Bratislava 18. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Martin Baumann, Ján Krošlák, Radovan Stoklasa, František Iván Screenshot video Aktuality.sk, Screenshot TV Joj)
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa na nedávnej tlačovke Smeru vrátil k rozoberaniu prípadu, v ktorom je obvinený. Vyhlásil, že vstupuje do verejného priestoru a ponúka svoje odborné skúsenosti
Priebeh kauzy Očistec
O kauze Očistec počúvame na Slovensku už od novembra 2020, kedy došlo k zadržaniu niekoľkých bývalých významných funkcionárov Policajného zboru. Okrem bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara boli zadržaní aj bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, bývalý šéf odboru podpory riadenia NAKA Marián Zetocha a bývalý zástupca riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milan Mihálik.
Obvinenia sa tu týkali zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčných trestných činov a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Ešte začiatkom novembra 2020 rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku o vzatí Tibora Gašpara a Milana Mihálika do väzby. Dôvodom väzby bola obava z ovplyvňovania svedkov a možné pokračovanie trestnej činnosti. Vtedy boli do väzby vzatí aj Róbert Krajmer a Marián Zetocha.
4. novembra 2021 rozhodol Najvyšší súd o prepustení všetkých obvinených na slobodu, keďže u nich neboli zistené zákonné dôvody na predĺženie väzby. Približne v tom čase zároveň médiá priniesli informáciu, že v kauze Očistec bolo ukončené vyšetrovanie.
Nahrávky neprivodili Gašparovi predĺženie väzby
Krátko predtým, ako Najvyšší súd rozhodol o prepustení Gašpara a spol. na slobodu, vypukla takzvaná kauza Jeleň, ktorá sa týkala nahrávok z poľovníckej chaty.
Na začiatku kauzy bolo oznámenie zo strany dozorujúceho prokurátora v kauze Očistec zo dňa 25. októbra 2021, že svoj návrh na predĺženie väzby obvinených doplnil o obrazovo-zvukové záznamy. Podľa prokurátora mali tieto záznamy potvrdzovať snahy niektorých osôb o ovplyvňovanie trestných stíhaní v závažných kauzách.
Krátko po tomto oznámení došlo k medializácii videí, ktoré zachytávali stretnutia predsedu Smeru Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, advokátov Mareka Paru a Pavla Gašpara a podnikateľa Miroslava Bödöra. Tieto stretnutia prebiehali na poľovníckej chate neďaleko Levíc.
Videá mali zjavne dvojaký účel – jednak dosiahnuť predĺženie väzby Tibora Gašpara a ďalších obvinených v kauze Očistec, a po druhé taktiež diskreditovať opozičnú stranu Smer. Dnes sa dá konštatovať, že videá nesplnili ani jeden z týchto dvoch cieľov. Ako sme už uviedli, Najvyšší súd čoskoro rozhodol o prepustení obvinených na slobodu. Tibor Gašpar strávil vo väzbe približne rok.
Ústavný súd konštatoval porušenie práv Gašpara
Pred pár dňami vystúpil Tibor Gašpar na tlačovej konferencii strany Smer-SD spolu s predsedom strany a expremiérom Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.
Okrem iného tu informoval o náleze Ústavného súdu týkajúceho sa jeho prípadu. Senát Ústavného súdu v zložení Peter Straka (predseda), Robert Šorl a Martin Vernarský rozhodol, že Najvyšší súd SR svojím uznesením zo dňa 3. marca 2021 porušil práva Gašpara, konkrétne jeho právo na rešpektovanie osobného a rodinného života a jeho právo na účinný opravný prostriedok.
Ústavný súd vrátil vec Najvyššiemu súdu na ďalšie rozhodnutie a rozhodol, že Najvyšší súd je povinný nahradiť Gašparovi trovy konania vo výške 576,12 eur.
„Uznesenie plné neprávd“ podpísal Čurilla
Gašpar na tlačovej konferencii upozornil, že s jeho prípadom sú spojené mená obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavla Ďurku a Jána Čurillu. Pavol Ďurka Gašparovi podľa jeho slov doručil uznesenie o vznesení obvinenia, Ján Čurilla toto uznesenie zase podpísal. Bolo to podľa Gašpara „uznesenie plné neprávd“.
Vyšetrovatelia NAKA Čurilla a Ďurka sú spolu so Štefanom Mašinom a Milanom Sabotom obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Títo vyšetrovatelia mali vykonštruovať trestnú činnosť na príslušníkov policajnej inšpekcie, pričom s nimi mal spolupracovať aj bývalý dočasne poverený šéf inšpekcie Peter Scholtz.
Gašpar upozornil tiež na to, že dozorovými prokurátormi v jeho prípade boli v čase jeho väzby prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa a Michal Šúrek.
Bývalý policajný prezident pripomenul aj fakt, že 4. novembra 2020 – teda deň predtým, ako mu bolo doručené uznesenie o vznesení obvinenia – bol podať trestné oznámenie, kde vyjadril „vážne podozrenie“, že sa chystá jeho kriminalizácia.
Bol mu zamietnutý kontakt s rodinou
Gašpar upozornil aj na to, že vo výkone väzby bol v Prešove, teda „na druhom konci krajiny“. Myslí si, že jeho umiestnenie bolo formou nátlaku naňho.
Ďalej uviedol, že od prvého dňa väzby mu bol zamietnutý kontakt s rodinou. K zmene tohto opatrenia došlo podľa Gašpara až v dôsledku úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe a následného verejného tlaku. Ku kontaktu Gašpara s rodinou tak došlo až v januári 2021.
Gašpar hovoril o tom, že prokurátor Repa ho viní z ovplyvňovania prinajmenšom troch káuz, v ktorých tento prokurátor vykonával dozor. Gašpar však poukázal na to, že niektorí svedkovia tvrdia, že práve tento prokurátor ich pod hrozbou trestného stíhania vydieral, aby ho usvedčili z činov, ktoré nespáchal.
Gašpar na tlačovke vyhlásil, že nenapraviteľné škody sa už stali. Hovoril doslova o organizovanej zločineckej skupine, ktorá naňho nahádzala špinu.
V rámci tlačovky taktiež vyhlásil, že vstupuje do verejného priestoru, pričom ponúka svoje odborné skúsenosti.
Ďurka chcel Santusovú j..núť do väzby
Tlačovka Smeru, na ktorej o svojom prípade prehovoril Tibor Gašpar, prichádza v čase, kedy sa verejnosť z nedávneho uznesenia Generálnej prokuratúry vo veci obvinených vyšetrovateľov NAKA dozvedela ďalšie detaily o ich prípade.
Strana Smer poukázala aj na to, že podľa odposluchov citovaných v tomto dokumente Pavol Ďurka hovoril o tom, že vyšetrovateľke Úradu inšpekčnej služby Diane Santusovej by malo byť podpálené auto. V inej časti uznesenia sú citované slová Ďurku o tom, ako treba Santusovú „j..núť“ do väzby.
Pre Smer-SD bola pochopiteľne zaujímavá aj tá časť uznesenia, kde sa spomína výrok vyšetrovateľa NAKA Róberta Magulu o tom, že „úloha je spraviť Smer zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu“.
Generálna prokuratúra v spomínanom uznesení obvinenia voči vyšetrovateľom čiastočne zrušila, vyšetrovatelia sú však naďalej obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Prezidentka stretnutie odmietla
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica minister vnútra Roman Mikulec koordinoval a riadil činnosť spomínaných vyšetrovateľov NAKA, preto Smer podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde mieni ministra odvolávať.
V súvislosti s najnovšími informáciami o manipuláciách s trestnými konaniami sa dvaja politici Smeru, podpredseda parlamentu Juraj Blanár a predseda výboru parlamentu na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň, mienili stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Tá však požadované stretnutie odmietla s poukázaním na to, že údajnými manipuláciami s trestnými konaniami je oprávnená sa zaoberať jedine Generálna prokuratúra.
Ladislav Kováčik
Vzájomne si pomáhame
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.