Predseda Výboru pre odborné vzdelávanie SNOPK Roman Nosko tvrdí, že nedostatok odborníkov s technickým vzdelaním sa stáva čoraz viac akútnym. Aj v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou mladých podľa neho hľadajú podniky dobre vyučených odborníkov.
“Z našich prieskumov vyplýva, že v 150 nemeckých priemyselných podnikoch, ktoré podnikajú na Slovensku, potrebujú doplniť ročne 1750 kvalifikovaných zamestnancov,” spresnil Nosko. Podľa neho tí nie sú aktuálne k dispozícii. Myslí si, že Slovensko potrebuje odborné vzdelávanie orientované na dopyt a prax. Hoci zákon o odbornom vzdelávaní nepovažuje vo všetkom za úplne ideálny, vyzýva zamestnávateľov a zväzy na naštartovanie nevyhnutnej zmeny. “Veď náklady na študenta – nového zamestnanca, sú podstatne nižšie, ako je to teraz pri rekvalifikácii,” skonštatoval Nosko.
Ako ďalej uviedol, aj SNOPK vyvíja prostredníctvom projektu fit4future snahu prispieť k vyššej kvalifikácii mladých ľudí, znížiť nezamestnanosť mladých či zlepšiť kvalitu odborných praxí pre absolventov škôl. Zároveň chce tak aj zatraktívniť štúdium technických odborov. Do projektu je podľa Noska aktuálne zapojených 18 zamestnávateľov a 27 stredných odborných škôl s technickým zameraním po celom území SR. “Žiakom ponúkajú možnosť odbornej praxe na vybraných pozíciách vo svojich výrobných prevádzkach,” vysvetlil.
Minister školstva Juraj Draxler na tlačovej konferencii uviedol, že duálne vzdelávanie je teraz veľkou témou nielen na Slovenku, ale aj v iných európskych či severoamerických krajinách. Myslí si, že naša krajina na túto diskusiu zareagovala promptne. “Naším cieľom je, aby sme sa od septembra začali učiť, ako pracovať s duálnym vzdelávaním a otvorili priestor firmám,” povedal minister. Podľa neho sú dôležité skúsenosti aj investorov z Nemecka, ktorí s takýmto vzdelávaním majú bohaté skúsenosti zo svojich materských krajín. “Čaká nás ešte veľa práce,” dodal Draxler.
ml