Moskva 25. júna 2018 (HSP/Foto: HSP/Slovenský inštitút)
Po úspechu expozície predstavujúcej bábkarské tradície na Slovensku, ktorý zaznamenala v Ruskej štátnej detskej knižnici v Moskve (5.4.–11.5.2018), zavítala teraz výstava pod názvom „Čaro bábok a bábkového divadla“ do galérie Slovenského inštitútu v Moskve, kde sa konala vo štvrtok (21. júna) jej vernisáž
Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula poukázal na to, že návštevníci sa môžu na 20 baneroch doplnených o 34 divadelných bábok podrobnejšie zoznámiť s tradíciami slovenského bábkarstva. Pripomenul, že podobná výstava sa koná v priestoroch Slovenského inštitútu po prvý raz, pričom vyslovil radosť z toho, že sa tak deje v roku, kedy si Slovensko pripomína 25. výročie svojho vzniku.
Súčasne zdôraznil, že zorganizovať výstavu by nebolo možné bez spolupráce so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici, s ktorou Slovenský inštitút už dlhší čas veľmi úzko spolupracuje.
Na túto skutočnosť poukázala aj vedúca Odboru riaditeľky knižnice a kurátorka výstavy Oľga Doktorová.
Doktorová vo svojom vystúpení spresnila, že výstava predstavuje bábkoherectvo a bábkarskú kultúru, vychádzajúcu z tradície piatich miest – Banskej Bystrice, Martina, Nitry, Žiliny a Košíc. Konkrétne spomenula napr. rodiny Anderlovcov a Stražanovcov (Ján Stražan * 1.7.1856 – † 15.9. 1931 bol prvý slovenský kočovný profesionálny bábkar).
Oľga Doktorová zároveň podčiarkla, že bábkarské divadlo má nielen zábavnú, ale aj výchovnú funkciu a vyslovila želanie, že výstava zaujme čo najviac návštevníkov.
Výstava „Čaro bábok a bábkového divadla“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 6. júla 2018.
Eugen Rusnák