Brusel 1. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Škandál s americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) špehujúcou zahraničných politikov by mohol vážne poškodiť dôveru európskych spojencov vo Washington, domnieva sa belgický predstaviteľ André Flahaut
Ako už skôr informovali nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, NSA sledovala s pomocou Dánska v rokoch 2012-2014 rad európskych politikov, najmä nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ministra zahraničných vecí (súčasného prezidenta Nemecka) Franka Waltera Steinmeiera a kandidáta na nemeckého kancelára za Sociálno demokratickú stranu Nemecka Peera Steinbrücka.
“Tento škandál v skutočnosti podkopáva dôveru medzi USA a ich dlhoročnými európskymi spojencami… Samozrejme budú protesty. Zatiaľ nie je jasné, či pôjdu nad rámec vyhlásenia urazených politikov a požiadaviek na adresu USA, aby prestali špehovať svojich spojencov… Je to veľká chyba zo strany NSA, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodla vykonať tento druh akcie samostatne. Američania budú musieť informovať Európanov o tom, ako tento problém vyriešili,” povedal Flao agentúre RIA Novosti.
Uviedol, že problém národných spravodajských služieb, ktoré nespozorovali a nezastavili sledovanie európskych politikov zo strany NSA, spočíva v “rozptýlenej práci“. Podľa jeho slov ani v rámci jednej krajiny konkurenčné bezpečnostné služby nespolupracujú, ale súperia.
Zraniteľnosť Európy
“Pokiaľ si nemecké služby nevšimli, že sú odpočúvané aj šifrované telefóny kancelárky Angely Merkelovej, čo môžeme povedať o možnostiach ochrany v tak malých krajinách, ako je Belgicko alebo Holandsko? Sme vydaní na milosť a nemilosť silným službám, takým ako je NSA,” dodal politik.
Už skôr sa ukázalo, že NATO ani Európska únia nemali v úmysle zasahovať do rozhorelého “špionážneho“ škandálu v súvislosti s publikáciou v nemeckých novinách o sledovaní politikov SRN, ktoré vykonávali USA s pomocou Dánska v rokoch 2012-2014.
Podľa nemeckých novín Süddeutsche Zeitung bola dánska vláda informovaná o spolupráci s Američanmi najneskôr od roku 2015. Úrady dostali osobitnú utajovanú správu v súvislosti s informáciami zverejnenými bývalým pracovníkom NSA Edwardom Snowdenom. V nej bolo uvedené, že dánske spravodajské služby pomáhali Spojeným štátom špehovať popredných politikov Švédska, Nórska, Holandska, Francúzska a Nemecka.