Slovenská republika patrí do skupiny krajín s najlacnejšou pracovnou silou v Európe. Firmy tu platia za pracovníka v priemere 11,1 eura na hodinu. Z 28 sledovaných krajín tak Slovensko obsadilo 21. miesto. Pod úrovňou 10 eur za hodinu stojí pracovná sila podľa Eurostatu v Poľsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Rumunsku a Bulharsku.
Najvyššie náklady na prácu sú v Dánsku (42,5 eura za hodinu), Belgicku (39,6 eura) a Luxembursku (37,6 eura). Ešte vyššie sú v dvoch nečlenských krajinách EÚ, ktorých dáta Eurostat pre porovnanie uvádza – v Nórsku (51 eur) a na Islande (42,6 eura). Najmenej stoja pracovníci v Bulharsku (4,9 eura). Priemer Európskej únie dosahuje 26,8 eura za hodinu práce.
Zverejnené hodnoty mzdových nákladov zahŕňajú zárobky v celej ekonomike okrem poľnohospodárstva a verejnej správy, a to z podnikov s minimálne desiatimi zamestnancami. Okrem priamych nákladov práce (samotná mzda alebo plat) zahŕňajú tieto čísla aj nepriame náklady, do ktorých patria najmä povinné odvody zamestnávateľa na sociálne poistenie.
Štatistický úrad EÚ sa zameral aj na porovnanie vývoja mzdových nákladov v období rokov 2014 až 2017. Napriek tomu, že v Bulharsku a Rumunsku sa zarába stále najmenej, náklady tu v uplynulom období stúpli aj o viac ako 200%. Medzi krajiny s najväčším nárastom ceny práce sa zaraďuje aj Slovensko, keďže od roku 2014 tu stúpli náklady o 170%. Jediným štátom EÚ, v ktorom náklady na pracovnú silu klesli, je Grécko zaznamenali tu pokles na úrovni 5,2%.