Bratislava 12. marca 2024 (HSP /The Daily Mail/ Foto:TASR/AFP – Angela Weiss)
Spoločnosť Pfizer je pod drobnohľadom Kongresu v súvislosti s financovaním lobistickej skupiny DWDC za eutanáziu v Kanade, ktorá chce sprístupniť smrtiace injekcie deťom od 12 rokov. Správu prináša The Daily Mail
Republikáni požadujú odpovede na otázky týkajúce sa prepojenia spoločnosti Pfizer s kanadskou eutanázia lobby. Zákonodarcovia požadujú, aby Pfizer prezradil, či boli finančné prostriedky amerických daňových poplatníkov použité na financovanie kampane, ktorá rozširuje smrtiace injekcie pre deti vo veku 12 rokov.
Väzby na DWDC
Senátor Marco Rubio a ďalší republikáni chcú, aby výrobca liekov Pfizer odhalil všetky väzby na organizáciu Dying with Dignity Canada (DWDC). Organizácia DWDC sa usiluje o uľahčenie prístupu k samovražde s pomocou lekára.
Senátori napísali list, v ktorom sa oficiálne pýtajú jej generálneho riaditeľa Alberta Bourla či dar spoločnosti Pfizer pochádza z peňazí, ktoré výrobca vakcíny COVID dostal od amerických daňových poplatníkov. ( Generálny riaditeľ firmy Pfizer má, mimochodom, ročný príjem 33 miliónov dolárov)
„Spoločnosť Pfizer dostala milióny dolárov od amerických daňových poplatníkov na vývoj špičkových liečebných postupov pre niektoré z najkritickejších medicínskych problémov súčasnosti,“ napísali senátori.
„Rozhodnutie spoločnosti Pfizer darovať peniaze organizácii DWDC, ktorá obhajuje predčasnú smrť, spochybňuje hodnoty a priority vašej spoločnosti,“ uvádza sa v liste. Spoločnosť Pfizer zatiaľ svoje stanovisko portálu DailyMail.com neposkytla.
DWDC zverejnila 66-stranový zoznam mien približne 9 000 jednotlivcov a organizácií, ktoré v roku 2022 prispeli na jej kampaň, vrátane spoločnosti Pfizer.
Na smere k masovej eutanázii
V Kanade sa eutanázia stala legálnou v roku 2016 a ukázala sa ako populárna. V roku 2022 sa uskutočnilo 13 241 zákrokov, ktoré predstavovali 4,1 % všetkých úmrtí v tomto roku.
DWDC a ďalší obhajcovia tvrdia, že asistované samovraždy pomáhajú chronicky chorým ukončiť ich utrpenie.
Kritici však tvrdia, že Kanada je na “nebezpečnej šikmej” ploche smerom k masovej eutanázii. Počet ľudí, ktorí sa rozhodnú pre smrtiacu injekciu, každoročne stúpne približne o tretinu.
Vláda v roku 2021 rozšírila prístup k eutanázii nielen pre osoby so život ohrozujúcimi chorobami, ale aj na osoby s duševnými problémami. Vláda týmto krokom vyvolala obavy, že ľudia ukončia svoj život, pretože sú smutní, osamelí, zdeprimovaní alebo sa cítia ako príťaž. Táto zmena zatiaľ nenadobudla účinnosť.
Neplnoleté osoby
Eutanázia je v súčasnosti dostupná len dospelým osobám starším ako 18 rokov, ktorí trpia závažnou chorobou, ochorením alebo postihnutím.
„DWDC a ďalší požadujú, aby bola eutanázia dostupná aj pre ” vyspelé neplnoleté osoby”. Znamená to, že DWDC umožní chorým deťom vo veku od 12 rokov ukončiť svoje utrpenie smrtiacou injekciou,“ píše sa v liste.
„Osoby vo veku od 12 rokov s “ťažkým a nevyliečiteľným zdravotným stavom” by mali mať možnosť so súhlasom svojich rodičov rozhodnúť sa pre eutanáziu, ak sú na to “spôsobilé a zrelé”,“ uvádza skupina na svojej webovej stránke.
