Bratislava 3. februára 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Karanténa v Šanghaji nie je ako karanténa na Slovensku, hovorí Pavel Dvořák, ktorý žije v Číne už 10 rokov a hrozilo mu že bude musieť karanténu absolvovať
Pred pár týždňami sa v Šanghaji potvrdili nové prípady covidu. V Číne, na miestach kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí, robia aj náhodné kontroly. Aj keď nie sú hlásení žiadni chorí, tak tam raz za čas prídu a všetkých ktorí sa tam nachádzajú, len tak pretestujú.
Takýmto spôsobom pretestovali jednu nemocnicu v Šanghaji, kde našli 18 pozitívnych na kovid. Zároveň pretestovali ďalších tristo ľudí, ktorí sa s nimi dostali do kontaktu v posledných dňoch. A aj keď boli všetci negatívni, museli ísť do karantény na 14 dní. Zároveň vystopovali kontakty týchto tristo ľudí, čo už bolo niekoľko desaťtisíc. Títo všetci museli ostať v karanténe doma dva týždne. Tí čo boli v priamom kontakte s nakazenými, museli ísť do karanténnych centier, ostatní ostali v domácej karanténe.
Ako prebieha domáca karanténa v Číne si Dvořák zisťoval, keďže hrozilo, že do karantény zavrú aj jeho. Len dve ulice od neho totiž zavreli celú štvrť do karantény potom, čo sa tam objavila pozitívna osoba.
Keď prebehne náhodná kontrola v nemocnici, tak bez ohľadu na to, kto je tam, všetkých pretestujú. „V jednej nemocnici to trvalo 10 hodín, takže nejaký chudák potom musel platiť 10 hodinové parkovné pred nemocnicou a to ešte dopadol dobre, lebo niektoré nemocnice takto zavrú aj na dva týždne so všetkými čo sú tam, ak sa tam potvrdí nejaký nakazený,“ priblížil Dvořák strasti bežného Číňana.
Dvořákovi hrozilo, že zavrú do karantény aj jeho. Domáca karanténa v Číne znamená, že nesmiete vyjsť z bytu ani na chodbu. Vaše dvere sú prelepené páskami a zapečatené a ak dvere otvoríte, tak to zistia. Niekde na dvere dávali aj zámky, niekde inštalujú senzory a kamery. Pokiaľ by ste vyšli von, aby ste si napríklad vyzdvihli balík od kuriéra, tak dostanete čierny bod, ktorý sa vám zaznačí do vášho kreditného skóre. Pokiaľ porušíte karanténu opakovane, tak skončíte v karanténnom centre.
Ak ste v karanténe doma, dostanete telefónne čísla, na ktorých si môžete objednať potraviny, alebo hotové jedlá. Za to sa platí rovnako, ako v obchode. Nie vždy je to plynulé, vyskytli sa prípady, keď v menších mestách zásobovanie nefungovalo a ľudia dva dni čakali na jedlo.
Do karanténnych centier nechodia len nakazení ľudia, ale aj tí čo sa s nimi dostali do kontaktu. Do domácej karantény idú len tí, čo sa dostali do kontaktu s tými, ktorí boli v kontakte s nakazenými.
Dvořák si to pochvaľuje, pretože kvôli tejto „strašnej neslobode“, získali slobodu a život tam teraz funguje a všetko je otvorené. Na severe Číny sú zavreté celé desaťmiliónové mesta, kde sú všetci obyvatelia v izolácii a všetkých počas nej pretestujú.
V Číne karanténa trvá 28 dní. Štrnásť dní ste v domácej karanténe, kde máte zapečatené dvere a nesmiete vyjsť von. Sedem dní môžete ísť von, ale len okolo bydliska a ďalších sedem dní nesmiete chodiť na miesta s väčšou koncentráciou ľudí. Váš pohyb sleduje mobilná aplikácia. Aj v rámci tejto karantény vám robia antigénové testy. Dvořák sa vyjadril aj k informácií o análnych testoch, ktorá sa prehnala médiami minulý týždeň. Potvrdil že sa robia, ale len okrajovo hlavne u ľudí, ktorí sú hospitalizovaní, alebo majú príznaky a testy im vychádzajú negatívne.
Pavol Novak