Bratislava 7. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
O súčasnej vláde je známe, že jedno hovorí doma a úplne inak sa prezentuje v zahraničí. Premiér Fico ešte prednedávnom odmietol multikulturalizmus na Slovensku. V snahe dostať Európsku agentúru pre lieky z Londýna do Bratislavy však Ficova vláda zmenila rétoriku a ústami ministra zdravotníctva Tomáša Druckera tvrdí zahraničným delegátom, že multikulturalizmus je dedičstvo, na ktorom staviame a máme veľké porozumenie aj pre LGBTI komunitu.
Nebolo to tak dávno, keď minister zahraničia Miroslav Lajčák v boji o post generálneho tajomníka OSN dostal v rozhovore od moderátora otázku, že čo si myslí o výroku premiéra SR Roberta Fica, že islam nepatrí na Slovensko. Lajčák vtedy celý roztrasený odpovedal v zmysle, že to bola len predvolebná rétorika a patrilo to domácemu publiku.
Premiér Fico ešte začiatkom tohto roka vyhlásil, že myšlienka multikultúrnej spoločnosti absolútne zlyhala:
“Je veľký omyl sa domnievať, že sme v rámci Európy schopní vytvoriť priestor pre všetkých, pre všetky náboženstvá, pre všetky presvedčenia a ideologické prúdy, aké existujú. To jednoducho nejde. Odmietam, ak nás niekto kritizuje kvôli tomu, že upozorňujeme na nebezpečenstvá, ktoré vyplývajú z toho, že sem nekontrolovane nasunuli státisíce ľudí iného vyznania. Nielenže sa mení kultúrna a náboženská identita Európy, ale vytvára to aj bezpečnostné riziká,” varoval vtedy Fico.
Po Brexite sa rôzne inštitúcie EÚ budú presúvať z Veľkej Británie do iných členských krajín a Slovenskí predstavitelia sa rozhodli zabojovať o Európsku agentúru pre lieky (EMA). A tu Ficova vláda úplne zmenila rétoriku a Bratislavu prezentuje ako multikultúrnu metropolu.
Bratislava totiž podľa RTVS skončila v internom prieskume zamestnancov agentúry EMA medzi štyrmi najmenej populárnymi mestami. Údajne majú obavy z nízkej tolerancie voči cudzincom a neuznávania práv sexuálnych menšín.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker však všetkých prítomných na stretnutí v Bruseli ubezpečil, že sa zamestnanci nemajú čoho obávať:
“Už od korunovácie Márie Terézie žilo v Bratislave množstvo národností, Nemcov, Židov, Maďarov, to je dedičstvo, na ktorom staviame. Môj otec je žid, mama katolíčka a myslím, že máme veľké porozumenie aj pre LGBTI komunitu,” vyhlásil Drucker.
O sídlo Európskej liekovej agentúry bojuje až 19 miest a Bratislava podľa hodnotení Európskej komisie patrí medzi favoritov.
Samuel Gdovin