Vyžadujú transparentnosť
Senátori požadujú, aby sa spoločnosť Pfizer zodpovedala za svoju podporu pri presadzovaní “uvoľnenia predpisov” súvisiacich s eutanáziou v Kanade. „Spoločnosť musí byť úplne transparentná, pretože dostala milióny dolárov amerických daňových poplatníkov na výskum liekov a vakcín,“ dodáva sa v dokumente.
Senátori vyžadujú odpoveď , či má firma Pfizer na tom akýkoľvek finančný prospech. „Spoločnosť Pfizer totiž vyrába lieky, ktoré sa používajú na eutanáziu pacientov, vrátane cisatrakurium besylátu, diazepamu, fentanylu a midazolamu,“ uvádza sa v liste.
Senátori sa pýtajú, či sa spoločnosť Pfizer pokúša “zvýšiť dopyt po svojich výrobkoch na trhu”. „Vaša spoločnosť narúša dôveru verejnosti v náš národný zdravotný systém tým, že podporuje organizáciu, ktorej cieľom je pripraviť o život malé deti,“ píše sa v liste.
DWDC pre kanadské médiá uviedlo, že dar spoločnosti Pfizer bol nižší ako 100 USD a bol venovaný na dorovnanie príspevku zamestnancov.
Mnohí Kanaďania podporujú eutanáziu. DWDC tvrdí, že “postupy sú podnietené súcitom, ukončením utrpenia a diskriminácie a so želaním osobnej autonómie”.
Skupiny na ochranu práv tvrdia, že predpisy v krajine neobsahujú potrebné záruky. Znehodnocujú životy chorých ľudí a nabádajú lekárov a zdravotníckych pracovníkov, aby navrhli tento postup eutanázie tým, ktorí by o ňom inak neuvažovali.
Neuveriteľný nárast
Niektorí sú znepokojení tým, ako rýchlo sa eutanázia v Kanade rozmohla. Podľa oficiálnych údajov počet úmrtí v rámci programu eutanázie MAiD v rokoch 2021 až 2022 vyskočil o 31,2 % na 13 241.
Od zavedenia federálneho zákona o MAiD v roku 2016 dostalo “pomoc pri smrti” približne 44 958 ľudí.
Cesta Kanady k povoleniu eutanázie sa začala v roku 2015. Najvyšší súd vyhlásil, že zákaz asistovanej samovraždy zbavuje ľudí dôstojnosti a autonómie. Vnútroštátnym predstaviteľom dal rok na vypracovanie legislatívy.
Výsledný zákon z roku 2016 legalizoval eutanáziu aj asistovanú samovraždu pre osoby staršie ako 18 rokov, ak splnili určité podmienky: Museli mať vážny, pokročilý stupeň ochorenia, dlhodobú chorobu alebo postihnutie, ktoré spôsobovali utrpenie, a ich smrť sa neodvratne blížila.
Zákon bol neskôr zmenený a doplnený tak, aby si smrť mohli zvoliť aj ľudia, ktorí nie sú nevyliečiteľne chorí, čím sa výrazne rozšíril počet oprávnených osôb. Kritici tvrdia, že táto zmena odstránila kľúčovú záruku, ktorej cieľom je chrániť ľudí, ktorým by potenciálne mohli zostať ešte desiatky rokov života.
Eutanázia je legálna v siedmich krajinách – Belgicku, Kanade, Kolumbii, Luxembursku, Holandsku, Novom Zélande a Španielsku – a v niekoľkých štátoch Austrálie.
V iných jurisdikciách vrátane rastúceho počtu štátov USA je povolená samovražda s asistenciou lekára. Pori nej si pacienti sami vezmú liek, zvyčajne rozdrvia a vypijú smrteľnú dávku tabletiek predpísaných lekárom.
V Kanade sa obe možnosti označujú ako MAiD, hoci viac ako 99,9 % takýchto postupov vykonáva lekár. Počet úmrtí v dôsledku MAiD v Kanade každoročne stabilne stúpa približne o tretinu.