Bratislava 24. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Slovenskí včelári hlásia jednu z najťažších sezón za posledných 20 rokov. Pre výkyvy počasia vyprodukovali asi len štvrtinu celoročnej produkcie. Najviac chýba medovicový med, pričom paradoxne niektorí predajcovia ponúkajú zvýšené množstvá medovicového medu. Podľa slovenských včelárov môže preto ísť o falšovaný med pochádzajúci z Ázie
Mnohí podvodníci sú rýchlejší a dokonca vynaliezavejší ako laboratóriá Európskej únie. Ukazujú to viaceré prípady falšovania medu. Hoci v ázijských krajinách počet včelstiev nestúpol, produkciu medu tam dokázali zdvojnásobiť. A ich neférové produkty končia aj v našich obchodných reťazcoch.
Ako informovala TV Joj na svojom webe Noviny.sk, ich neférové produkty končia aj v našich obchodoch. Hlavne medovicový med, ktorý u nás chýba. Hoci v ázijských krajinách nestúpol počet včelstiev, produkciu medu tam zdvojnásobili.
“A preto je veľmi zvláštne, že sa rozmohol alebo zvýšil počet tých predajcov, ktorí ponúkajú spotrebiteľom veľké množstvá medovicového medu,” povedala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárske a potravinárskej komory.
Samotní slovenskí včelári upozorňujú, že na slovenskom trhu môžu spotrebitelia nájsť aj falošné medovicové medy a vyzývajú spotrebiteľov, aby nakupovali med len od overených producentov.
Slovenský zväz včelárov eviduje výrazný nárast predávaného medovicového medu, ktorý predajcovia vo veľkých množstvách ponúkajú zákazníkom, aj keď pravého medovicového medu takmer nie je.
Včelári vyzývajú na obozretnosť pred falšovateľmi medu, ktorí neponúkajú len nekvalitný med, ale sa aj finančne obohacujú na úkor spotrebiteľov a poctivých včelárov. Predávajú ho za veľmi nízke ceny.
Kilo pravého medovicového medu stojí viac ako 10 eur. Včelári tvrdia, že medy predávané výrazne pod cenu 10 eur určite nie sú medovicové.
„Zákazníci by si preto mali dávať pozor na to, ak im niekto ponúka lacný lesný medovicový med vo veľmi tmavej farbe, pretože často býva takýto produkt dofarbený umelými farbivami alebo zahustený ryžovými sirupmi. Pochádzajú z východnej Ázie, kde sa preukázateľne zdvojnásobila produkcia „medu” pri rovnakých počtoch včelstiev. Pravého medovicového medu sme v tejto sezóne vytočili len zlomok. V tomto roku ide skutočne o nedostatkový produkt, nie je možné, aby sa predával vo veľkom,” apeluje predseda Slovenského zväzu včelárov Pavel Fiľo. Zároveň neodporúča, aby si ľudia kupovali med pri cestách alebo od neznámych cez internet.
Podľa Fiľa med nie je len potravina, ale aj liečivo. Zdravotné, kladné účinky isto budú chýbať, keďže pri nepravom mede sú umelo vytvorené v kategórií umelých sladidiel. Pravý med má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické vlastnosti.
Odborníci varujú hlavne pred produktmi z východnej Ázie. Hoci sa tam počet včelstiev nezvýšil, produkciu zdvojnásobili, a to pridávaným ryžových sirupov a dofarbením umelými farbivami. Aj falšovateľské technológie sa postupne vyvíjajú. „Toto je posledná, na ktorú systém kontroly EÚ nestihol legislatívne reagovať. Máme možnosť kontroly nukleárnu magnetickú kontrolu, ktorá to odhalí, ale nie je to schválená certifikovaná metodika,” vysvetľuje Fiľo.