Tak či tak, je veľmi pravdepodobné, že dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi bude schválená parlamentom a odsúhlasená prezidentkou. Poslúchne Grasalkovičov palác hlas Pellegriniho Hlasu, ktorý vyzval prezidentku, aby využila svoje právo a požiadala ústavný súd o jej ústavné posúdenie? No, či tak urobí, to vie iba ona a Pánboh.
Zdá sa, že po urýchlenom konaní parlamentu a splnení „amerického sna“ prezidentkou, budú Američania už čoskoro bezplatne využívať vojenské letisko Malacky-Kuchyňa i Sliač, a tiež ďalšie priestory a zariadenia na slovenskom území, dokonca aj súkromný majetok, možno začnú bezplatne dolovať náš vzácny mastenec a exportovať ho… A možno sa ubytujú v luxusných hoteloch – či v sliačskych kúpeľoch, ktoré ako sa dozvedáme, idú sulíkovci renovovať – na spôsob Džibuti. Ako to uviedol emeritný ústavný sudca Ján Drgonec.
Zvuk: Drgonec o Džibuti
Platnosť dohody by mala byť 10 rokov, pričom po uplynutí tejto doby môže byť dohoda predĺžená. Existuje aj možnosť predčasného vypovedania s ročnou výpovednou lehotou. A podľa Jána Čarnogurského a Roberta Fica existuje ešte iná možnosť. Podľa Fica referendum, ktoré má vyššiu právnu hodnotu ako medzištátna zmluva…
Zvuk: Fico 2
Podľa Čarnogurského zrušenie zmluvy ústavnou väčšinou v parlamente po budúcich voľbách…
Zvuk: Čarnogurský
Takže po tom, čo koalícia odmietla čo i len rokovať o vyhlásení referenda Národnou radou, predstavitelia opozície už oznámili, že začnú zbierať podpisy pod referendum s tromi otázkami. O možnosti skrátenia volebného obdobia vlády ústavným spôsobom, o vojenskej dohode s USA a o tretej, sociálnej otázke. Hovorí Fico, potom Pellegrini.
Zvuk: Fico 3
Zvuk: Pellegrini
A tak bude petícia? Naozaj bude? Veď na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách nestačilo palácu ani takmer 600-tisíc podpisov. Podarí sa nazbierať v krátkom čase potrebných 350-tisíc podpisov? Robert Fico avizoval, že jeho strana čoskoro usporiada veľkú protestnú akciu a začne zbierať podpisy. Budú tak robiť pellegriniovci, zdá sa, že celá opozícia a aj mimoparlamentná Dankova SNS.
Takže, uvidíme, čoho sa ešte zo strany tohto vedenia nášho štátu dočkáme. Už sme si privykli, že možné je všetko. Všetko, čo si zaželá dajme tomu ambasáda na Hviezdoslavovom námestí, opevnená vysokým plotom, pri ktorej protestovalo viac ako tisíc demonštrantov.
Zaujímavo sa v tejto súvislosti vyjadril známy publicista, bývalý politik a proamerický aktivista Pavol Demeš na sociálnej sieti. Napísal: „Vykašľali sme sa na koronu, vzdelávanie, školstvo a iné maličkosti a vrhli sme sa komplet do kolektívnej obrany pred možnou inváziou Amíkov. Chýba už len pohľad Norberta Bödöra na príslušné články dohody,“ zavtipkoval si na facebooku. „Predpokladám, že veľvyslankyňa Bridget Brink z Hviezdoslavovho námestia bude potrebovať posily, aby zvládla zachytávať zložitosti nášho uvažovania. Nedá sa vylúčiť, že bude potrebovať aj posilniť plot okolo ambasády,“ dodal Pavol Demeš.
A my už len dodajme, že za priestor ohradený týmto plotom, dlhujú bohaté Spojené štáty nášmu chudobnému hlavnému mestu nájomné podľa Hospodárskych novín v sume viac ako štvrťmilióna eur.
Dagmar Vanečková