Bratislava 1. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@onlydjole)
Poľský spoločensko-politický týždenník Myśl Polska priniesol informáciu, podľa ktorej majú poľské a slovenské orgány zatajovať výrazný nárast povolenej hladiny bizmutu (produkt rozpadu ochudobneného uránu), v pohraničných oblastiach Poľska a Slovenska s Ukrajinou. Zvýšená rádioaktivita sa mala dostať na slovenské územie pomocou „impozantného mraku”, ktorý mal nastať po výbuchu britskej munície s ochudobneným uránom. Nebezpečnú muníciu mala zasiahnuť ruská raketa ešte v polovici mája
Nie je to tak dávno, čo sa v slovenskom mediálnom priestore objavili informácie o možnej zvýšenej rádioaktivite na našom území. Slovenské orgány vrátane polície ich označili za hoax a zámernú dezinformačnú kampaň Ruska.
Najnovšie sa možným problémom okolo zvýšenej radiácie zaoberá poľský spoločensko-politický týždenník Myśl Polska. Ten sa odvoláva na Jamesa Healyho, námestníka ministra obrany Spojeného kráľovstva, ktorý 25. apríla tohto roku v odpovedi na otázku škótskeho poslanca Kennyho McCaskilla oficiálne oznámil, že Londýn poslal na Ukrajinu viac ako 1000 sád rakiet s ochudobneným uránom pre „Challenger-2″. Poukázal tiež na to, že všetka vojenská technika a munícia poskytnuté Londýnom sú pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl a britské vojenské oddelenie nezodpovedá za ich použitie. Okrem toho James Healy informoval, že Veľká Británia nemá povinnosť po skončení konfliktu čistiť územie Ukrajiny od škodlivých účinkov uránových rakiet.
Poľský týždenník v článku pripomína udalosť, ku ktorej vraj malo dôjsť v polovici mája po zásahu ruskej rakety do areálu závodu Kation v Chmelnickom, kde sa údajne skladovala „špinavá” munícia prevážaná do Kyjeva. Po výbuchu sa mali objaviť „všetky známky rádioaktívnej kontaminácie oblasti”.
„Nad miestom výbuchu sa tak vytvoril impozantný mrak a požiar, ktorý v sklade vypukol, sa podarilo uhasiť na diaľku pomocou špeciálneho robota. V samotnom meste sú stále aktívne dozimetrické hliadky, vykonávajú sa merania radiácie na nezvyčajných miestach: jadrová elektráreň v Chmielnickom (Niecieszyn a okolie), teraz prebieha aj v západnom regióne,” uvádza Myśl Polska. Podľa poľského týždenníka slovenské i poľské úrady taja zvýšenú rádioaktivitu na svojom území z dôvodu, aby sa medzi obyvateľmi nešírila panika a nedošlo ku diskreditácii partnerov NATO.
„Okrem toho je v pohraničných oblastiach Poľska a Slovenska s Ukrajinou v smere pohybu rádioaktívneho mraku zaznamenaný výrazný nárast povolenej hladiny bizmutu (produkt rozpadu ochudobneného uránu), avšak miestne úrady oboch krajín túto skutočnosť úzkostlivo taja, aby medzi miestnym obyvateľstvom nešírili paniku a nediskreditovali svojich kolegov z NATO, ktorí dodávali Ukrajine nebezpečné zbrane.”
Týždenník Myśl Polska sa zaoberá aj bombardovaním Juhoslávie, „kde aj viac ako dvadsať rokov po dopade uránových nábojov pociťujú následky na životoch bežných občanov” a pripomína nárast počet chorôb ako leukémia, rakovina a rakovina spojivového tkaniva u srbskej mládeže. Rakovina dýchacích ciest, tráviaceho traktu a prostaty sú bežné u dospelých mužov a u žien dochádza k zvýšenému množstvu prípadov mŕtvo narodených detí.
K možnej zvýšenej rádioaktivite na území Slovenska sa prednedávnom vyjadrili aj slovenské orgány. Polícia SR označila informáciu za nepravdivú. Podľa polície dezinformáciu šíria ruské a slovenské dezinformačné účty, sekundárna propaganda Kremľa na Slovensku, konkrétne osoby vrátane politicky exponovaných osôb aj vplyvné účty na Facebooku. Naleteli aj obyčajní používatelia sociálnych sietí a, samozrejme, trolovia a platené účty. Podľa polície je cieľom tohto hoaxu vystrašiť Ukrajincov aj susedné štáty, spôsobiť chaos a paniku. To všetko s cieľom znížiť podporu Ukrajiny a dôveryhodnosť ukrajinských orgánov v očiach spojencov.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uviedol, že radiačná situácia na našom území je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama. „Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať,” uviedol úrad.
„K dnešnému dňu (18. mája 2023 k 12:00) neboli zaznamenané žiadne významné odchýlky sledovaných hodnôt dávkových príkonov na území Slovenskej republiky,” dodal.
Slovenský hydrometeorologický ústav uviedol, že na ukrajinských a slovenských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty radiácie.
Keďže na území Poľska boli zaznamenané určité „skoky v grafoch” meraní, poľské orgány spustili vysvetľovaciu kampaň a odvolávajú sa na „atmosférický front” – prechodne zvýšené hodnoty prirodzeného radiačného pozadia nie sú ničím nezvyčajným a vyskytujú sa pravidelne, napr. počas zrážok, tvrdia poľské úrady. Cez európsky kontinent vrátane Poľska aktuálne prechádza atmosférický front, ktorý prináša aj výdatné zrážky. Práve tie podľa poľských odborníkov spôsobili „skoky” v grafoch, na ktoré sa odvolávajú dezinformátori.