Praha 29. novembra 2018 (HSP/Foto: PH)
Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii je stále horúcou témou nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Aktuálne od paktu odstúpilo Taliansko. Slovensko rieši prítomnosť svojho zástupcu v Marrákeši a minister zahraničných vecí v tejto súvislosti hrozí demisiou. Nemecká kancelárka Angela Merkelová na začiatku migračnej vlny uviedla „my to zvládneme“. Nie je však súhlas s paktom pre krajinu ďalšou pozvánkou pre migrantov? Opýtali sme sa českého sociológa Petra Hampla
Aký je váš postoj ako sociológa k dokumentu s názvom Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii?
Jedná sa o dvojicu úplne neuveriteľných dokumentov (pakt o migrácii a pakt o utečencoch), ktorý presadzujú stanoviská, aké sú aj v rámci proimigračných neziskoviek pokladané za extrémne a vyšinuté. Obsahujú desiatky opatrení, ktoré sú absolútne neobhájiteľné.
Pre mňa ako pre sociológa je zaujímavé, že je možné, aby bol takýto dokument vyhotovený a aby bol schválený bez toho, že by ho ktokoľvek vôbec čítal. Keď Hitler presadil tzv. splnomocňujúci dekrét, bola to veľká a viditeľná udalosť. Migračné pakty majú veľmi podobný dopad na život ľudí, ale takmer boli schválené bez toho, aby si to niekto vôbec všimol.
Poukazuje to na absolútne desivé zlyhanie celej vrstvy analytikov, redaktorov, vysokoškolských učiteľov a ďalších expertov, ktorí sa v posledných rokoch uspokojujú s opakovaním fráz, bez toho aby sa vôbec zaujímali, o čom hovoria. A nielen to. Je to tiež svedectvo o tom, že veľmi efektívne fungujú mechanizmy, ktoré z médií, univerzít i politiky vytláčajú kohokoľvek, kto by chcel o veciach vážne premýšľať. Dovolené je len opakovanie korektných sloganov. Ako v najhorších komunistických rokoch.
V čom vy vidíte najväčšiu hrozbu daného paktu?
Fakticky sa jedná o dva pakty, ktoré spoločne hovoria, že ktokoľvek má právo vstúpiť do vašej krajiny a vy mu to musíte umožniť. Hovoria, že vy sa máte prispôsobiť migrantom, nie oni vám.
Ďalej z nich vyplýva, že žiadny migrant nesmie byť deportovaný, ak nebude sám chcieť, bez ohľadu na to, čoho sa bude vo vašej krajine dopúšťať. Pochopiteľne z neho vyplýva tiež vaša povinnosť zabezpečiť slušnú životnú úroveň neobmedzenému počtu migrantov. Pokiaľ na to nebude vaša krajina mať, má si vziať pôžičku – aj to sa v zmluvách rieši. A ak sa budete sťažovať, budú tie sťažnosti pokladané za trestný čin.
Ako som povedal, je to absolútne neuveriteľný dokument. Človek by skoro povedal, že nejaký vtipálek skúšal, ako veľká hlúposť prejde schvaľovacím procesom. Lenže on to – žiaľ – nie je vtip.
Čo podľa vás spôsobí, že pakt presadzuje dostupnosť a flexibilitu ciest pre legálnu migráciu?
Ak by mal byť naozaj uvedený do života, tak všetky európske krajiny zaniknú podmigračnou vlnou.
V tejto súvislosti pripomínam, že štáty subsaharskej Afriky majú hlavný populačný nárast ešte len pred sebou. Počet obyvateľov sa viac ako zdvojnásobí, a tie krajiny zrejme nebudú schopné tak obrovskú masu uživiť. Budú tam žiť desiatky mladých mužov, ktorí nedostanú vzdelanie, nebude pre nich práca a nebudú pre nich ženy. Tí všetci budú mať právo presunúť sa do Európy.
Ktorým krajinám pakt podľa vášho názoru najviac vyhovuje?
