Ešte pred hlasovaním avizovali okrem SMERu SD samotní koaliční partneri, že sa hlasovania nezúčastnia. Išlo paradoxne o strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí najviac vyzývali k odstráneniu Kollára zo stoličky šéfa parlamentu. Tí chceli, aby Kollár sám odišiel z funkcie. To, že Kollár podal návrh na svoje odvolanie, považovali tieto strany, najmä Juraj Šeliga za hádzanie zodpovednosti na nich. Kollár na to nazval Šeligu za farizeja, akého ešte dosiaľ nestretol. Ten mal najprv žiadať Kollára, aby sa ospravedlnil. Po tom, ako tak urobil, žiadal, aby prestal používať titul, až napokon to dospelu k žiadosti, aby odstúpil. OĽaNO Kollárov odchod nežiadalo, avizovalo, že poslanci z hnutia budú mať pri hlasovaní voľnú ruku.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský pred schôdzou parlamentu hovoril o tom, že ak by mal Kollár odísť z funkcie, hnutie opustí vládnu koalíciu.
Vládna koalícia má v parlamente 95 poslancov. V prípade odchodu hnutia Sme rodina by jej ostalo 78 poslancov a vláda by stratila ústavnú väčšinu, ale nepadla by, mohla by fungovať ďalej
Obe strany opakovane vyzývali Kollára, aby pre kauzu svojej diplomovej práce vyvodil politickú zodpovednosť a odstúpil zo svojej funkcie.
Reakcia Kollára po hlasovaní
Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár podľa vlastných slov návrhom na svoje odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol. Povedal to po vyhlásení výsledkov hlasovania o jeho odvolaní v pléne parlamentu. “Budeme držať ďalej líniu, budeme držať túto koalíciu,” deklaroval do budúcna Kollár.
Kollár podotkol, že nechcel byť ako členovia predchádzajúcich vládnych koalícií a bojkotovať prípadné odvolávanie. Odmieta tvrdenia, že by vydieral koaličných partnerom odchodom z koalície a pádom vlády. Počty podľa neho jasne hovoria, že po odchode Sme rodina z koalície by vláda mohla pokračovať s väčšinou v parlamente.
Pripomenul, že partneri ho najskôr vyzvali sa ospravedlniť, čo urobil, následne prišli s ďalšími návrhmi, aby aspoň nepoužíval titul, že potom to pre nich bude uzavreté. Ani to im však podľa jeho slov nestačilo. Dodal, že sa stotožňuje so slovami premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), že niektorí koaliční partneri iné konajú a iné hovoria.
Premiér Igor Matovič pritom predpovedal, že keď dôjde na lámanie chleba, títo sami (SaS a Za ľudí) “stiahnu chvosty” a za odstúpenie z jeho funkcie nezahlasujú. Hovoril, že je to len “hra na ľudí,” čo sa týmto ich postojom len potvrdilo.
Svoju uštipačnú poznámku si premiér neodpustil ani po hlasovaní a neúspešnú hru koaličných partnerov na morálnych ľudí prirovnal k divadlu:
“Po dvoch týždňoch hry na zásadových zdrhnúť z hlasovania, kde môžete svoje slová skutkami naplniť … je také divadelné.”
Keď poslanci rokovali o tom, že sa bude hlasovať bude odvolaní Kollára z funkcie predsedu parlamentu pre kauzu jeho diplomovej práce, pričom návrh predložil samotný Kollár, hlasovalo za neho 103 zo 140 prítomných členov zákonodarného orgánu.
Líder mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany. Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.
Kollár v reakcii na to v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom. Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.