Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes odmietli Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy aj ako Istanbulský dohovor. Hlasovalo proti nemu 96 zo 113 prítomných členov zákonodarného orgánu.
„Som rada, že sa nám tento proces podarilo ukončiť. Ďakujem všetkým poslancom, ktorí sa postavili za všetky tie veci, ktoré vyznáva veľká časť väčšinového obyvateľstva na Slovensku,” doplnila poslankyňa za SNS Eva Smolíková.
Beblavý sa vyhráža
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý si myslí, že utorkové hlasovanie parlamentu, ktorým odmietol Istanbulský dohovor, neprináša nič ani odporcom, ani stúpencom dohovoru. Ide podľa neho len o zbytočné vyvolávanie vášní, navyše sa podľa neho pri hlasovaní o tejto medzinárodnej zmluve závažne porušil zákon.
Beblavý tvrdí, že odporcom dohovoru neprináša utorkové hlasovanie nič, pretože SR ho neratifikovala a ani nebola v procese ratifikácie. Ak by budúca vláda chcela, môže ho podľa Beblavého ratifikovať. Hlasovanie preto podľa neho nemá žiadny praktický dôsledok.
Istanbulský dohovor podľa Beblavého podpísalo všetkých 27 členských štátov EÚ a Slovensko bude prvý štát EÚ, ktorý svoj podpis pod dohovorom odvolá. Dodal, že z 27 štátov, ktoré dohovor podpísali, už platí v 21 krajinách.
Hlasovanie o odmietnutí Istanbulského dohovoru označil poslanec za predvolebnú lož, pretože uznesenie parlamentu nebolo prijaté v súlade so zákonom. “Rokovací poriadok hovorí jasne, takáto zmluva môže byť prijatá alebo odmietnutá až po tom, ako sa 30 dní o nej rokuje, toto vôbec nebolo dodržané,” uviedol Beblavý na utorkovej tlačovej konferencii.
Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorého zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013. Poslanci Národnej rady SR v novembri minulého roku schválili uznesenie namierené proti tomuto dohovoru.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) 10. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy dohovoru. Prezidentka premiérovi navrhla, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd SR s tým, že bude rozhodnutie poslancov rešpektovať, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k Istanbulského dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom.