O čo vlastne ide? Muž z Írska sa oženil so Slovenkou, usadili sa v Írsku. Ich dve deti, narodené v rokoch 2006 a 2008 sa stali írskymi štátnymi príslušníkmi. Dňa 6. januára 2011 navštívila matka aj s deťmi Slovensko a odvtedy sa do Írska nevrátila. Muž samozrejme o svoje deti prísť nechcel, a tak celý spor začal riešiť súd. O osude detí sa malo rozhodnúť v Írsku, kedže deti tam vyrastali. To však slovenské súdy nedokázali zabezpečiť ani počas dlhých piatich rokov.
Otec rýchlo začal konanie na slovenských súdoch o návrat detí 31. januára 2011.
Dňa 1. júla 2011 nariadil slovenský súd návrat detí do Írska. Uznesenie sa stalo vykonateľným dňa 8. júla. Matka sa odvolala, ale jej odvolanie bolo neúspešné a slovenský súd vydal 26. októbra 2011 ďalší príkaz na vrátenie. Matka však deti do Írska na konanie nevrátila, muž vydržal čakať do februára 2012, kedy znovu požiadal slovenské súdy aby vykonanie rozsudku zabezpečili.
Autor John Bolch vo svojom článku na portáli Marilynstowe.co.uk píše, že podobné problémy sú so slovenskými súdmi typické.
”Nebudem sa zaoberať podrobnosťami toho, čo sa stalo ďalej, pretože sa zdá, že to je špecifické pre slovenský právny systém…Stačí len povedať, že slovenský súd nedokázal vymôcť vykonanie rozsudku. Otec sa však ďalej sťažoval, a v máji 2015 bola jeho výzva potvrdená Ústavným súdom Slovenskej republiky,” približuje Bolch.
Bolch informuje, že konanie sa nakoniec obnovilo.
”Neprekvapuje však, že v apríli 2016 slovenský súd zistil, že deti sa dovtedy usadili na Slovensku a že ich návrat do Írska by bol preto v rozpore s ich najlepšími záujmami,” informuje autor.
Poslednou šancou pre nešťastného otca, ktorý sa nemohol ku svojim deťom dostať, bola sťažnosť na slovenské súdy adresovaná Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Ír sa sťažoval, že slovenské súdy nekonali v súlade s právom na rešpektovanie rodinného života v rozpore s článkom 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Európsky súd pre ľudské práva mu dal zapravdu, a uznal že za oneskorenie sú zodpovedné slovenské orgány, a preto postupy, ktoré použili slovenské orgány, “nespĺňali požiadavky vyplývajúce z ich povinnosti zabezpečiť žalobcovi právo na rešpektovanie rodinného života podľa článku 8 dohovoru o o ľudských právach,” cituje portál. Inými slovami, došlo k porušeniu článku 8.
Dostať sa k svojim deťom mu ale sťažnosť nepomohla. Európsky súd pre ľudské práva mu uznal odškodné vo výške desať tisíc eur a náhradu výdavku na právne zastupovanie vo výške päť a pol tisíc eur. Kontakt s deťmi mu to však nevráti a Slovensko sa znovu prezentovalo v negatívnom zmysle.
Samuel Poništ