Bratislava 17. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)
Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje nakúpiť pre vojakov 51 stanových súprav za 9,4 milióna eur. Vyplýva to z uzavretej rámcovej dohody. Stanová súprava zahŕňa tri stany s pevnou konštrukciou, vykurovacie agregáty, klimatizáciu, elektrocentrálu a transportné boxy
„Obstarané stany budú využité na zabezpečenie ubytovania jednotiek OS SR v poľných podmienkach pri plnení úloh výcviku, plnení úloh domáceho a medzinárodného krízového manažmentu a v období krízovej situácie. Časť obstaraných ubytovacích stanov (v počte desať súprav) bude využitá na zabezpečenie ubytovania v rámci budovania stanového kempu Sliač,” uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Kakaščíková.
Dodávateľom stanov má byť trenčianska firma Zepelin. Stanové súpravy budú postupne dodávať na základe čiastkových kúpnych zmlúv vychádzajúcich z rámcovej dohody.
Počas ministrovania J. Naďa, Slovensko minulo najviac peňazí na nákup vojenskej techniky. Pre porovnanie – za 13 rokov Slovensko podpísalo zmluvy na výzbroj a výstroj vojakov za takmer 4,8 miliardy eur. Túto čiastku tvorí hlavne niekoľko obrovských nákupov. Prvý viac ako miliardový nákup je objednanie amerických lietadiel F-16 vládou P. Pellegriniho (1,6 miliardy eur). Ďalšie obrovské miliardové nákupy pre armádu sa udiali už za ministrovania J. Naďa. Jedná sa o švédske pásové obrnené vozidlá CV90 (2022, takmer 1,6 miliardy eur), fínske obrnené kolesové vozidlá Patria (2022, vyše 403 miliónov eur).
Za americké bojové lietadlá, ktoré sú ešte stále na výrobných linkách v USA, Slovensko platí v štvrťročných splátkach už od decembra 2018. Poslednú by mala vláda poslať v decembri 2025, pričom výška splátok postupne klesá. Najbližšia, ktorá by mala odísť 15. marca 2023, je vo výške približne 6,1 milióna eur. V prípade fínskych transportérov Patria a švédskych CV90, presný dodávkový a splátkový kalendár nie je nateraz známy, keďže to ministerstvo obrany utajilo. 76 kusov Patrie by mali začať na Slovensko prichádzať v tomto roku. Prvé zo 152 kusov pásových transportérov CV90 by mali na Slovensko prísť až v druhej polovici roku 2025.
Okrem menovanej vojenskej techniky vláda I. Matoviča od roku 2020 z vreciek daňových poplatníkov vytiahla ďalšie v celku zaujímavé sumy. Za protitankové riadené strely, raketomety – granátomety zaplatila sumu 16 600 000 eur. Nasledujú americké „rádiá” – komunikačná technika v hodnote 6 466 167,39 eur. V roku 2021 sa v nákupoch vojenskej techniky pokračovalo. Z Izraela sa objednala radarová technika (17 kusov) v hodnote 168 271 200 eur. Z USA sa dojednali bojové vrtuľníky s plnou výzbrojou UH 60 Black Hawk za 98 350 236,62 eur.
V blízkej dobe Slovensko čaká ešte jeden poriadne veľký nákup. S vysokou pravdepodobnosťou pôjde o systém protivzdušnej obrany, čo bude enormne drahá záležitosť. Lifrovanie tzv. sovietskej vojenskej techniky na Ukrajinu, ktorá aj napriek rôznym tvrdeniam, že je zastaralá a nefunkčná (tieto tvrdenia sa nedajú nezávisle overiť – možno po voľbách, keď prehovoria nateraz umlčaní odborníci) by mohla súžiť minimálne niekoľko ďalších nasledujúcich rokov, bude znamenať len ďalšie nákupy techniky, novej munície a zabezpečovanie servisu pre novú techniku. Pre „ekonomického tigra” ako je Slovensko to však nemôže byť žiaden problém. Slováka kedysi dávno z médií oblbovala reklama na kúpu istej značky auta. Vtedajšiu pieseň z reklamného šotu by mohol dnešný daňový poplatník spievať práve vtedy, keď na Slovensko dorazí ďalší nový granátomet: „Já na to mám! Tak si vyskočím, tak si vyskočím…”