Berlín/Praha/Bratislava 19. júna 2023 (HSP/DW/Foto: TASR – Jaroslav Novák)
V zahraničí panujú obavy o smerovaní našej krajiny. Podľa nemeckej DW, by na Slovensku v septembrových predčasných voľbách mohla zvíťaziť opozícia vedená expremiérom a údajným nacionalistom Robertom Ficom. V takom prípade, by krajina pravdepodobne prijala proruský a protizápadný kurz
V komentári, ktorý pre nemeckú televíziu pripravil český novinár Luboš Palata sa tvrdí, že “Slovensko patrí spolu s Poľskom, Českou republikou a pobaltskými štátmi k najväčším podporovateľom Ukrajiny v jej boji proti ruskému agresorovi. Päťmiliónová krajina dodala Ukrajine takmer všetko, čo Kyjevu mohla poskytnúť, malá a nie príliš dobre vyzbrojená slovenská armáda. Slovensko, navyše na začiatku ruskej agresie prijalo státisíce ukrajinských utečencov, aj keď mnohí z nich neskôr odišli do Českej republiky, Nemecka alebo Rakúska.”
Obavy sa týkajú najmä prípadného výsledku v blížiacich sa parlamentných voľbách. “Takmer neobmedzená solidarita Slovenska s Ukrajinou, by sa však mohla čoskoro skončiť. V septembri 2023 sa v krajine uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Favoritom je strana SMER-SD, ktorú vedie expremiér Robert Fico.”
Bývalý predseda vlády bol označený, spôsobom, že je to nominálne sociálny demokrat, “v skutočnosti nacionalista, ktorý často zastáva výrazne pravicové konzervatívne názory a v mnohom sa podobá maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Podobne ako Orbán, aj Fico je od začiatku ruskej vojny na Ukrajine otvorene protiukrajinský a proruský. Ak by vo voľbách zvíťazil SMER-SD, Viktor Orbán by mal po prvýkrát spojenca vo Vyšehradskom kruhu.”
V zahraničí si všimli aj iného favorita. Stranu HLAS, ktorú vedie expremiér Peter Pellegrini, ktorý bol kedysi sám členom Ficovej strany. “Pellegrini býval považovaný za ochotného Ficovho stúpenca, hoci on sám sa do korupčných škandálov vysokopostavených politikov SMER-u zrejme nezapojil. Dnes je v zahraničnej politike skôr tajničkou a nevylúčil spoluprácu so svojím bývalým mentorom Ficom.”
Vláda verzus verejnosť
Komentár spomenul existujúci rozpor medzi vládnou politikou a verejnou mienkou. Podľa DW bolo “Slovensko, doteraz jednou z krajín, ktoré presadzovali masívnu podporu Ukrajiny v EÚ. Ba čo viac: vlani poskytla Ukrajine systém protivzdušnej obrany, sovietsky S-300. Na jar tohto roku Slovensko odovzdalo Ukrajine aj celú svoju flotilu stíhačiek, trinásť lietadiel MiG-29. Ochranu svojho vzdušného priestoru krajina prenechala Českej republike, Maďarsku a Poľsku a protiraketovú obranu zabezpečuje nemecká jednotka NATO so systémom Patriot.”
“Kým však všetky vlády, ktoré boli v uplynulých tri a pol rokoch pri moci, boli jednoznačne proukrajinské a prozápadné, nálada slovenskej verejnosti sa v poslednom roku výrazne obrátila v prospech Ruska. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky organizácie Globsec, ktorý sa uskutočnil v ôsmich krajinách EÚ v strednej a východnej Európe, majú Slováci najviac proruských a protizápadných postojov v skúmanom regióne,” píše sa v článku.
Pellegriniho ubezpečenia
V súčasnosti je na čele prieskumov SMER, za ktorým nasleduje HLAS. Líder strany Peter Pellegrini sa podľa novín nominálne dištancuje od proruskej kampane svojich bývalých straníckych kolegov. “Ukrajinu treba podporiť, pretože bola porušená jej územná celistvosť, Ale spresňuje: “Vždy sme o tom hovorili. Ak chce vláda pomôcť Ukrajine, musí pomôcť slovenskému ľudu dvakrát,” vyhlásil pre DW
Pred Ficom varovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Slovenský postoj,” povedala Čaputová v nedávnom rozhovore pre časopis Politico, “by sa mohol viac priblížiť zahraničnej politike Viktora Orbána.”
Autor článku tým jasne podsúva verejnosti, že ak bude víťazom Fico, bude to zlé. Čo už ale nepíše je, do akého zlého stavu doviedli vlády Hegera a Matoviča spolu s prezidentkou túto krajinu.
Prečítajte si tiež:
Szijjártó reaguje na Čaputovej obavy