Bratislava 19. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Dovoz agrokomodít z Ukrajiny neohrozuje len zdravie slovenských spotrebiteľov, ale aj samotné živobytie slovenských farmárov. Tí už teraz hlásia státisícové škody. Farmári majú plné sýpky obilia a aj napriek tomu, že znížili cenu pšenice na polovicu, mnohí ju nedokážu predať. Dôvodom je dovoz lacnej pšenice z Ukrajiny. Ešte horšia situácia je s kukuricou. S podobnou situáciou sa stretávajú aj českí farmári
Slovenské obilie a múka sú nepredajné. A po najbližšej žatve hrozí úplný kolaps poľnohospodárskej prvovýroby. Tak znie resumé slovenských farmárov. Napätú situáciu v slovenskom agrosektore spôsobilo rozhodnutie EÚ, ktorým sa zrušilo clo na ukrajinské obilniny a ďalšie poľnohospodárske komodity.
Slovenskí spracovatelia začali uprednostňovať nízke ceny ukrajinskej pšenice a záujem o drahú slovenskú produkciu z ich strany postupne vyprchal. U Slovenských poľnohospodárov preto nastal obrovský problém s umiestnením svojej produkcie na trhu a to nie len na Slovensku, ale i v zahraničí. Niektorí s cenou klesli na polovicu, no ani tak o ich tovar nebol záujem.
Podľa Emila Macha, predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, sa problém citeľne sa dotkol aj Slovenska, keďže ukrajinské obilniny, kukurica a repka začali vytláčať slovenské zrno z Poľska, Českej republiky, Rakúska, Nemecka a Talianska, kde ho slovenskí poľnohospodári roky vyvážali. Ak ešte pred rokom cena obilia letela nahor, teraz strmhlav padá dolu.
Expanzia lacno ponúkanej ukrajinskej pšenice spôsobila pád cien z priemerných 330 eur za tonu na 200 až 205 eur.
Slovenskí farmári už teraz vyčísľujú škody v státisícoch. Niektorí hlásia škody za viac ako 300-tisíc eur.
„Všetci nakupujú dovezené obilie, aj keď sa tvária, že nie. Sto kamiónov denne príde. Všetky sýpky sú zrazu plné, nikto nevykupuje. Farmárom na Zemplíne ostávajú iba oči pre plač. Aj keď farmár spraví žatvu, aj to málo, čo má, nemá komu dať. A už vôbec nie za takú cenu ako pred pol rokom – rokom,” upozorňoval ešte v auguste minulého roka na zlú situáciu ohľadom dovozu ukrajinského obilia farmár Patrik Magdoško.
Dýku do chrbta slovenským farmárom vrazila i samotná EÚ. Európska komisia (EK) síce uznala argument, že lacné ukrajinské obilie v štátoch Európskej únie spôsobilo rozvrat v cenovej politike farmárov, Slovenskí farmári však nedostanú ani euro. EK sa rozhodla, že odškodní iba Bulharsko, Rumunsko a Poľsko. Ide o finančný balík v objeme 56 miliónov eur.
Prečo Slováci nedostanú ani cent, vraj nikto netuší. Zo stanoviska MPRV SR vyplýva, že: „MPRV SR nedisponuje informáciou, z akých štatistických dát čerpala EK pri rozhodovaní o kompenzácii straty slovenským producentom v prípade ukrajinskej pšenice na Slovensku,” uviedol agrorezort.
S podobnými problémami ako Slováci sa boria aj v Čechách. Českí poľnohospodári majú na skladoch nadbytok obilia, dôvodom je dovoz pšenice z Ukrajiny. V Česku je aktuálne uskladnených 2,6 milióna ton obilia, medziročne o 40 percent viac. Od jesene minulého roku sa v ČR prakticky zastavili obchody s pšenicou, upozornil Poľnohospodársky zväz ČR.
„Zásoby obilia sú po dovezení ukrajinskej pšenice do Českej republiky príliš vysoké, kvalita je ale nízka. Navyše hrozí, že naše oveľa kvalitnejšie obilie vypestované podľa štandardov platných v Európskej únii nebudeme mať kam uskladniť,” uviedol predseda Poľnohospodárskeho zväzu SR Martin Pýcha. „Ak k tomu dôjde, môže sa stať, že si ľudia budú kupovať menej kvalitnú múku a pečivo z ukrajinského obilia, zatiaľ čo českí poľnohospodári budú musieť svoju úrodu spáliť. Európsky trh je ukrajinským obilím tak nasýtený, že ani nie je možné českú produkciu predať do zahraničia,” uzavrel Pýcha.