Prvými takýmito novými politikmi, ktorí boli donedávna nestranní, sú Juraj Šeliga a Marek Hattas, ktorí vstúpili tento rok do novovzniknutej strany exprezidenta Andreja Kisku – Za ľudí.
Šeliga bol donedávna tvárou občianskeho združenie Za Slušné Slovensko, ktoré z tribún pod rúškom politickej nezávislosti a nestrannosti kriminalizovalo spoločnosť, obviňovalo politikov a burcovalo dav k nenávisti a prevratu.
A práve hlavná tvár týchto apolitických protestov Šeliga sa dnes, spolu s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom, snaží získať priazeň čo najväčšieho počtu voličov. Túto skutočnosť si všimol aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.
“Som rád, že už začali od ľudí z ich prostredia vychádzať na povrch detaily toho, ako toto „občianske združenie“ fungovalo, kto, a ako ho riadil, či ako im v skutočnosti záležalo na slušnosti a pamiatke zosnulých obetí, novinára a jeho priateľky,” napísal Gašpar v príspevku na sociálnej sieti.
Kariéra “za odmenu” sa podľa Gašpara však nevyhla ani Policajnému zboru. Napríklad bývalý šéf tímu Gorila Gajdoš, ktorý po vražde novinára a jeho snúbenice stál po boku novinárky Tódovej a členov mimovládnych organizácií, je dnes šéfom mestskej polície hlavného mesta. Mesta, ktorého primátorom je nezávislý kandidát Matúš Vallo, ktorého dlhodobo podporuje strana PS.
Gašpar tiež okomentoval rozhodnutie bývalého vyšetrovateľa Kyselicu, ktorý oznámil, že jeho kroky teraz majú smerovať do politiky k Igorovi Matovičovi. Podľa jeho názoru totiž vynášal politicky účelové informácie z vyšetrovania a tvrdí, že je dôvodné pochybovať o jeho nezávislosti vo vyšetrovaní.
“V súvislosti s touto témou sa vrátim aj k policajtom, ktorí si „kupovali“ imunitu u niektorých médií práve vynášaním informácií zo spisov. Ide napríklad o Bernarda Slobodníka, ktorého pôsobenie v Policajnom zbore s odstupom času hodnotím ako svoje osobné zlyhanie,” priznáva Gašpar.
V polovici septembra svoj vstup do politiky, konkrétne do strany Progresívne Slovensko, oznámil aj Pavel Sibyla, ktorý bol predtým šéfom nadácie Zastavme korupciu. Táto nadácia, podľa bývalého policajného prezidenta, v čase keď verejnosť potrebovala počuť pravdu, zahlcovala priestor účelovými správami o stave a práci polície, aby tak u ľudí vyvolala nedôveru a negatívne emócie.
V mimovládnych organizáciách svoj účel “bojovníci so zlom” splnili, teraz pokračujú v straníckych tričkách s cieľom vládnuť.