NAŽIVO

Tuniský súd poslal do väzenia na 13 až 66 rokov desiatky opozičných lídrov, podnikateľov a právnikov, ktorých obvinili z trestných činov zameraných proti bezpečnosti štátu. Informovali o tom miestne médiá.

09:34

Úplné a komplexné prímerie by sa mohlo dohodnúť už budúci týždeň v Londýne, citoval denník New York Post vysokopostaveného predstaviteľa Trumpovho tímu. Ukrajina je na to „na 90 percent“ pripravená

Ak sa tak nestane, USA sú pripravené odísť od rokovacieho stola a zodpovednosť za konflikt presunúť na európskych spojencov.

09:22

Iránska delegácia pod vedením ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího pricestovala do Ríma, aby pokračovala v rozhovoroch so Spojenými štátmi o jadrovom programe Teheránu. Iránska štátna televízia ráno odvysielala zábery, ako Arákčí vystupuje z lietadla.

08:43

Srbský telerozhlas podal trestné oznámenie na neidentifikované osoby, ktoré sa od 14. apríla zúčastňujú na blokáde areálov RTS v Belehrade, pričom sa údajne vydávajú za študentov. Na webovej stránke RTS sa uvádza, že vedenie telerozhlasu žiada o zásah aj medzinárodné inštitúcie.

08:42

Výletníci, ktorí do Benátok prichádzajú len na jeden deň, opäť platia poplatok na vstup do tohto turistami vyhľadávaného mesta.

08:41

Talianska vláda americkej spisovateľke Frances Mayesovej, autorke románového bestselleru Pod toskánskym slnkom, udelí talianske občianstvo. Príslušný návrh predložil minister vnútra Matteo Piantedosi, ktorý ho zdôvodnil mimoriadnymi zásluhami Mayesovej.

08:40

Americký minister námorníctva John S. Phelan pokračoval vo svojej ceste po námorných lodeniciach v Spojených štátoch návštevou lodenice General Dynamics Bath Iron Works v meste Bath v štáte Maine, ktorá v súčasnosti stavia pre americké námorníctvo torpédoborce triedy Arleigh Burke.

Návšteva nasledovala po tom, ako minister Phelan v stredu počas návštevy lodiarskych závodov v Hampton Roads vo Virgínii oznámil, že všetky zmluvy na stavbu lodí sa „prehodnocujú“ z dôvodu nedostatku nových lodí, a súčasný stav stavby námorných lodí označil „za národnú núdzu“, ktorú označil za „neprijateľnú“.

08:39

Bývalý prezident Konžskej demokratickej republiky Joseph Kabila zavítal do mesta Goma na východe KDR, ktoré pred časom ovládli protivládni povstalci z Hnutia 23. marca.

08:33

Úrady vo Venezuele zadržali bývalého vyšetrovateľa drogovej kriminality, po ktorom Spojené štáty vyhlásili pátranie pre podozrenie z pašovania drog.

08:32

Prvými americkými zákonodarcami, ktorí zavítali do Sýrie od zosadenia prezidenta Bašára al-Asada islamistami, sa stali dvaja členovia amerického Kongresu za Republikánsku stranu. Ako informovala agentúra AP, do Sýrie pricestovali Cory Mills z Floridy, ktorý pôsobí vo výboroch Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci a ozbrojené služby, a Marlin Stutzman zo štátu Indiana.

08:31

Počet obetí havárie lode na severozápade Konžskej demokratickej republiky stúpol z pôvodne uvádzaných 50 na 148. Viac ako 100 ľudí je stále nezvestných, informovali úrady KDR.

08:30

Libanonské šiitské hnutie Hizballáh „nedovolí nikomu, aby ho odzbrojil“. Vyhlásil to jeho vodca Naím Kásim, ktorý súčasne vyzval na „dialóg o komplexnej obrannej stratégii“ Libanonu.

08:29

Salvádorčan Kilmar Abrego Garcia, ktorý bol omylom deportovaný z USA, bol premiestnený z notoricky známeho väzenia, známeho ako CECOT, v meste Tecoluca do záchytného centra s lepšími podmienkami. 

08:28

Americkí predstavitelia pre Fox News potvrdili, že od začiatku marca Hútiovia zostrelili v Jemene šesť bezpilotných lietadiel MQ-9. Zaujímavosťou je, že včerajší dron bol zostrelený v najhlbšom bode krajiny.

