Praha 11. marca 2024 (HSP/Foto:screenshot twitter)
Máloktoré národy majú k sebe bližšie ako Slováci a Česi. Napriek niektorým historickým nedorozumeniam, sme stále bratské národy, ktoré spájal s malou prestávkou, vyše 70 rokov spoločný štát. Nekrvavé rozdelenie Československa len posilnilo túto súdržnosť. Roky budovania nadštandardných vzťahov naštrbila vláda českého premiéra Fialu, ktorá nateraz zrušila jednanie so slovenskou vládou v reakcii na stretnutie ministra Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničia Sergejovom Lavorvom
Trefne to vystihol bývalý český prezident Zeman: „Fialova vláda se vydala cestou boření, protože budovat neumí.“ Po týchto vyhláseniach sa vybral do Prahy ubezpečiť bratov Čechov predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, že vzájomné vzťahy sú na výbornej úrovni. Českému premiérovi tlmočil hlavný odkaz, že Slovensko nie je iba Robert Fico. Apropo pán Šimečka, Slovensko nie je iba Robert Fico, ale predovšetkým občania, ktorí v demokratických voľbách dali vládnej koalícii mandát a spolu ďalšími vlasteneckými stranami podporuje ich politiku vyše 1,3 milióna voličov. Hodnotiť spoločenskú situáciu a politické vzťahy patrí do náplne práce politikov, ak sa pán Fiala vydal touto konfrontačnou cestou je to jeho rozhodnutie. O Šimečkovi ani nehovoriac, ten kde môže tam rozdúchava vášne a škodí záujmom Slovenska. Politika je jedna vec, kultúra druhá a tieto dve oblasti podobne ako vzťah politika/šport by mali pôsobiť nezávisle. Politické posolstvá nenápadne, stále viac a viac, prenikajú do kultúry a športu a inak tomu nebolo ani tento víkend v Prahe.
Na Slovensku sme si zvykli, že kultúrna obec je väčšinovo výrazne spolitizovaná a aktivisticky naladená progresívnym smerom. Košiar progresívnych, protivládne naladených umelcov rozšíril režisér Peter Bebjak. V súvislosti s jeho vyjadreniami, treba podotknúť, že v jeho prípade nejde o novopečeného progresívca. Bebjak je obhajca práv LGBT komunity.
Po neplatnom referende Aliancie za rodinu z roku 2015, ktoré sa touto iniciatívou snažilo zákonne posilniť postavenie tradičnej rodiny, odmietnuť adopcie detí osobami rovnakého pohlavia, povedal: „Teraz sa možno otvára priestor na registrované manželstvá“. V roku 2020 vyjadril, pred parlamentnými voľbami, podporu dvoj koalícií PS/Spolu výrokom: „Kto sa rozhodne bojovať za práva akejkoľvek menšiny, má môj obdiv. O to väčší obdiv majú tí, ktorí na Slovensku chcú urobiť pre lgbt ľudí.“ V januári 2024 poskytol rozhovor Denníku N a opäť sa politicky vyhranil, keď na adresu Pellegriniho, že nech bude robiť čokoľvek, vždy bude podržtažka. Obľúbené to heslo opozičných protivládnych protestov.
V Prahe sa v sobotu odovzdávali ceny Český Lev a Bebjak získal ocenenie za mini-sériu Matematika zločinu. Čo je iste v poriadku a nás môže tešiť, že máme režiséra podobných kvalít. Čo už v poriadku nie je, že Bebjak si zrejme poplietol pódium s politickou tribúnou a jeho režisérky počin zatienil jeho výrok: „Slováci nie sú arogantní, nie sú ani žiadnym spôsobom ľudia, ktorí chcú šíriť nenávisť, chcú šíriť hoaxy, alebo adorujú nejakú zločineckú veľmoc, to sú bohužiaľ ľudia, ktorí nám teraz vládnu, ale nič netrvá večne. Ja verím tomu, že Slováci ktorých je viacej sú tí citliví, sú tí ktorí vždy budú bojovať za spravodlivosť a za demokratické princípy. A čo je ešte jedno príslovie, múdri ľudia sa učia z chýb iných, tak vám držím palce pri voľbách.“
Jeho prejav niekoľko krát ocenilo publikum, plné hercov, režisérov a ďalších ľudí z brandže búrlivým potleskom. Bebjakove vyjadrenia vyzneli ako by Fico, Smer a zvyšok koalície spadol z neba, alebo by ich dosadila istá veľmoc z východu. Ľudia ako Fiala, Šimečka, Bebjak a ostatní z progresívneho tábora opomínajú skutočnosť, hoc sa im to nepáči, že terajšia vláda bola riadne zvolená v demokratických voľbách. V závere jeho vyjadrenia defacto spochybnil princíp volieb, s tým, že ľudia, ktorí zvolili súčasnú vládu, urobili chybu.
Pán Bebjak, pri všetkej úcte k vám, kto vám dal právo nazvať rozhodnutie ľudu, chybou? Ak je toto chybou, tak aj potom celé demokratické voľby sú chyba, pretože z nich tieto strany vzišli. Môžete samozrejme nesúhlasiť s výsledkami volieb, ale prezentovať na kultúrnej pôde váš subjektívny, progresívnou prizmou ošľahaný pohľad a aplikovať ho na celý národ, je cez čiaru. Naklonili by sa misky váh počas volebnej noci na progresívnu stranu a PS by vládlo, iste by to chyba nebola a vy by ste nemuseli ťahať politiku tam, kam nepratí. Podporujte a voľte koho chcete, robte si v súkromí čo chcete, ale rešpektuje prosím demokratické princípy a nehovorte za celé Slovensko, pretože veľká časť obyvateľov odmieta vaše progresívne videnie sveta.