Bratislava 31. júla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)
Slovensko je čierna diera či pol milióna mŕtvych irackých detí, ktorých smrť vraj stála za to (invázia do Iraku). Aj takéto výroky sa pripisujú Madeleine Albrightovej – bývalej americkej ministerke zahraničných vecí a rodáčke z pražského Smíchova. Po americkej političke sa v Prahe chystajú pomenovať kilometrový peší bulvár. Pomenovanie hlavného bulváru po Madeleine Albrightovej získalo prednosť pred pomenovaním po Karlovi Gottovi. Nie všetci pražskí obyvatelia sú však s novým pomenovaním stotožnení
Slovensko je čierna diera na mape Európy, odporní Srbi či pol milióna irackých mŕtvych detí stálo ta to podniknúť inváziu do Iraku. Aj takéto výroky sa pripisujú Madeleine Albrightovej – rodáčke z Čiech, po ktorej sa chystajú v Prahe pomenovať ulicu.
Hanlivý výrok o Slovensku vyslovila Albrightová v roku 1998, počas vlády Vladimíra Mečiara a pred slovenskými parlamentnými voľbami, kedy sa opozičný líder Mikuláš Dzurinda pripravoval prevziať moc v krajine. O tom, že si samotná Albrightová uvedomovala nevhodnosť svojho výroku o Slovensku, svedčí aj neskoršie stretnutie Albrihtovej s bývalým prezidentom Kiskom v roku 2016 v New Yorku. Albrightová sa na stretnutí Kisku opýtala, či jej už Slováci odpustili, že kedysi o Slovensku povedala, že je čiernou dierou na mape Európy.
Výrok – odporní Srbi, zaznel v českom kníhkupectve v roku 2012, kde došlo k slovnej potýčke medzi Albrightovou a prosrbskými aktivistami, ktorí tvrdili, že krvavé udalosti kosovského konfliktu sú jej dielom. Na čo im mala odvetiť: „Zmiznite! Odporní Srbi.” V tej dobe na ňu dokonca prosrbskí aktivisti podali trestné oznámenie za hanobenie národa, rasy, etnickej alebo inej skupiny osôb.
Výrok o irackých deťoch sa mal udiať v roku 1996. „Počuli sme, že zomrelo pol milióna (irackých) detí. To je viac detí, než koľko ich zomrelo v Hirošime,” povedal smerom k Albrightovej korešpondent Lesley Stahl v roku 1996 s otázkou, či to s prihliadnutím na tieto obete „stálo za to”. Albrightová síce odvetila, že to je „veľmi ťažká voľba”, ale potom dodala : „Ale myslíme si, že tá cena za to stojí.”
Pomenovanie hlavného bulváru po Madeleine Albrightovej malo byť uprednostnené pred možnosťou, že by trieda niesla meno po spevákovi Karlovi Gottovi, ktorého meno pôvodne presadzovala Praha 5 pre názov ulice v novej štvrti už po jeho úmrtí v roku 2019.
„V projekte chceme pripomenúť významné ženy, ktoré spája celoživotné úsilie o slobodu, demokraciu a boj proti totalite. V celom svojom kontexte pôjde predovšetkým o poctu hrdinským postojom a osudom 20. storočia,” priblížil celý zámer pre server Lidovky.cz Luděk Sekyra, ktorého spoločnosť túto novú štvrť buduje.
Na existujúcej ulici Za Ženskými domovmi nadviaže prevažne sieť nových „ženských ulíc”. Vedľa Albrightovej získa svoju ulicu aj jej priateľka a susedka z washingtonského Georgetownu, mecenáška a zberateľka umenia Meda Mládková. Ďalšia ulica ponesie meno po jednej z najstatočnejších českých žien novodobej histórie, historičke a väznenej disidentke Ružene Vackovej. Ďalej tu budú napríklad ulice jednej z prvých českých feministiek, disidentky Jiřiny Šiklovej, maliarky Toyen či parky filozofky Hannah Arendtovej a Alice a Anny Masarykových, uvádzajú Lidovky.cz.
Proti pomenovaniu pražskej ulice po Albrightovej sa ozvali aj kritické hlasy. S tým, že by hlavný bulvár štvrti, ktorá má byť skompletizovaná v roku 2032, mal niesť meno po Madeleine Albrightovej, nesúhlasí právnik Pavel Hasenkopf. „Nechcem mať v Prahe ulicu či čokoľvek iné pomenované po Madeleine Albrightovej. Hanbím sa za ňu,” odmietol, aby sa čokoľvek premenovávalo po česko-americkej političke.
Ako dôvod Hasenkopf uvádza slová zosnulej političky, ktorá hájila americkú inváziu do Iraku aj napriek obetiam, ktoré mala.