Hútiovia zostrelili v Jemene šesť bezpilotných lietadiel MQ-9
Hútiovia zostrelili v Jemene šesť bezpilotných lietadiel MQ-9 / Foto: Telegram
08:26

Denník Wall Street Journal s odvolaním sa na amerických predstaviteľov uviedol, že zatiaľ nie je jasné, či Teherán poskytne podrobné informácie o svojich jadrových aktivitách, ktoré požaduje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

08:24

Reuters: Izrael uvažuje o obmedzenom vojenskom útoku na iránske jadrové zariadenia, ktorý by však bol oveľa menší ako útok, ktorý by sa mohol uskutočniť s podporou USA. Nie je jasné, či by tak Izrael urobil počas jadrových rokovaní.

08:17

Najvyšší súd USA dnes v noci v zriedkavom nočnom rozhodnutí rozhodol siedmimi hlasmi proti dvom, že Trumpova administratíva musí zastaviť ďalšie deportácie cudzích štátnych príslušníkov podľa zákona o cudzích nepriateľoch z roku 1798.

Stalo sa tak po tom, čo právnici niekoľkých venezuelských nelegálnych prisťahovalcov požiadali Najvyšší súd o mimoriadne rozhodnutie, aby zabránili tomu, čo sa považovalo za ďalšiu vlnu hroziacich deportácií do neslávne známeho väzenia s maximálnou ochranou CECOT v Salvádore.

08:10

Spojené štáty v najbližších mesiacoch znížia počet vojakov, ktoré rozmiestnili v Sýrii v rámci boja proti džihádistom, z približne 2000 na menej ako 1000, uviedol Pentagón.

07:50

Koloseum v Ríme bolo na Veľký piatok večer už tradične dejiskom krížovej cesty, ktorou si kresťania pripomínajú Ježišovo umučenie a smrť na kríži. Meditácie pre jej 14 zastavení pripravil pápež František, ktorý tieto obrady kvôli pokračujúcej rekonvalescencii sledoval prostredníctvom TV prenosu vo svojom sídle vo Vatikáne.

07:49

Pri streľbe počas kohútieho zápasu v Ekvádore prišlo o život najmenej 12 ľudí z publika. Ďalších deväť osôb utrpelo zranenia.

07:48

Spojené štáty sú údajne pripravené uznať ruskú kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym ako súčasť širšej mierovej dohody medzi Moskvou a Kyjevom. S odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou o tom informovali agentúry Bloomberg a Reuters. Bloombergom citované zdroje však tiež tvrdia, že konečné rozhodnutie v tejto veci ešte nepadlo.

07:47

Aj keď ani viac ako päť rokov po vypuknutí koronavírusovej pandémie stále nie je jasný pôvod vírusu, spôsobujúceho ochorenie COVID-19, Biely dom zriadil novú webovú stránku covid.gov podporujúcu teóriu jeho úniku z laboratória v čínskom meste Wu-chan. 

06:55

Všade, kde sú ľudia, prebieha komunikácia, vznikajú nedorozumenia a niekedy aj spory. Niekedy sú menšie a podarí sa ich vyriešiť rýchlo, inokedy si ich riešenie môže vyžiadať viac úsilia. V niektorých prípadoch však môžu prerásť do takých rozmerov, že vyústia do vzniku nového štátu. A práve proces vzniku novej krajiny sa začal pred 250 rokmi, keď sa 19. apríla 1775 začala Americká vojna za nezávislosť.

06:55

Na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa boli zverejnené dokumenty týkajúce sa atentátu na senátora Roberta F. Kennedyho z 5. júna 1968. Národný archív na svojej webovej stránke zverejnil približne 230 súborov obsahujúcich takmer 10.000 strán. Mnohé dokumenty súvisiace s týmto atentátom už boli zverejnené, zatiaľ čo iné neboli digitalizované a desaťročia ležali uložené vo vládnych archívoch.

06:54

Peking úplne zastavil dovoz skvapalneného zemného plynu z USA v dôsledku eskalujúceho obchodného konfliktu s Washingtonom, informoval denník Financial Times.

06:53
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bude sa dejepis prepisovať? Je história Slovanov sfalšovaná? Čo napovedajú slovanské stopy vo svete?

