Bratislava 3. mája 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarevň)
Väčšina politikov chváli Európsku úniu a otvorený trh. Čo však už hovoria menej je fakt, že Slovensko aj vďaka tomu stratilo potravinovú sebestačnosť. Ešte v 90-tych rokoch bolo Slovensko sebestačné v oveľa vyššej miere a dokázali sme vyrobiť výrobky , ktoré dnes dovážame zo zahraničia. Vinu za to nesú aj vlády, ktoré dávajú Slovenským poľnohospodárom menej dotácií než v okolitých krajinách.
Ešte nikdy v histórii sa na Slovensko nedovážalo zo zahraničia toľko potravín ako v súčasnosti. Informovala o tom televízia TA3 Dosiahli sme teda rekordné záporné saldo zahraničného obchodu s potravinárskymi výrobkami. Príčin tohto fenoménu je veľa.
Zahraničné potravinové výrobky sú oveľa lacnejšie než Slovenské a to napriek tomu, že v niektorých prípadoch precestujú aj pol sveta. Jednou z príčin sú napríklad chýbajúce spracovateľské kapacity čím Slovenskí výrobcovia nedokážu konkurovať zahraničným. Vyvážame suroviny a dovážame hotové výrobky.
90. roky sú v súčasnosti často démonizované kvôli vláde Vladimíra Mečiara, no vtedy bolo Slovensko potravinovo sebestačné. V súčasnosti je na pultoch obchodov len približne 40% Slovenských výrobkov.
Škrt cez rozpočet spravili aj sankcie Európskej únie voči Rusku a teda aj embargo na vývoz potravín do Ruska. Kým pred dvomi rokmi dosahovalo záporné saldo zahraničného obchodu v agro sektore jednu miliardu, v súčasnosti stúplo na rekordných takmer 1,3 miliardy eur.
“Pridaná hodnota, ktorá by sa v normálnom zmysle podnikania mala tvoriť na Slovensku sa bohužiaľ tvorí za našimi hranicami a absolútne to neprospieva ani Slovenskému poľnohospodárstvu ani Slovenskému potravinárstvu,” povedala Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory.
Ďalším dôvodom prečo Slovenskí poľnohospodári nie sú konkurencieschopní je fakt, že okolité štáty dávajú do svojho poľnohospodárstva cez notifikovanú štátnu pomoc na hektár pôdy oveľa viac peňazí ako na Slovensku.
Túto skutočnosť priznáva aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Mátečná a tvrdí, že sa snaží o tomto probléme rozprávať na zasadnutiach vlády.
Samuel Gdovin