Bratislava 27. júna (TASR) – Vymeniť si informácie a skúsenosti v oblasti boja proti drogovým závislostiam, zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi v Bratislavskom kraji je hlavný zámer dnešnej piatej konferencie na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).
"Žijeme v dobe poznamenanej mnohými javmi, s ktorými mladí ľudia nemajú skúsenosti a často riešia problémy nevhodnými formami. Je veľmi dôležité chápať tieto súvislosti existujúce v rodinnom alebo školskom prostredí a poskytnúť mladým ľudom prijateľné alternatívy a riešenia," zdôvodnila v úvode podpredsedníčka BSK Gabriela Németh.
Podľa nej je dôležitejšia prevencia pred závislosťou ako následná liečba, ktorá je dlhodobým a zložitým procesom odvykania a opätovného začlenenia sa do normálneho života. Preto sa BSK venuje primárnej, sekundárnej a terciárnej prevencii vo svojich 58 stredných školách (SŠ). Každá z nich na začiatku školského roka vypracovala do tematických plánov výchovno-vzdelávacích predmetov a aktivít preventívny protidrogový program na ochranu žiakov. Okrem toho školy spolupracujú s Policajným zborom SR, Centrom pre liečbu drogových závislostí, špecializovanými zariadeniami, mimovládnymi a ďalšími organizáciami.
"Napriek tomu, že prvá by mala byť rodina, ktorá by mala zasiahnuť pri drogovej závislosti dieťaťa, nie je to tak. Často je prvý kontaktovaný učiteľ a školské prostredie. BSK vlani účinne zasiahol proti prevádzkam dvoch crazy shopov, ktoré ponúkali syntetické drogy pod hlavičkou suvenírov," uviedla pre TASR Németh.
V prvej časti konferencie boli prezentované výsledky niektorých škôl, ktoré zistili anketami či anonymnými dotazníkmi. Niektoré obsahujú až 46 otázok a dávajú prehľad o prostredí, v ktorom žiak vyrastá, aké sú jeho skúsenosti s fajčením, alkoholom, drogami, ako aj o tom, odkiaľ drogy získal, či prvákom zo SŠ v stánku predali cigarety a iné súvislosti. Výsledky sú zarážajúce, keď na niektorých SŠ všetci prváci denne fajčia, 70 % denne pije pivo, 40 % tvrdý alkohol, 49 % už vyskúšalo drogu, 61 % ju získalo od kamaráta, nikto od dílera. V príkladoch aktivít sú okrem výtvarných a iných voľnočasových podujatí besedy s odborníkmi a abstinentmi, návšteva tematického filmu či súdneho pojednávania.
Okrem zástupcov SŠ na konferencii mali svoje prednášky pre asi 50 zástupcov škôl lekári a ďalší odborníci zo štátnych inštitúcií. Okrem štatistických údajoch hovorili aj o zakázaných látkach, formách distribúcie drog i aktuálnej celoslovenskej drogovej situácii, ako aj o účinnosti športových aktivít na zdravie.