“Kým doteraz sme sa stretávali za účelom informovania sa o tom, aké opatrenia SR prijala, dnes sa, žiaľ, stretávame, aby som vás informoval o tom, že Slovensko má oficiálne potvrdený prvý prípad ochorenia na nový koronavírus,” uviedol premiér.
Pacient je vo veku 52 rokov, hospitalizovaný je na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.
Ako premiér dodal, pacient nemá cestovateľskú anamnézu, to znamená, že v predchádzajúcich dňoch necestoval do žiadnych krajín, kde sa koronavírus vyskytuje. Preto je podľa neho pravdepodobné, že ide o sekundárny prenos, keďže jeho syn bol Benátkach. Ten nevykazuje žiadne známky ochorenia. “Ide o ľahší priebeh ochorenia, pacientovi klesá teplota,” dodal. Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že pacient ako symptómy uvádzal kašeľ a zvýšenú teplotu. Nemám informáciu o tom, že by mal zápal pľúc, nedisponujem ani ďalšími detailmi, to všetko sa teraz zisťuje,” dodal.Podľa Pellegriniho nie je dôvod na paniku.
Pacient je momentálne hospitalizovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch. “Keď pocítil príznaky, zamieril rovno na túto kliniku, nebol v kontakte s inými pacientmi nemocnice,” ubezpečil Pellegrini.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že v súčasnosti sa realizuje vyšetrovanie kontaktov pacienta. “Vo všeobecnosti ideme v pôvodnom režime, budeme sa snažiť zachytiť ďalšie importované prípady, ktoré sa nedajú vylúčiť, situácia je zvládnutá, opatrenia mieria k tomu, aby sme riziká minimalizovali,” doplnil.
Pellegrini: Manželke a synovi muža s novým koronavírusom odobrali vzorky
Manželka a syn muža, u ktorého potvrdili ochorenie na nový koronavírus, boli prevezení do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch, kde im odobrali vzorky, či tiež nemajú ochorenie COVID-19. Vzorky budú vyšetrené čo najskôr. Po piatkovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra to ohlásil Peter Pellegrini s tým, že syn nakazeného muža bol pred niekoľkými dňami v Benátkach. Predseda vlády zároveň potvrdil, že muž s ochorením COVID-19 býva v obci Kostolište a pracoval vo Vysokej pri Morave.
U nakazeného muža sa prejavil aj zápal pľúc, jeho stav sa však podľa Pellegriniho zlepšuje. “Pán mal dlhšie zdravotné problémy, väčšinou sa zdržiaval po príznakoch doma a nemáme zachytený jeho veľký pohyb,” uviedol Pellegrini. Pacient, od ktorého by nákaza pochádzala, nie je identifikovaný. Premiér podotkol, že “múdrejší budú po vyšetrení syna”, či nákaza pochádzala od neho alebo nie. Výsledky by mali byť známe o pár hodín.
“Zatiaľ nie je tá situácia taká vážna, že by sme museli celú obec dať do karantény,” povedal Pellegrini. Premiér poznamenal, že krajina je v kritickej situácii, lebo je momentálne aj chrípkové obdobie.
Od pondelka (9. 3.) budú zakázané lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach ako aj návštevy sociálnych zariadení – ako sú detské domovy či domovy seniorov. Uviedol Pellegrini. Zároveň odporúča Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.
Pellegrini nevie nateraz vylúčiť, že na Slovensku bude viac prípadov ochorení na nový koronavírus. Vyšetrených vzoriek v SR bolo podľa jeho slov v piatok viacero, avšak nateraz sa potvrdila nákaza novým koronavírusom len v jednej vzorke u 52-ročného muža z Kostolišťa. Povedal to po piatkovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra. Slovákom odporučil pre migráciu ľudí necestovať do zahraničia.
Vyzval zároveň nepodľahnúť panike. Tým, ktorí majú podozrenia, prípadne pociťujú subjektívne symptómy naznačujúce ochorenie, odporučil, aby telefonovali príslušné infolinky alebo kontaktovali svojho lekára telefonicky. “Určite nie je dobré v takýchto prípadoch ísť osobne k lekárovi, lebo takýto človek potenciálne môže ohroziť zdravie druhých,” upozornil premiér. “Ak sa takémuto pacientovi zhorší zdravotný stav, príde pre neho rýchla zdravotná pomoc,” ubezpečil. Zdôraznil, že ide o prvý prípad. “Nie je dôvod, aby sme teraz vykupovali obchody a na barikádovanie sa doma je potrebné zachovávať zásady hygieny, dávať si väčší pozor,” dodal.
