Bratislava 31. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Facebook)
V blížiacom sa novom školskom roku čakajú žiakov, rodičov, učiteľov i školy zmeny. Poukázala na to Slovenská komora učiteľov (SKU), pričom pripomenula aj viacero výziev, ktoré čakajú na vedenie rezortu školstva. TASR o tom informoval prezident komory Vladimír Crmoman
SKU pripomenula, že dodnes neboli splnené základné úlohy, ktoré si ministerstvo vytýčilo. Ide o dodanie postpandemických tabletov a notebookov z REACT-EU, komora poukázala aj na mechanizmus kvality vzdelávania učiteľov, na ktorý sa má v tomto roku čerpať 50 miliónov eur, či to, že rodičia pravdepodobne dostanú po pripravovanej transformácii poradenského systému ešte nižší štandard ako doteraz.
“Školstvo nemá za posledných 20 rokov žiadny národný koncepčný dokument stratégie vzdelávania. Bez komplexnej vízie budú všetky zmeny buď nesystémové sociálne balíčky, alebo neuveriteľné bájky a povesti,” uviedol Crmoman.
SKU tvrdí, že napriek programovému vyhláseniu vlády ministerstvo školstva nezrealizovalo žiadne transparentné verejné a vopred nedohodnuté výberové konanie. Komora učiteľov uviedla, že zameranie ministerstva smeruje k marketingu a míňaniu peňazí na infografiky.
“V priebehu dvoch rokov ministerstvo vymyslelo, spustilo a následne utlmilo niekoľko komisií,” poznamenala komora.
Napriek stavu ministerstva sa podľa SKU podarilo začať aj dobré veci.
“Pripravuje sa kurikulárna reforma (s ešte neistým koncom), vypracoval sa hodnotný plán obnovy, školská inšpekcia hlási pozitívny trend v autoevalvácii škôl, budú sa zvyšovať (aj keď stále nedostatočne a bez vízie) platy učiteľov,” uviedla SKU.
Komora poukázala, že na vedenie rezortu školstva čaká kríza vojny s viac ako polovicou ukrajinských detí bez prístupu k vzdelávaniu, nízka atraktivita učiteľského povolania a alarmujúci nedostatok učiteľov. Okrem toho tiež zjednotenie financovania škôl, nárast extrémizmu, energetická kríza, odbornosť a transparentnosť.
Branislav Gröhling: Cieľom novom v školskom roku bude zabezpečiť podporu pre všetkých žiakov
Cieľom v prichádzajúcom školskom roku 2022/2023 bude prioritne zabezpečiť podporu pre všetkých žiakov, týka sa to napríklad asistentov učiteľov. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS)
Následne pôjde aj o začiatok k odstráneniu dvojzmennej prevádzky v školách. Riešiť sa má aj vyplatenie financií v súvislosti so žiakmi z Ukrajiny. Školský rok 2022/2023 sa začína v pondelok 5. septembra, minister školstva ho pôjde aj vzhľadom na aktuálnu situáciu v koalícii ešte klasicky otvoriť. Cestu má naplánovanú do Malaciek, privítať chce prvákov. V súvislosti s reformami z plánu obnovy v školstve Gröhling uviedol, že prvá platba sa uskutočnila bez problémov. Druhá by sa mala zrealizovať ešte tento rok.
“Do minulého týždňa sme splnili všetky veci, ktoré sa týkajú školstva, aby nebola ohrozená platba, ktorá má byť aplikovaná tento rok,” povedal šéf rezortu školstva.
Tretia platba sa má zrealizovať nasledujúci rok. Gröhling poukázal na to, že viacero z budúcoročných míľnikov v pláne obnovy sa týka oblasti školstva.
“Ak budeme ešte na ministerstve školstva, garantujem, že urobíme všetko preto, aby boli všetky míľniky splnené,” povedal s tým, že ak už nebude súčasťou rezortu, nasledujúci minister sa bude musieť názorovo vyrovnať s nastavenými reformami.