Europoslanec uviedol, že v prípade odobratia detí, nedochádza “len“ k prerušeniu rodinných vzťahov, ale niekedy je v hre aj život samotného dieťaťa.
Zdechovský sa odvoláva na stručne publikovaný článok v nórskych médiách. V jedno ráno zaklopali na dvere matke, ktorej bolo odobraté dieťa, polícia a kňaz. Oznámili jej, že jej trojročný syn bol v pestúnskej rodine zavraždený. Chlapček zomrel na viacpočetné bodnutia a údery do hlavy, ktoré mu spôsobil jeho “nevlastný“ 13-ročný brat, ktorý sa spolu s ním nachádzal v pestúnskej rodine. Chlapec sa k činu priznal počas výsluchu, upresňuje europoslanec.
Čo bolo príčinou odobratia dieťaťa biologickej matke už nórske média nešpecifikovali.
Europoslanec vo svojom blogu tiež poukazuje na štatistiku usmrtených detí, ktoré boli v starostlivosti Barnevernetu. V rokoch 1990 až 2001 došlo k celkovo 702 úmrtiam. Zdechovský zdôrazňuje, že detské úmrtia mali stúpajúcu tendenciu.
Načasovanie pripomienkového konania
Na Slovensku sa aktuálne pod rúškom ochrany detí pripravuje novela Zákona o rodine, a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Kým Aliancia za rodinu mobilizuje ľudí, aby sa zúčastnili referenda, vládni úradníci sa podľa Jany Ray-Tutkovej, riaditeľky Centra pre bioetickú reformu, rozhodli šikovne načasovať predloženie návrhu novely do medzirezortného pripomienkového konania práve na toto obdobie Vianoc a januára 2015.
Z tohto dôvodu Centrum pre bioetickú reformu spustilo petíciu, v ktorej predkladá závažné pripomienky voči pripravovanej novele, ktorá umožní rozšírenie juvenilnej justície aj na Slovensku.
Zásadné pripomienky
V petícii sa okrem iného poukazuje, že aktuálny návrh novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele by sociálnym pracovníkom umožnil násilný vstup za asistencie polície do obydlia na preverovanie stavu dieťaťa či kompetencie zamestnanca sociálneho úradu.
Petícia ohľadom vstupu sociálnych pracovníkov do obydlia žiada zachovanie súčasného stavu. Predkladatelia argumentujú, že policajti sú spôsobilí posúdiť ohrozenie života, „Ak to vedia posúdiť na inom členovi rodiny, zdržiavajúcom sa v obydlí, ktorým nie je dieťa, tak by to mali byť schopní posúdiť aj v prípade dieťaťa. Ak ohrozenie života nie je zrejmé, tak nie je na mieste, aby sociálni pracovníci skrz svoj špecializovaný tréning dedukovali skryté formy násilia, keďže tie môžu byť vydedukované aj tam, kde v skutočnosti nie sú,“ zdôvodňujú prekladatelia svoje stanovisko.
„Preverovanie s násilným vstupom do obydlia by malo ostať striktne len pre dôvody ohrozenia života. Sociálni pracovníci nemajú vzdelanie psychológa a nie je v ich kompetencii rozlíšiť, či nejde o dieťa autistické, dyslaktické, s oneskorenými vývinom, úzkostné, atď, keďže diferenciálna diagnostika mnohých porúch spôsobujúcich napríklad extrémnu utiahnutosť, či agresiu dieťaťa, sebapoškodzovanie, tiky, fabulácie atď. je v kompetencii iba špecializovaných psychológov – diagnostikov a psychiatrov a trvá často niekoľko mesiacov. Narušenie režimu, či dokonca oddelenie takéhoto dieťaťa od rodičov spôsobuje nezvratné škody na vývine a zdravotnom stave dieťaťa.“
Petícia tiež poukazuje aj na ďalšie práva rodičov, ktorým je napríklad právo dozvedieť sa meno osoby, ktorá ich ohľadom zanedbávania starostlivosti udala.
Predkladatelia tiež žiadajú, aby v prípade obvinenia rodiča, sa pri výsluchu dieťaťa nachádzala blízka osoba. „Má byť zaručená prítomnosť tých odborníkov, ktorí sa o dieťa starali dlhodobo pred obvinením – psychológ, logopéd, špecializovaný pedagóg, učiteľ, vedúci krúžkov, kňaz, pediater – títo majú prednostné právo dieťa vypočúvať, resp. byť na vypočutí prítomní,” uvádza sa tiež v petícii.
Petícia tiež žiada úpravu zákona, aby v prípade odobratia dieťaťa, si ho mohol prednostne osvojiť či vziať do pestúnskej starostlivosti ten manželský pár, ktorý dieťa pozná. Ako príklad sa uvádzajú krstní rodičia, čím by sa sledovalo aj „rešpektovanie náboženského presvedčenia a zmýšľania tak rodičov ako i dieťaťa. To platí pre tie situácie, keď sa nevyžaduje súhlas rodičov s osvojením, keď rodič dlhodobo nejavil záujem o dieťa.“
Petícia týkajúca sa novely zákona o rodine obsahuje aj ďalšie pripomienky. Viac sa dozviete na www.cbreurope.sk, kde zároveň môžete petíciu podpísať.
ru