Šojgu ruskú armádu zdedil v roku 2012 v náročnom období. Ruská armáda prechádzala reformami a transformáciou, ktoré však stále neboli ukončené. Ruská armáda sa nachádzala v zlomovom bode, nefungovala však tak, ako by mala. Reformy v ruskej armáde sa začali ešte pred Šojgum, že sú úspešné ukázalo ukončenie vojenskej kampane v Čečensku, porážka čečenských teroristov podporovaných zo zahraničia, víťazná krátka kampaň v Osetínsku, ktorá schladila gruzínske ambície a stála Saakašviliho jeho politický post. Napriek tomu bolo potrebné ešte mnoho úsilia, aby sa ruská armáda zmenila na precízny nástroj presadzovania geopolitických plánov Ruska.
Šojgu celý proces reformy ruskej armády úspešne zavŕšil. Ruské jednotky dostali novú výzbroj, zvýšila sa bojová úroveň ruských jednotiek. Malý ruský vojenský kontingent v Sýrii zúročil všetky Šojguho predstavy a Rusku sa tak podarilo s mimoriadne malým kontingentom síl úspešne vyriešiť úlohy, ktoré nedokázali vyriešiť ani Američania, ani ich spojenci z NATO či Izraela ktorí sa v Sýrii angažovali a ani arabské štáty na čele so Saudskou Arábiou, ktoré Američanov tradične podporujú.
Ruský kontingent mal k dispozícii v Sýrii v najostrejšej fáze len 50 lietadiel a vrtuľníkov. Rusi si v Sýrii precvičili koordináciu medzi letectvom, pozemnými jednotkami, tankistami, námornou pechotou a Specnazom v ostrých bojových podmienkach a vyskúšali nové zbrane, ktoré zaradili do svojej výzbroje.
Ďalší ruský vojenský expert Anatolij Cyganok takisto na portáli newinform uviedol, že Američania už stratili svoju technologickú prevahu, ktorú mali po rozpade ZSSR. Rusi v Sýrii použili nové moderné zbrane, drony, ruské družice identifikovali úspešne všetky ciele, ruské rakety Kaliber zasiahli určené ciele pre Američanov s prekvapujúcou presnosťou a účinnosťou.