Ak by migračné pakty mali byť uplatnené, znamenali by katastrofu pre európske krajiny, ale aj pre mnohé krajiny tretieho sveta, ktoré by stratili milióny mladých ľudí. Vyhovovať by snáď mohol niektorým aktivistom migračných neziskoviek, ale aj im len krátkodobo.
Je tu ale skupina politikov a aktivistov, ktorí svoje vlastné krajiny zničili tým, že ich otvorili masívnej migrácii, presadili multikultúrny prístup a postupne dospeli až k tomu stavu, že pôvodné obyvateľstvo bude v priebehu jednej až dvoch generácií prečíslenia, a potom úplne vymizne. Robili tak v rozpore s ústavami aj zákonmi svojich krajín. Dnes sa títo ľudia snažia svoje zločiny spätne legitimizovať. Ukážkovým príkladom je Nemecko.
Centrum pre štúdium politického islamu, ktoré pôsobí na Slovensku a v Českej republike, tvrdí, že Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii nastoľuje stabilný proces islamizácie členských krajín OSN a súčasne narúša existujúci právny rámec ich štátnej suverenity. Slovenský minister zahraničných vecí ale neustále tvrdí, že pakt nezasiahne suverenitu štátov. Čo si o tom myslíte vy?
Obávam sa, že pán minister vôbec netuší, čo presadzuje. Je to vlastne u politikov normálne. Keby do celej záležitosti vŕtal, riskoval by negatívne články v médiách. Radšej sa teda uspokojil s povrchným vysvetlením a odrieka predpísané frázy.
Koniec koncov, takto to robí už celé roky a len vďaka tomu sa vypracoval až na ministra. Keby do vecí vŕtal a mal na ne názory, byrokratický aparát by ho neprijal. Táto mentalita, žiaľ, prevládla aj medzi komentátormi, vysokoškolskými učiteľmi, korporátnymi manažérmi a príslušníkmi elít vôbec. Myslenie je postupne nahradzované mechanickým opakovaním politicky korektných sloganov.
Analýza Centra pre štúdium politického islamu je jasná a logická. Moslimovia budú schopní obsadiť akúkoľvek krajinu tým, že tam presunú masu ľudí. Tento typ obsadzovania krajín, tzv. hidžra, realizovali v dejinách mnohokrát.
Centrum vo svojej analýze varuje pred kontrolou médií, cenzúrou spravodajstva i prezentovaním migrácie ako výlučne pozitívneho javu (viac v článku). Vnímate už tieto skutočnosti aj dnes? Umožní podľa vás pakt „s požehnaním“ postihovať médiá, ktoré vnímajú určité javy spojené s migráciou ako negatívne?
Vzhľadom na to, že môj facebookový účet je už 60 dní zablokovaný, to vnímam celkom intenzívne. Vo väčšine európskych krajín už pôsobia akčné skupiny, ktoré sa snažia kritikov migrácie umlčať a v mnohých prípadoch sa nezastavujú ani pred fyzickým násilím.
V niektorých západoeurópskych krajinách je už dnes trestné upozorňovať na negatívne aspekty migrácie. Migračné pakty počítajú s tým, že sa v potláčaní slobody prejavu má ísť ešte ďalej a že má byť zlikvidovaná aj tam, kde ľudia doteraz môžu voľne hovoriť. Ale to je len taká perlička na okraji vedľa tých všetkých absurdít, ktoré migračné pakty obsahujú.
Nemecká premiérka na začiatku migračnej vlny uviedla: “My to zvládneme”. Možno aktuálne podľa vás vnímať politiku krajiny, ktorá príjme pakt OSN, ako pozvánku adresovanú migrantom?
Samozrejme! Nezabúdajme, že v tých krajinách pôsobia pod humanitárnymi zámienkami najrôznejšie pašerácke neziskovky, ktoré potenciálnym migrantom radia, ako využiť všetky právne možnosti až do úplne krajnosti a ktoré je tiež motivujú, aby sa vydali na cestu. Podpis migračných paktov je pozvánka.