Najštedrejším darcom humanitárnej pomoci je Európska únia

❚❚
Ilustračné foto

Bratislava/Brusel 21. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Ak pripočítame aj výdavky na humanitárne bombardovanie, tak určite

Najštedrejším darcom na svete pri financovaní humanitárnej pomoci je Európska únia (EÚ). Len počas minulého roka dala na humanitárnu pomoc a ochranu civilného obyvateľstva viac ako 1,1 miliardy eur. V pôvodnom rozpočte pritom bolo iba 853 miliónov eur, prišla však vojna v Líbyi či hladomor v krajinách Afrického rohu. Vyplýva to z vlaňajšej výročnej správy Úradu Európskej komisie pre humanitárnu pomoc (ECHO), ktorý tento týždeň oslávil v Bruseli 20 rokov od svojho založenia.

.

Európa rada zabúda, že množstvo z celosvetového utrpenia má sama na svedomí. Iba za posledných 20 rokov, počas obdobia existencie úradu ECHO, sa Európske štáty zúčastnili na humanitárnom vybombardovaní Iraku, Afganistanu, Líbye a ďalších krajín. Poskytovať humanitárnu pomoc, ktorá sa aj tak zároveň používa ako prostriedok propagandy a ovplyvňovania, je pre Európsku úniu iba psov povinnosťou.

 

.
Ilustračné foto

Od pomoci k byrokracii

“Počas našej existencie sme boli v prvej línii v 140 krajinách. Toto je oslava veľkorysosti našich občanov, ktorí nám umožňujú robiť túto prácu,” povedala eurokomisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgieva. Úrad podľa nej vznikol po vypuknutí vojny v bývalej Juhoslávii. Únia vtedy poslala na Balkán štyroch Britov a štyroch Francúzov v dvoch Land Roveroch. Dnes má úrad v Bruseli 300 zamestnancov a ďalších 450 na 44 regionálnych pobočkách v 38 krajinách. Ich úlohou je na mieste katastrofy monitorovať situáciu a dohliadať na realizáciu humanitárnych projektov z európskych peňazí. ECHO je donor, to znamená, že peniaze poskytuje partnerským organizáciám, ktoré ich použijú na záchranu životov. Od svojho vzniku poskytol približne 14 miliárd eur. Spolupracuje s neziskovými organizáciami, Červeným krížom, organizáciami OSN. Len na humanitárnu pomoc v Sýrii poskytla Európska únia už 119 miliónov eur, členské štáty dali samostatne ďalších 95 miliónov eur, čo je spolu 47 percent z celkovej pomoci. Slovensko prispelo samostatne sumou 70.000 eur.

“Solidarita je jadrom európskych hodnôt,” vysvetľuje potrebuje pomáhať aj počas finančnej krízy Isabel Coello z regionálnej pobočky úradu v Nikarague. Bývalý novinár Mathias Eick, ktorý dnes pracuje na regionálnej pobočke ECHO v Bangkoku, zase upozorňuje na prieskum Eurostatu, podľa ktorého 9 z 10 občanov v EÚ (88 percent) verí, že je dôležité, aby únia pokračovala vo financovaní humanitárnej pomoci. Vo výročnej správe ECHO z minulého roka sa uvádza, že humanitárna pomoc smerovala 117 miliónom ľudí v 91 krajinách mimo EÚ, čo predstavuje pomoc vo výške 10 eur na jedného človeka.

 

Ilustračné foto

Nad tým, prečo je humanitárna pomoc Európskej únie v niektorých oblastiach odmietaná, by sa bolo treba skôr zamyslieť

.

Problémom humanitárnych pracovníkov však nie je nedostatok peňazí, ale zužovanie sa priestoru na prístup do zasiahnutých oblastí. “Problémom býva prístup do oblastí, o ktorých vieme, že v nich sú postihnutí ľudia, alebo nájsť partnerov, ktorí by tam mohli mať prístup,” vysvetľuje Heinke Veit z regionálnej pobočky ECHO v Jordánsku. Dôvodom je podľa výročnej správy úradu na jednej strane zužovanie humanitárneho priestoru vládami a ozbrojenými skupinami a na druhej strane dôsledok bezpečnostných obmedzení. Týka sa to napríklad vlády na Srí Lanke, ktorá stále viac ukladá obmedzenia na dodávku humanitárnej pomoci. V mnohých konfliktných zónach ako napríklad Konžská demokratická republika, Somálsko a Sudán sú zase humanitárni pracovníci svedkami brutálnych metód vedenia vojny, vrátane útokov na civilistov a využívania sexuálneho násilia ako vojnovej zbrane.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:17

Medveď napadol v chorvátskom národnom parku Plitvické jazerá 64-ročného muža na prechádzke, ktorého pohrýzol do ruky. Miestneho obyvateľa previezli do nemocnice v meste Gospič, informovala chorvátska televízia HRT. Lekári uviedli, že jeho zranenie nie sú závažné.

Včera 20:10

Moslimské krajiny by mali vytvoriť alianciu proti “narastajúcej hrozbe rozpínavosti” Izraela, vyhlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 20:05

V 1. kole nového ročníka MOL ligy vyhrali hádzanárky Slavie Praha doma nad PSG Zlín 28:23.

Včera 19:52

Akcie v USA sa v piatok výrazne oslabili, pričom širší index S&P 500 má za sebou najhorší týždeň od marca 2023 a technologický index Nasdaq Composite od roku 2022. Slabé údaje z trhu práce totiž podporilo obavy o zdravie ekonomiky Spojených štátov a investori sa zbavovali technologických titulov s vysokou valuáciou.

Včera 19:45

Technický problém, ktorý v sobotu spôsobil rozsiahle narušenie železničnej dopravy v časti Nemecka, sa podarilo vyriešiť. Oznámila to železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) s upozornením, že počas zvyšku dňa možno očakávať meškania spojov.

Včera 19:09

Tisíce ľudí protestovali v sobotu vo Francúzsku proti vymenovaniu konzervatívneho politika Michela Barniera za nového premiéra. Účastníci kritizovali tiež prezidenta Emmanuela Macrona za tento krok.

Včera 19:08

Hokejisti Liptovského Mikuláša dosiahli prvé víťazstvo na Tatranskom pohári, keď zdolali v sobotu Košice 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Rozhodujúci nájazd Liptákov premenil Vadim Pereskokov, ktorý sa podieľal aj na oboch góloch z hry. Najprv asistoval Martin Réwayovi pri vyrovnávajúcom góle na 1:1 a v záverečnom dejstve sám zariadil predĺženie.

Včera 18:59

Hádzanárky DHK Baník Most vyhrali v 1. kole nového ročníka MOL ligy nad hráčkami DHK Zora Olomouc vysoko 43:27.

Včera 18:54

Psychicky chorý Francúz v sobotu dobodal svoju partnerku a ich dve malé deti, ďalšie dve osoby zranil. Incident sa odohral v malom meste juhovýchodne od Paríža.

Včera 18:51

Britský premiér Keir Starmer a írsky premiér Simon Harris v sobotu vyhlásili, že sa ich krajiny presúvajú od “rozporov späť k priateľstvu”. Urobili tak počas Starmerovej návštevy Dublinu, ktorá bola súčasťou úsilia o zlepšovanie vzťahov, ako aj britských väzieb s Európskou úniou.

Včera 18:09

Ruské sily obsadili dedinu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zber jabĺk v sade Novosad v katastri obce Cabaj-Čápor v okrese Nitra

Autor: TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali