Bratislava 23. októbra 2024 (HSP/ Facebook/Nový Čas/Plus 7 dní/ Foto: Screenshot Instagram)
V Činohre Slovenského národného divadla začína na jeseň nová sezóna a divadlo sa tentokrát naozaj odviazalo. Režisér Martin Čičvák sa rozhodol do uvoľnenej postavy Lady Macbeth obsadiť muža – svalnatého herca Juraja Loja
Slovenské národné divadlo už nie je ani tak slovenské, ako je progresívne, tvrdí bývalá poslankyňa. Tentokrát sa režisér Martin Čičvák v osobitej interpretácii známej tragédie rozhodol pre experiment. Úlohu Lady Macbeth v jesennej sezóne Činohry SND prevzal muž – štyridsaťročný herec Juraj Loj. Lady Macbeth pôvodne stvárňovala herečka Petra Vajdová, tá sa však kvôli augustovej autonehode, ktorú zapríčinila pod vplyvom alkoholu, z verejného priestoru musela stiahnuť. V hlavnej úlohe Macbetha zostáva herec Alexander Bárta.
Fyzická postava Juraja Loja sa ale ženskej postave nepodobá ani z ďaleka – Juraj Loj je totiž vysoký, štíhly a hlavne svalnatý muž. Lady Macbeth v predstavení vystupuje v ikonických dlhých saténových šatách na tenké ramienka – tie však museli v kostymerni kvôli tomu, že postavu stvárni muž, výrazne upraviť.
„Juraj Loj má v inscenácii Macbeth ušité nové šaty iba jedny – ide o tmavosivé tylové šaty. Ostatné šaty sú tie isté, ktoré mala na sebe aj herečka Petra Vajdová, ale sú prešité tak, aby sedeli na jeho veľkosť,“ uviedla pre Nový Čas PR hovorkyňa SND Jana Alexová.
Nemá však SND dosť iných herečiek, ktoré by mohlo natrvalo obsadiť na rolu Lady Macbeth, respektíve, ktoré by “zaskočili“ za Petru Vajdovú , že tam muselo obsadiť muža ?
„Petra Vajdová je v úlohe lady Macbeth naozaj skvostná. Žáner inscenácie nám dovoľuje obsadiť túto rolu mužom. Je to v duchu alžbetínskej tradície, u Shakespeara hrali všetky ženské roly vždy muži a Petra bola jediná žena v našom obsadení. Ostatné ženské roly hral aj naďalej hrá kolega Peter Brajerčík,“ vysvetlil Martin Čičvák pre PLUS 7 DNÍ.
„Záskok sa urobiť musel a ja som za žiadnych okolností nechcel, aby mala Petra dojem, že je ľahko nahraditeľná. Pretože nie je nahraditeľná. S Jurajom Lojom je to iný žáner: On ako muž musí používať iné výrazové prostriedky, je to úplne iný spôsob modelovania figúry, je to proste iné divadlo. Vzrušujúce, artistné, plnohodnotné, ale iné,“ pokračoval režisér.
Režisér svoje rozhodnutie obhajoval tým, že aj v najznámejších svetových divadlách hrá napríklad postavu Hamleta žena: „Spomeňme oscarovú herečku Sandru Hüllerovú a jej fantastického Hamleta a vlastne aj v parížskom divadle Odéon hrá Hamleta žena. Je to skôr ako vernosť gendrovo správnemu obsadeniu, vec energie a vyžarovania, ktoré interpret, interpretka má,“ uviedol Martin Čičvák.
Režisér dodal, že Juraja Loja na obsadenie ženskej postavy nemusel vôbec presviedčať, podľa neho to herec vzal ako výzvu.
Režisér vidí problém jedine v texte, inscenácia je totiž podľa jeho slov nastavená tak, že je možné, aby sa úlohy lady Macbeth zhostil muž. „Naučiť sa prekrásny Jesenskej preklad potrebuje čas. Osvojiť si ten jazyk, hovoriť ním s obrovskou samozrejmosťou.“
Nakoniec si však museli poradiť aj s “vyžarovaním“ herca – konkrétne s vyžarovaním ženskej energie. „Čo sa týka zženštilosti, tam sme nakoniec uberali na minimálnu potrebnú mieru, pretože nebolo treba. Príbeh a vzťah sú dostatočne pútavé a intenzívne,“ konštatuje Čičvák.
Umenie či provokácia ?
K téme sa vyjadrila politička Anna Belousovová: „Toto už nie je žiadne “progresívne umenie”. Ide o primitívnu PROVOKÁCIU!!! Hlúpu, nevhodnú a nevkusnú provokáciu, ktorá sa nezastaví už ani pred prznením klasiky. Všetko v mene chorej novej ideológie.Smutné a zároveň strašné…“
Politička sa tiež zamýšľa nad tým, prečo sa Činohra SND rozhodla obsadiť do ženskej postavy muža : „Podľa mňa je to ich akože “protest”. Demonštrácia, že “oni” – umelci sú na strane PROGRESÍVCOV. Teda títo ” umelci” nám názorne ukázali, že v mene svojich politických názorov sa nezastavia ani pred prznením klasiky.“
„Je to choré a je to nebezpečné. Vôbec nejde o umenie, ide zase len o politiku!,“ zdôraznila Belousovová.
Podľa političky by bolo treba pánom umelcom jasne vysvetliť, že nikto im neberie ich politické názory, nikto im ich neupiera: „No nech prezentovaním svojich politických názorov neprznia umenie iných a nech so svojimi politickými názormi neotravujú divákom, ktorí tam prišli úplne za iným účelom.“
V závere príspevku dodala: „A mimochodom č.1 – tí diváci si za predstavenie platia. Neviem prečo by si mali platiť za to, že do nich niekto nasilu tlačí nejakú chorú ideológiu. A mimochodom č. neznášam chlapov prezlečených za ženy. Nejako ma to vyrušuje. Dúfam, že ešte je to povolené…“
Prečítajte si tiež: