Bratislava 8. októbra 2024 (HSP/Euronews/ Foto:TASR/AP/Cecilia Fabiano/LaPresse )
Skupina už 17 európskych krajín vyzvala na “zmenu paradigmy” v oblasti migračnej politiky EÚ s cieľom zaistiť, že neúspešní žiadatelia o azyl budú efektívne a rýchlo vrátení do svojich domovských krajín. Správu prináša Euronews
Tento nový prístup by mal podľa nich znamenať ” vyvodenie dôsledkov” pre tých, ktorí dostanú príkaz na návrat do domovskej krajiny, t.j. krajiny ich pôvodu, ale nikdy neopustia kontinent.
Vyvodenie dôsledkov
„Ľudia bez práva na pobyt musia niesť zodpovednosť. Nový právny základ musí jasne definovať ich práva a povinnosti,“ píšu európske krajiny v neoficiálnom dokumente, na ktorý sa odvoláva portál Euronews.
„Neochota spolupracovať musí mať dôsledky a musí byť sankcionovaná,“ tvrdia štáty. Ďalej uvádzajú, že vlády musia mať “právomoc” vykonávať deportácie pri plnom “rešpektovaní základných ľudských práv”.
Dokument pôvodne vypracovali Rakúsko a Holandsko a podporili ho Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Taliansko, Litva, Luxembursko, Malta, Švédsko a tiež Slovensko. Pod dokument sa podpísali aj Nórsko a Švajčiarsko, dva nečlenské štáty EÚ, ktoré sú však súčasťou schengenského priestoru.
Návrhy z júna
Táto skupina štátov žiada Európsku komisiu, aby sa záležitosťou zaoberala “urýchlene” a predložila “moderný rámec, ktorý reaguje na skutočné výzvy a vývoj”. Navrhuje, že EK by mala vychádzať z diskusií uskutočnených na zasadnutí pracovnej skupiny, ktoré sa konalo ešte v júni.
V záveroch z tohto júnového stretnutia bolo predložených niekoľko nápadov na riešenie problému nízkej miery účinných deportácií v rámci bloku (ktorá sa dlhodobo pohybuje okolo 30 %).
Medzi nápady patrilo napríklad využitie obchodnej a vízovej politiky ako “páky” na prinútenie krajín pôvodu, aby po zamietnutí žiadosti o azyl prijali svojich občanov späť. (Tento nedostatok spolupráce sa uvádza ako hlavný dôvod nízkej miery návratov).
Na júnovom zasadnutí sa navrhlo aj vytvorenie spoločného “Európskeho rozhodnutia o návrate”( European return decision), ktoré by riešilo ďalší opakujúci sa problém: členské štáty niekedy neuznávajú príkazy na návrat vydané iným členským štátom.
Výzva na konanie
Tieto konkrétne návrhy sa však v novom neoficiálnom dokumente17-člennej skupiny nespomínajú a dokument slúži najmä ako výzva na konanie Komisie.
Dokument je prejavom silnej politickej podpory európskych krajín, pričom zdôrazňuje, že : “17-členná skupina zahŕňa všetky regióny Európy od Škandinávie po Stredomorie a všetky vlády – a to od tvrdej pravice až po ľavý stred“.
Spoločná výzva prichádza v súvislosti so stretnutím ministrov vnútra, ktoré sa má uskutočniť vo štvrtok v Luxemburgu. Stretnutie ministrov bude prvým stretnutím tohto druhu odvtedy, ako Nemecko obnovilo kontroly na všetkých svojich pozemných hraniciach, Maďarsko pohrozilo, že nelegálnych migrantov pošle do Bruselu – čím ich využije ako nástroj proti Belgicku, a Holandsko požiadalo o doložku o výnimke z azylových pravidiel EÚ…
Migrácia by mala byť aj na programe dvojdňového samitu vedúcich predstaviteľov EÚ, ktorý sa uskutoční budúci týždeň.
Schengen
Rýchly sled udalostí vyvolal vážne obavy o životaschopnosť schengenského priestoru a nového Paktu o migrácii a azyle – teda reformy legislatívy, ktorú blok dokončil v máji.
V novom Migračnom pakte sa predpokladajú ustanovenia na odstránenie rozdielov medzi azylovým a návratovým konaním (v podstate deportáciou). V neformálnom dokumente skupina navrhuje, aby sa otázkou deportácií zaoberal samostatný právny predpis.
Návrh reformy tzv. Návratovej smernice z roku 2008 sa od roku 2019 zasekol v Európskom parlamente. Podľa skupiny 17 krajín je teraz potrebné úplne nové znenie.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v usmerneniach pre svoje druhé funkčné obdobie prisľúbila “nový spoločný prístup k problematike návratov s novým legislatívnym rámcom, s cieľom urýchliť a zjednodušiť tento proces, zabezpečenie dôstojného priebehu návratov, digitalizáciu správy prípadov a zabezpečenie vzájomného uznania rozhodnutí o návrate v celej Európe”.
Prečítajte si tiež :