Washington 7. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Ešte deň pred voľbami 29. septembra na sociálnej sieti tvrdil, že Slovensko je úžasná krajina. Dnes sa už hlási z USA, kde oznamuje, že krajinu opustil a zúčastňuje sa projektu za veľkou mlákou, ktorý má vraj skúmať vplyv dezinformácii, hoaxov a propagandy na politický život v USA a v Európe
Po neúspechu hnutia Sme rodina, ktoré sa nedostalo do parlamentu sa kandidát na poslanca Martin Klus rozlúčil na sociálnej sieti: „Zbohom politika, dovidenia milé Slovensko.”
„Po takmer 15 rokoch vo verejnom priestore a takmer 10 vo verejnej službe prišiel čas sa s touto kapitolou života rozlúčiť. Bolo pre mňa veľkou cťou zastupovať vás a reprezentovať krajinu, ktorú milujem. Osud to zariadil tak, že o chvíľku odlietam na výskumný projekt za veľkú mláku 🇨🇦🇺🇸 a sám som zvedavý, čo ďalší život prinesie,” napísal bývalý politik.
V komentároch pod jeho príspevkom sa objavilo aj zaujímavé konštatovanie o pripravených „zadných vrátkach” v prípade neúspechu volieb.
Klus neskôr na sociálnej sieti ozrejmil, že prečo vlastne do tej Ameriky išiel.
V úvode svojho vysvetľujúceho statusu ironicky poznamenal, že „samozrejme po inštrukcie k ujovi Georgovi. Osobitne po týchto voľbách.” Neskôr vysvetlil, že sa nejedná o Georga Sorosa, ale o organizáciu Eisenhower Fellowship, ktorej je prezidentom známy novinár George de Lama. Klus potvrdil, že ho vybrali ako účastníka tzv. Eastern European Pogram-u, podľa neho v pomerne náročnom výbere ešte začiatkom roka.
„Mojou úlohou je skúmať o. i. vplyv dezinformácii, hoaxov a propagandy na politický život v USA a v Európe. Ale aj možnosti, ktoré sa v tejto oblasti ponúkajú s nebývalým rozvojom umelej inteligencie, či narastajúcim záujmom o kritické myslenie a overovanie faktov u istej časti obyvateľstva,” zdôvodňuje svoj odchod za veľkú mláku Klus.
Klus tvrdí, že organizácia je nepolitická a vznikla, na počesť amerického prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, pričom sa zároveň pochválil so stretnutím s vnukom a známym americkým historikom Davidom Eisenhowerom, „s ktorým sme mali tú česť naobedovať sa, viesť zaujímavú diskusiu a samozrejme, urobiť si aj spoločnú fotku,” pochválil sa Klus.
Po prehratých parlamentných voľbách si bývalí vládni politici začali hľadať svoje nové pôsobiská. Mnohí z nich môžu po vzore Martina Klusa zamieriť do zahraničia (ak si tam už stihli vybudovať zázemie alebo dostali ponuky za „dobre vykonanú prácu”).
Slovensko však v napätí čaká na konečné zloženie vlády a postupné stabilizovanie situácie, ktorú spôsobila bývalá vládna garnitúra rozsievaním chaosu v základných pilieroch štátu. Voliči rozhodli, že si želajú proslovenskú vládu a Robert Fico osobitne poďakoval alternatívnym médiám za to, že ľuďom otvárali oči.
Martin Klus sa oproti tomu vybral za oceán skúmať vplyv „dezinformácií a hoaxov” na politický život. Pri skúmaní vplyvu dezinformácii však treba mať na zreteli jednu jednoduchú vec. Tzv. Hoax sa po niekoľkých dňoch, týždňoch či mesiacoch častokrát stane pravdou. A nedávne historické udalosti nás o tom neraz presvedčili.