Bratislava 30. júla 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský reagoval na sociálnej sieti na slová maďarského ministra zahraničia Szijjártóa, ktorý sa mal vyjadrovať k prebiehajúcemu ozbrojenému konfliktu na Ukrajine. Wlachovský svoj príspevok ukončil slovami v maďarčine : Ruszkik haza! Legyen béke! 1956 (Rusi choďte domov! Nech je pokoj! 1956)
Po tom, čo sa maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó vyjadril, že Európska únia si myslí, že na Ukrajine bude vojna ešte štyri roky a zároveň sa aj opýtal: „Koľko ľudí za štyri roky zomrie? Koľko Maďarov zomrie za štyri roky? A koľko ďalšej devastácie sa vytvorí za štyri roky, ktorú potom bude musieť niekto napraviť?”, prišla aj reakcia zo slovenskej strany.
Na slová Szijjartóa zareagoval slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. Ten mu odpovedal na sociálnej sieti Twitter.
„Milý Péter, prosím, nehovor, čo si myslia ostatní ľudia, skôr než sa ich opýtaš. EÚ pozostáva z 27 krajín. Nepamätám si na žiadnu diskusiu, keď sme povedali, že vojna bude pokračovať 4 roky. Vojna sa môže skončiť zajtra. EÚ nie je problém, problémom je Rusko,” napísal Wlachovský a v závere v maďarčine dodal: „Rusi choďte domov! Nech je pokoj! 1956.”
Dear Péter, please don’t tell what other people think before you ask them. EU consists of 27 countries. I don’t recall any debate when we said the war will continue for 4 years. War can stop tomorrow. EU is not a problem, Russia is a problem. Ruszkik haza! Legyen béke! 1956 https://t.co/RGPxVbxGaF
— Miroslav Wlachovsky (@MWlachovsky) July 30, 2023
Spomínaný rok 1956, je Wlachovského narážka na maďarské povstanie. Kde maďarskí študenti požadovali odchod sovietskych vojsk z krajiny. Nechýbali ani protisovietske heslá „Rusi domov!”
Wlachovského príspevok bol reakciou na vystúpenie maďarského ministra zahraničných vecí na panelovej diskusii v sobotu na MCC Feste v Ostrihome. Péter Szijjártó mal na diskusii označiť za šokujúci návrh EÚ, na základe ktorého by mohla EÚ v najbližších štyroch rokoch podporiť dodávky zbraní na Ukrajinu až dvadsiatimi miliardami eur, čo znamená, že komunita si myslí, že ďalšie štyri roky vojny budú určite. Problematické je podľa neho to, že Maďarsko by na to muselo prispieť 200 miliónmi eur bez toho, aby Maďarsko dostalo „splatné” z eurofondov.
V súvislosti so sankciami uviedol, že zavedené obmedzenia zlyhali, pretože v rozpore s ich pôvodným účelom nepoložili Rusko na kolená a nepriblížili ho k mieru, a že by sa mali vyvodiť politické dôsledky. Domnieva sa, že hoci mainstream chce svetu nahovoriť, že transatlantický priestor je jednotný, globálna väčšina je v skutočnosti za mier, pretože cenu vojny platia všetci na celom svete.
Maďarský minister uviedol, že dôvodom zmrazenia prostriedkov EÚ nie je konkrétny zákon, ale že skutočným dôvodom je to, že Brusel si dal za úlohu zvrhnúť vlasteneckú kresťanskodemokratickú maďarskú vládu.
„Sme pre nich nepohodlní, pretože presadzujeme politiku, ktorá je diametrálne odlišná od toho, čo oni považujú za jedinú správnu, existujúcu, prijateľnú a tolerovateľnú politickú líniu, a keby to nestačilo, sme úspešní,” povedal Szijjártó. Podľa Szijjártóa „je to drsné, pretože ako dôvod všetkých akcií proti nám sa uvádza nedostatok demokracie, pričom oni sú tí, ktorí demokraciu pošliapavajú, pretože odmietajú akceptovať demokratickú vôľu maďarského ľudu”.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Spochybňovanie klamstiev o Rusku a vojne na Ukrajine