Londýn 6. septembra 2023 (HSP/Guardian/Foto:TASR – Pavol Zachar)
Západné médiá bijú na poplach. Obávajú sa, že Slovensko sa po voľbách môže stať najnovším spojencom Ruska, informuje The Guardian
Podľa denníka “na Slovensku záleží oveľa viac, ako si Európa uvedomuje,” čo je pre nás celkom lichotivá predstava. Nočné mory im však spôsobuje možný návrat Robert Fica: “muža, ktorý chváli Moskvu a za svoj vzor má Viktora Orbána.” V rámci západných médií toto prirovnanie znamená niečo ako neodpustiteľný hriech.
Víťazstvo Smeru by vraj znamenalo “obrat o 180 stupňov a podpora Vladimirovi Putinovi.” A Európska únia a NATO by mali “na krku ďalšieho výtržníka.”
Na rozdiel od predchádzajúcich vlád, ktoré Ukrajine darovali “aj modré z neba.” Vrátane stíhačiek.
Nehovoriac o najnovšom prieskume, ktorý na rozdiel od Guardian, možno vnímať aj inak ako jednostranne.
Podľa Centra pre demokraciu a odolnosť “až 50 % Slovákov považuje USA za bezpečnostné riziko, zatiaľ čo len 40 % Slovákov verí, že za konflikt na Ukrajine je primárne zodpovedné Rusko. Čo je najnižšie percento v strednej a východnej Európe.”
Denník pripomína, že byť problematickým, je pre našu krajinu asi dedičné.
“Niekoľko rokov po rozpade Československa v roku 1993 už nové samostatné Slovensko vyvolávalo obavy západu.” Zatiaľ čo iné postkomunistické štáty prijali “liberálnu demokraciu s nadšením,” my sme boli, ako uviedla vtedajšia ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová “čiernou dierou“ regiónu.
“Lebo Fico”
“Keď už konečne vyzeralo, že Slovensko prijalo – západné hodnoty a vstúpilo do EÚ a NATO, prišiel Fico,” píše Guardian. Pričom ho v podstate označil za veľmi schopného politika a diplomata, ktorý “pred domácim publikom kritizoval západ, ale dával si pozor, aby nešiel proti medzinárodnému status quo.”
Protesty ohľadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, prinútili Fica odstúpiť, ale “nie skôr, ako obvinil amerického miliardára Georgea Sorosa z podnecovania protestov.”
Podľa denníka “však prišla nádej v podobe ekologickej aktivistky a právničky Zuzany Čaputovej,” ktorá v júni 2019 “senzačne vyhrala prezidentské voľby.”
Guardian, ale priznáva: “Počas niekoľkých týždňov po nástupe do funkcie sa začala pandémia a s ňou aj jej problémy. Slovensko malo za posledné štyri roky štyroch premiérov. Postupne prichádzali a odchádzali koalície, ktoré sa snažili vyrovnať s COVIDOM-19, infláciou, energetickou krízou a vojnou. Posledná administratíva skolabovala v decembri uprostred vnútorných bojov a krajina odvtedy šliape vodu.”
Pozoruhodný návrat
Fico, ako píše Guardian, ale v opozícii nelenil a “posúvajúc sa ďalej doprava”, odsudzoval “ukrajinských fašistov“ a brojil proti rozhodnutiu slovenskej vlády poslať na Ukrajinu akékoľvek zbrane, ktoré má. Čaputovú potom nazval “americkou agentkou“ a v ozvene Donalda Trumpa označil nedávne zatknutia vysokých šéfov spravodajských služieb za “puč pod vedením polície.“
Smer sa v prieskumoch dostal pred ostatné strany.
Pomáha tomu aj Ľuboš Blaha, ktorý rámcuje konflikt Ruska so západom menej z vojenského hľadiska a viac ako kultúrnu vojnu. “Vidíme to ako zástupnú vojnu Spojených štátov proti Rusku na ukrajinskej pôde,” hovorí. “Problém nie je o Rusku a demokracii. Ide o to, aby Rusko chránilo ich kultúrnu, národnú identitu pred touto liberálnou mániou na západe.”
Denník na záver dodáva: “Je však nepochybné, že Fico je opäť významným hráčom a politika, ktorú vyznáva, je opäť v móde.“