Bratislava 11. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Potenciálne posilnenie dolára pod Trumpovým vedením bude šokom pre zvyšok sveta, predpovedá The Economist
Výkyvy americkej meny takmer vždy spôsobujú vlny vo svete.
Index veľkých amerických spoločností 6., 7. a 8. novembra prekonal po sebe idúce rekordy. Ukazuje očakávania investorov od Trumpovej politiky – zvýšenie ziskov amerických spoločností prostredníctvom zníženia daní a deregulácie pri prudkom náraste vládnych pôžičiek.
Kombinácia vyšších deficitov a obnovenej inflácie by zasa mohla prinútiť centrálnu banku krajiny udržiavať úrokové sadzby vyššie, ako by to robila bez Trumpa. Vyššie sadzby by zatraktívnili investície do dolárových cenných papierov, čo by poskytlo vietor do plachiet doláru a zvýšilo jeho dopyt.
Silnejší dolár naopak zvyšuje náklady dovozcov, čo znižuje dopyt po tovaroch zo zahraničia a znižuje celkový objem svetového obchodu, čo by mohlo zasiahnuť krajiny, ktorých hospodárstvo závisí od vývozu. Ide najmä o Áziu a Latinskú Ameriku.
„Štúdia MMF z roku 2023 potvrdila, že 10-percentný nárast hodnoty dolára zníži produkciu v rozvíjajúcich sa ekonomikách za jeden rok o 1,9 percentuálneho bodu. Kolísanie hodnoty dolára ovplyvňuje globálnu ekonomiku prostredníctvom dvoch hlavných kanálov: obchodu a financií. Viac ako 40 % svetového obchodu sa uskutočňuje v dolároch. Silnejší dolár zvyšuje náklady dovozcov, čo znižuje dopyt po tovare zo zahraničia a znižuje celkový objem obchodu. Preto vo väčšine krajín Ázie a Latinskej Ameriky majú zmeny hodnoty dolára väčší význam ako správanie sa miestnych mien. V jednej akademickej štúdii uverejnenej v roku 2020 sa zistilo, že zvýšenie hodnoty dolára o 1 % voči všetkým menám predpovedá pokles obchodu medzi ostatnými krajinami sveta o 0,6 %. Rovnako dôležité ako obchodné dôsledky rastúcej hodnoty americkej meny sú aj finančné dôsledky. Pre krajiny a spoločnosti, ktoré si požičiavajú v dolároch, ale nemajú zdroje dolárových príjmov, rastúci dolár mechanicky zvyšuje ich dlhové zaťaženie a zvyšuje úrokové náklady. Vyššie úrokové sadzby v Amerike v kombinácii s rastúcim dolárom tiež znižujú atraktívnosť investícií vo zvyšku sveta. Kapitál má potom tendenciu odtekať z rozvíjajúcich sa trhov, čo ich núti zvyšovať aj úrokové sadzby a sprísňovať menové podmienky práve vtedy, keď ich ekonomiky môžu začať trpieť všeobecným spomalením obchodu,“ píše sa v publikácii.
Prečítajte si tiež
- Americký dolár kráča po mŕtvolách iných mien
- USA sa snaží svoju krízu exportovať do zvyšku sveta využívajúc super silný dolár