SDA vznikla 17. novembra 1999 ako nástupca debatného programu Nadácie otvorenej spoločnosti. Nadácia otvorenej spoločnosti vznikla v novembri 1992 z prostriedkov Open Society Institute so sídlom v New Yorku. Ako uvádza na svojom portáli stala sa súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. Ich zakladateľom je George Soros.
Nadácia zároveň vysvetľuje, že v roku 2013 sa osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete nadácií Otvorenej spoločnosti dnes už nemá status členskej organizácie. Status členskej organizácie možno nemá, ale financie od Open Society Foundations prijíma. Z výročnej správy vyplýva, že v roku 2016 použila finančné prostriedky od Open Society Foundations – súkromný neziskový fond pôsobiaci vo Švajčiarsku a USA; Open Society Foundation Serbia, súkromná nadácia v Srbsku; OSF Londýn a Open Society Foundation Praha (v roku 2016 získala organizácie od Open Society Foundations príspevok vo výške 13 221 057,06 Kč). Takže Slovenskú debatnú asociáciu finančne podporuje organizácia, ktorá v spoločnosti presadzuje liberálnu, neomarxistickú agendu a snaží sa o vytvorenie globálneho spoločenstva.
Zaujímavý je vývoj prijímania dotácií. Z výročnej správy z roku 2008/2009 vyplýva, že SDA prijala od Nadácie otvorenej spoločnosti 5 460 eur a ministerstvo školstva jej poskytlo 8 126 eur. Uplynulo niekoľko rokov a pomer dotácií sa značne zmenil. Výročná správa z roku 2015/2016 už uvádza, že Nadácia otvorenej spoločnosti poskytla SDA sumu vo výške 1491 eur, ale štátne dotácie z ministerstva školstva a ministerstva zahraničných vecí tvorili sumu 34 476 eur. Debatná asociácia svoj cieľ a pôsobenie na spoločnosť nezmenila, zmenila sa len jedna vec, svoje snahy dosahuje z financií daňových poplatníkov Slovenska, ktoré tvoria pätinu príjmu asociácie.
Strategická rada
Výkonnú radu debatnej asociácie tvoria traja mladí študenti. Organizácia má aj strategickú radu, ktorú už ale tvoria členovia rôznych neziskových organizácii.
Členom je Martin Dubéci, zakladateľ Výzvy k ľudskosti, ktorý je zároveň členom strany Progresívne Slovensko a bývalý šéf prezidentskej kampane Radoslava Procházku. Výzva k ľudskosti patrí pod Nadáciu otvorenej spoločnosti a zameriava sa na vytváranie verejnej mienky prijímania migrantov.
Ďalším členom je Matej Kurian, ktorý aktuálne pôsobí ako analytik Inštitútu finančnej politiky. V minulosti bol členom nadácie Zastavme korupciu, ktorá bola založená podnikateľmi Miroslavom Trnkom, spoluzakladateľom firmy ESET a Michalom Bláhom, podnikateľom v reklame. Trnka je aktuálne jeden zo spolumajiteľov Esetu, ktorí vlastnia Denník N. Trnka podporuje Progresívne Slovensko.
Ondrej Lunter, prevádzkový riaditeľ firmy AlfaBio a syn kandidáta na post predsedu Banskobystrického kraja, je ďalším členom rady. Luntera to v minulosti ťahalo k tretiemu sektoru, a tak sa stal spoluzakladateľom portálu Demagóg.sk. Web je projektom Inštitútu SGI, ktorý v značnej miere využíva fondy Európskej únie a financie z Open Society Institute, ktorá poskytuje administratívu, finančnú a technickú podporu Sorosovej Open Society Foudations. Samotný projekt Demagóg bol v roku 2015 cez SGI financovaný americkou ambasádou.
Nadáciu otvorenej spoločnosti oficiálne v debatnej asociácii zastupuje jej programový manažér Andrej Nosko.
Jednostranné kritické myslenie?
V strategickej rade debatnej asociácie sedia teda ľudia, čo prijímajú, alebo v minulosti prijímali finančné dotácie od Open Society Foudations, ktorá sa zameriava na menšiny, migrantov či liberálnu agendu. Aj v rámci SDA boli vytvorené projekty Rozumne o migrácii, Rozumne o menšinách či Hrozby pre demokraciu. Pre ilustráciu, jedným z hesiel programu Rozumne o migrácii je: „Podľa odborníkov sa z drvivej väčšiny utečencov stanú úspešní ľudia… Výsledkom správnej integrácie sú ľudia, ktorí sa stávajú plnohodnotnou súčasťou krajiny a majú k nej osobitný vzťah“. Teda deti síce môžu diskutovať, ale správny pohľad na problém už majú načrtnutý.
Pre Sorosových mimovládkarov je typické vytváranie iného obsahu pre zavedené slová. Normálne pod pojmom kritické myslenie človek chápe kritické posudzovanie rôznych argumentov pri uvažovaní o nejakej téme. Debatná asociácia tomuto pojmu však dáva iný obsah. V jej ponímaní je kritické myslenie skôr niečo ako odstránenie, očistenie témy od iných ako debatnou asociáciou preferovaných názorov. To, samozrejme, mnohých pomýli. Najmä rodičov, ktorí si myslia, že v debatnej asociácii sa dieťa naučí kriticky myslieť, pričom v skutočnosti bude vychované v extrémne liberálnom neomarxistickom názorovom spektre.
SDA sa svojimi programami nezameriava len na študentov, ale aj učiteľov cez Učiteľský debatný program. Aj v tomto prípade sa predstavitelia SDA odvolávajú na rozvoj kritického myslenia žiakov a študentov, v tomto prípade na vplyv zo strany učiteľov.
“Zaujímavé” sú aj debatné témy, ako napríklad “Európska únia by mala prijať všetkých migrantov, ktorí nepredstavujú bezpečnostné riziko”. V súvislosti s donormi organizácie a ľuďmi v strategickej rade, ani jeden z nich sa nezameriava na bezpečnostné riziko migrantov aj napriek pribúdajúcim teroristickým útokom. Všetky organizácie presadzujú migračnú vlnu ako prínos pre Európu.
Mnohé znejú celkom neškodne: “Školy by svojich žiakov mali viesť k vlastenectvu”. Čo by mohlo byť zlé na vlastenectve? Avšak všetky vyššie menované organizácie sa zameriavajú práve na podporu a vytvorenie globálneho spoločenstva, žiadna z nich nepodporuje vlastenectvo a národnú identitu. Mnohé témy sa zároveň zaoberajú aj cirkvou, ale v rade sa nenachádza nik, kto by pôsobil v nejakej cirkevnej inštitúcii. Argumenty, ktoré sa k daným témam deti v debatnej asociácii dozvedia, si preto vie každý ľahko predstaviť.
Je preto zvláštne, že Slovenská debatná asociácia teda na jednej strane oficiálne deklaruje snahy o rozvoj kritického myslenia študentov, avšak na strane druhej jej donori a jednotliví členovia presadzujú na určité témy, len jediný pohľad bez akejkoľvek kritiky, pričom odlišný názor je nimi agresívne napádaný a kto sa ho odváži prezentovať, je označený za konšpirátora, demagóga, prípadne rovno za fašistu.