Tí, čo majú príznaky choroby, nech nenavštevujú lekára. Personál príde ku chorému domov
Vedúca národného referenčného centra pre chrípku Edita Staroňová informovala, že v prípade podozrení na koronavírus bolo k piatku v rámci Slovenska preskúmaných 306 vzoriek s negatívnym výsledkom, jedna vzorka bola pozitívna.
Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu je dva až 14 dní, priemerne šesť dní. Nový koronavírus sa prenáša z človeka na človeka.
Na vírusové ochorenie COVID-19 neúčinkujú antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa začala podporná liečba bežne dostupnými liekmi, ktorá zmierňuje príznaky infekcie, približuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Ešte vo štvrtok premiér avizoval, že pri odbere vzoriek na kontrolu sa má prechádzať na iný systém. Ak bude podozrenie na ochorenie koronavírusom, a dotyčný nebude mať vážne zdravotné problémy, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, po telefonickej konzultácii zostane doma. Sanitka s personálom na odber krvi a vzoriek príde priamo k nemu domov. Pacient teda nebude hospitalizovaný, ak sa nezhorší jeho zdravotný stav.
Rozširuje sa tiež počet miest, na ktorých budeme môcť vykonávať testy. Doteraz sa robili len v Bratislave, v priebehu nasledujúcich dní sa budú školiť pracovníci Úradu verejného zdravotníctva z Košíc a Banskej Bystrice. “Aby sme mohli o niekoľko dní alebo pár týždňov vykonávať testy aj tam, čím skrátime celú dobu vyšetrenia o prevozy, čo zefektívni situáciu,” uviedol premiér.
Komora sestier vyzýva na protiepidemiologické opatrenia
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) vyzýva na dodržiavanie protiepidemiologických opatrení v súvislosti s rizikom prepuknutia a šírenia koronavírusu. V tlačovej správe to uviedla prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová. “Vyzývame verejné orgány, na informovanie o protiepidemiologických opatreniach v súvislosti s rizikom vypuknutia nového vírusu na Slovensku zameraných na ochranu zdravotníckych pracovníkov,” uvádza Lazorová.
Iveta Lazorová vyzýva všetky sestry a pôrodné asistentky na odbornú prípravu pre zdravotnícku starostlivosť v prípade podozrenia na infekciu novým koronavírusom. “Každá sestra a pôrodná asistentka musí prísne dodržiavať hygienické a epidemiologické normy a postupy zavedené v miestach pomoci,“ hovorí Lazorová.
Prevencia je podľa nej dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti a patrí medzi základné odborné činnosti, na ktorých sa vo veľkej miere podieľajú práve sestry. „Medzi základné preventívne opatrenia patrí umývanie a dezinfekcia rúk pred a po každom kontakte s pacientom. Personál a pacient musí byť chránený individuálnymi ochrannými pomôckami. Zdravotnícky personál pred a po kontakte s pacientom, bez ohľadu na použitie ochranných rukavíc, si musí vydezinfikovať ruky v súlade s pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie,“ doplnila Lazorová.
Epidemiologická situácia sa podľa Lazorovej vyvíja tak dynamicky, že každý pacient so symptómami respiračnej infekcie môže byť potenciálnym zdrojom infekcie novým koronavírusom. „Preto odporúčam, aby ste sa pravidelne oboznamovali s informáciami hlavného hygienika SR a s postupmi na pracovisku, ktoré pomáhajú zabrániť šíreniu infekcie,” uvádza prezidentka SK SaPA a vyzýva vedúcich zdravotníckych pracovníkov, aby svojim zamestnancom zabezpečili vhodné pracovné podmienky.
“Vyzývam pracovníkov verejného zdravotníctva, vedenie ministerstva zdravotníctva, aby zabezpečili transparentné a koordinované oznamovanie informácií o odporúčaných normách a postupoch,“ doplnila Lazorová.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.
Vallo: Rozumieme obavám Bratislavčaniek a Bratislavčanov
Primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti ubezpečuje, že ako mesto sa v spolupráci s mestskými časťami aj samosprávnym krajom na situáciu zodpovedne pripravovali už dávnejšie pred potvrdením tohto prípadu.
Ako píše Vallo, snažia sa o včasné a transparentné informovanie obyvateliek a obyvateľov o aktuálnej situácii v meste, ochranu senioriek a seniorov pred nákazou novým koronavírusom, ako najzraniteľnejšej skupiny obyvateľstva z pohľadu komplikácií pri ochorení COVID-19, zabezpečenie fungovania kľúčových služieb a infraštruktúry v meste, aj v prípade rozsiahlejšieho šírenia nákazy novým koronavírusom, prevenciu šírenia nového koronavírusu a koordináciu s mestskými časťami a samosprávnym krajom, s dôrazom na opatrenia v školských zariadeniach.
Všetky informácie o situácii v Bratislave, vrátane odporúčaní a opatrení, ktoré vykonali nájdete TU a TU.