Keď sme v roku 1989 búrali totalitný režim a zaviedli slobodu slova vôbec sme netušili, že o takmer 31 rokov od zmeny režimu bude mať novinár problém slobodne vyjadriť svoj názor a obhajovať jedinečnosť povolania. Slovenská asociácia novinárov (SAN) je znepokojená návrhom Ministerstva kultúry, ktoré má za cieľ zmeniť doterajší zákonom ustanovený spôsob existencie fondov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 13/1993 Z. z. o umeleckých fondoch v znení neskorších predpisov jasne formuluje postavenie fondov a ich činnosť. Počas 27 ročnej existencie fondov sa zreteľne ukázala ich opodstatnenosť. Členov SAN sa týka najmä Literárny fond, ktorý je dlhoročným podporovateľom tvorivých umelcov, spisovateľov i novinárov. Aj napriek tvorivému, často špičkovému výkonu nedosahujú ani finančný štandard pracovníkov v iných sférach ľudskej činnosti, napríklad vo výrobe.
Tvorivá práca je na malom slovenskom trhu veľmi slabo honorovaná a vydať knihu je pre renomovaného spisovateľa či novinára veľmi ťažkým orieškom. Preklenúť finančné bariéry pri vydávaní kníh pomáha práve Literárny fond formou tvorivých štipendií už v samotnom procese tvorby, aby tvorcovia mali možnosť v tomto čase čiastočne pokryť nevyhnutné náklady. Fond rieši aj sociálne a zdravotné problémy novinárov, ktorí sú organizovaní i neorganizovaní v jednotlivých profesijných organizáciách.
Literárny fond je v podmienkach podvyživenej slovenskej kultúry garantom literárnej (umeleckej) tvorby a mnohokrát aj záchrancom jej existencie. Fond podporil obrovské množstvo mienkotvorných ľudí, skutočné osobnosti, ktoré v slovenskej kultúre zanechali výraznú pozitívnu stopu. Nechápeme prečo chce Ministerstvo kultúry rušiť, či meniť to, čo dobre funguje na prospech novinárskej obce najmä bez zasahovania politikov.
Už v minulosti sme registrovali snahy politikov o zrušenie fondov. Vieme, že fondy je jednoduché zrušiť, keďže vládnuce strany majú v parlamente ústavnú väčšinu. Naskytá sa však otázka, či takýto postup je správnou demokratickou cestou pri riešení problémov, ktoré má novinárska obec a umelecké zväzy pri obhajovaní svojej existencie a nezávislosti. Namiesto rušenia fondov žiadame Ministerstvo kultúry aby opravilo Tlačový zákon a v ňom zviditeľnilo postavenie novinára, pretože označenie tribúna ľudu, teda novinára, sa v zákone vôbec nevyskytuje.
Slovenská asociácia novinárov je druhou najpočetnejšou novinárskou organizáciou v Slovenskej republike a k dnešnému dňu má zaregistrovaných 670 členov pracujúcich v rôznych médiách od lokálnych až po celoplošné. Dúfame, že Ministerstvo upustí od rušenia toho, čo funguje na prospech umelcov i novinárskej obce.
Za SAN Mgr.art. Štefan Dlugolinský, predseda