Bratislava 12. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)
Spoločnosti Slovenské elektrárne sa podarilo v minulom roku, ktorý bol poznačený pandémiou koronavírusu, navýšiť svoj zisk. Najväčší slovenský výrobca elektriny a jej dcérske spoločnosti dosiahli zisk pred započítaním úrokov, daní z príjmu a odpisov (EBITDA) vo výške 363 miliónov eur. Rok predtým to bolo 342 miliónov eur. „Tento výsledok priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny, ako aj pretrvávajúce úsilie spoločnosti o optimalizáciu a efektívnosť nákladov,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček
Čistý zisk spoločnosti vlani stúpol na 60 miliónov eur z úrovne 23 miliónov eur dosiahnutej v roku 2019. Napriek tomu, elektrárne hodnotia vlaňajšok ako mimoriadne náročný rok. Je za tým spomínaná pandémia.
„Obrovské množstvo času, energie a samozrejme prostriedkov bolo potrebné sústrediť na boj s nebezpečným vírusom,“ dodal Strýček.
Vlaňajšok bol podľa šéfa Slovenských elektrární pozitívny najmä pre jadrové elektrárne. Výroba v štyroch jadrových blokoch vzrástla na 15 444 z 15 369 gigawatthodín.
„Z pohľadu bezpečnosti, index WANO, ktorý hodnotí úroveň jadrových blokov celého sveta, dosiahol na oboch blokoch v Bohuniciach a na prvom bloku v Mochovciach najvyššie možné hodnotenie 100 %,“ zdôraznil Strýček s tým, že už tri roky po sebe nebola zaznamená prevádzková udalosť s automatickým odstavením reaktora. Nebola zaznamenaná radiačná udalosť, ani prípad prekročenia interných limitov ožiarenia personálu.
Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili 2 268 gigawatthodín elektriny. Elektráreň Nováky (ENO) vyrobila 961 gigawatthodín elektriny. V jarných mesiacoch počas prudkého poklesu spotreby elektriny v sústave bola výroba elektriny v ENO utlmená. Ku koncu roka zaznamenali elektrárne výrazný pokles dodávok uhlia z dôvodu pandémie. Elektráreň Vojany vyrobila vlani 97 gigawatthodín elektriny.
„Na prevádzke sa veľmi negatívne podpísal výrazný nárast cien emisných povoleniek,“ doplnil Strýček. V kombinácii s nízkymi spotovými cenami počas jarných a letných mesiacov bola elektráreň od polovice marca do decembra mimo prevádzky.
Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne vznikla začiatkom roka 2002. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovensko s podielom 34 % (v mene štátu koná Ministerstvo hospodárstva SR) a spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH) s podielom 66 %. Energetický a průmyslový holding koncom júla 2016 uzavrel prvú fázu vstupu do Slovenských elektrární a stal sa päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti SPH. Ďalších 50 % SPH ostalo zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel.