Bratislava/Budapešť 12. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
Slovenský minister obrany Martin Sklenár dnes po rokovaní s partnermi z Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka potvrdil, že do ochrany vzdušného priestoru Slovenska sa zapojí aj Maďarsko. Slovenská republika po Naďovom uzemnení slovenských MiG – 29 a ich následnom odovzdaní Ukrajine nedisponuje vlastným bojovým letectvom a slovenský vzdušný priestor na základe tzv. air policingu chránia Česi, Poliaci a aktuálne sa do ochrany zapoja aj Maďari
„Takúto dohodu sme mali doteraz s Poľskom a Českom, títo partneri strážia náš priestor už niekoľko mesiacov. Som rád, že sme takúto dohodu našli aj s Maďarskom o spôsobe jeho zapojenia do tejto iniciatívy,” uviedol šéf slovenského rezortu. Dodal, že s využitím kapacít a lietadiel všetkých troch krajín môže Slovensko počítať do 31. decembra 2024. „Až kým na Slovensko dorazia objednané lietadlá F-16 a budú schopné vykonávať všetky úlohy na ochranu nášho vzdušného priestoru,” ozrejmil Sklenár.
V rámci rokovania s partnermi z Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka na Štrbskom Plese podpísal slovenský minister obrany Martin Sklenár spolu s ministrom obrany Poľska Mariuszom Blaszczakom, námestníkom českej ministerky obrany Danielom Blažkovcom a maďarským ministrom obrany Kristófom Szalay-Bobrovniczkym spoločnú deklaráciu o tomto záväzku.
Sklenár poukázal na súdržnosť a podporu zo strany našich susedov. Verí, že tieto skúsenosti budú vedieť v budúcnosti v prípade potreby využiť aj v prospech ostatných členov V4. Spolupráca pri ochrane vzdušného priestoru nad Slovenskom bude podľa neho založená na aktuálnych možnostiach danej krajiny. Objasnil, že je do veľkej miery integrovaná na základne osvedčených procesov NATO a podľa národných záujmov. „Vo vzdušnom priestore konečné slovo má vždy Slovensko,” ubezpečil.
Partneri tiež hovorili o podpore Ukrajiny, situácia na jej území podľa Sklenára zásadne zmenila bezpečnosť aj prístup k tomu, ako dokážeme brániť naše územie i našich spojencov.
Poľský minister obrany sa na tlačovej konferencii dotkol aj témy zničenia Kachovskej priehrady a považuje to len za ďalší dôkaz snahy Ruska posilniť svoje pozície. „Toto mal byť pokus o spomalenie ukrajinskej protiofenzívy, avšak takýmto spôsobom ohrozili životy desiatok tisíc ľudí, my sme zásadne proti tomu,” skonštatoval Blaszczak.
Maďarsko nemení svoj postoj ohľadom dodávok zbraní na Ukrajinu a naďalej deklaruje potrebu najmä humanitárnej pomoci. Tento postoj sa podľa maďarského ministra obrany nezmenil ani po zničení Kachovskej priehrady. „Je to ľudská i prírodná katastrofa, ktorej nám je veľmi ľúto. Akákoľvek devastácia by sa mala čím skôr ukončiť pokojom zbraní a takisto aj rokovaniami,” uviedol.
Samotné Maďarsko ešte v októbri minulého roka predložilo slovenskej strane návrh, že sa pripojí k ochrane slovenského neba.
„Maďarsko, rovnako tak ako aj ostatné členské štáty NATO, je zapojené v systéme NATINAMDS, ktorý predstavuje integrovaný systém protivzdušnej a protiraketovej obrany európskych členských štátov a Turecka. Jeho prípadné zapojenie do ochrany vzdušného priestoru SR preto môže byť pozitívnym krokom, ktorý bude z vojenského i politického hľadiska pre všetkých zúčastnených pridanou hodnotou,” komentovala návrh Maďarska v minulom roku hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Maďarská armáda disponuje bojovými lietadlami Gripen od švédskeho výrobcu. V súčasnosti svoje stíhačky modernizuje a dokonca uvažuje o zriadení druhej bojovej letky. Modernizáciou 14 viacúčelových taktických lietadiel Gripen C/D na štandard MS20 Block 2 umožní najmä zaviesť nové moderné zbrane vzduch-vzduch aj vzduch-zem .Maďarsko už uzatvorilo zmluvu na nákup nových striel IRIS-T. Ide o pokročilú infračervenú strelu s dosahom 20 kilometrov, ktorú vie po štarte navádzať radar lietadla a je možné ju preto odpáliť na ciele ležiace mimo zorného poľa infračervenej hlavice strely.