Slovensko/Svet 1. január 2016 (HSP/Foto:internet)

 

“Ak chcete ďalej prísť, ako my prídeme, musíte viac vedieť, ako čo my vieme,” Karol Kuzmány

Myšlienka Karola Kuzmányho, v rokoch 1863 – 1866 prvého podpredsedu Matice slovenskej, autora textu hymnickej piesne Kto za pravdu horí, znie ako nadčasová výzva. Môže sa zdať, že v dobe takmer dokonalých informačných technológií nie je zložité vedieť viac, ako vedeli naši predkovia. Zdanie ale, ako obyčajne, klame. V záplave servírovaných informácií je totiž ťažké rozlíšiť, ktoré z nich sú dôkazne potvrdené a ktoré sú iba výplodom historiografov, nazývajúcich sa historikmi.

História je grécke slovo označujúce dejiny, udalosti, deje, nie je to dejepis, t.j. to, čo bolo o dejoch napísané. Štátny vzdelávací program v oblasti Človek a spoločnosť uvádza vyučovací predmet „dejepis“. Žiaci sa teda dozvedajú nie históriu, ale čo bolo o nej napísané. Tak neskoro, ak vôbec niekedy, sa budú učiť, že archeologické nálezy na Južnom Urale potvrdzujú existenciu prvej slovanskej civilizácie na rozhraní III. a II. tisícročia pr.n.l. Bol tu mohutný bod kultúrnej genézy, ktorý spojil pôvodné obyvateľstvo rozľahlého územia stepí a lesostepí strednej Euroázie. Bola to civilizácia na úrovni Mykén a Mezopotámie, o 500 rokov staršia ako Homérova Trója, o 200 rokov staršia ako prvá egyptská pyramída ! Obyvatelia – Áriovia boli pastieri, roľníci, hrnčiari, tavili meď, spracúvali kože a kosti. Bol to vyspelý národ, ktorý mal svojich vodcov, učiteľov, prorokov.

Bez nich by totiž prosté masy nemohli vybudovať Zem miest – 19 opevnených centier. V roku 1952 boli urobené letecké snímky a vytvorené dve expedície, ktoré mali raz a navždy zodpovedať otázku našich civilizačných počiatkov, nájsť miesto, kde žil národ našich slovanských prapredkov. Miesto našli. Sústava miest sa volá Arkaim. Do povedomia tvorcov učebníc však ešte nevošla. Podobne nemnohým súčasníkom je známe, že v blízkosti Luganska aj v bosenskom Vysoku boli objavené slovanské pyramídy, ktoré postavili približne v rovnakom období ako Arkaim „uctievači slnka“ – starovekí Slávovia.

.

Donedávna naši neprajníci vymedzovali počiatky Slovanov 5-tym storočím n.l., na základe gótskeho historika Jordana ich posunuli do 2. storočia, ale iba na území východne od ústia Dunaja maximálne po Dneper. Nik sa vtedy nezamýšľal nad tým, že všetky pramene o histórii Slovanov boli buď zničené, alebo stiahnuté a ukryté v tajných archívoch Vatikánu. Práve preto bolo možné upravovať a „opravovať“ naše dejiny, meniť geografické názvy, rozsah a dobu osídlení, starostlivou cenzúrou ovplyvňovať svetové historické vedomie. Tak bolo možné usmerňovať mienku o Kosove, kde prišelci Albánci vytláčali pôvodných Srbov, až napokon vyhlásili „svoj“ štát.

Profesor Čudinov vysvetľuje napríklad kartografické úpravy na mape Ruska, kde rieka Neman sa do roku 1905 volala Rus a okolitá zem bola Porusie. Dnes používaný názov Prusko, na ktoré si doteraz robí právo Nemecko, je iba skomolenina a o príslušnosti k Nemecku nemôže byť ani reči. Napriek tomu sa ruskí žiaci učia o Prusku a rieke Neman, nie o Porusí a rieke Rus.

Veľmi zaujímavé výskumy profesora Alexeja Artemjeva z roku 2013 pomáhajú vyznať sa v početných klamstvách a falzifikáciách histórie, ktorej boom patrí do 19. storočia. Objektom jeho skúmania boli starodávne knihy, rozoberá technológiu výroby kníh a zvitkov, spôsoby písma a rôzne príznaky falzifikácie, posudzuje všemožné pokusy „akademickej vedy“ skryť skutočnú históriu v snahe dokázať, že základná úloha v rozvoji sveta prináleží príslušníkom iných etník, ale v žiadnom prípade nie Slovanom.

Iný vedec – Alexander Prozorov – sa k danému problému vyjadril nasledovne: „Minulosť našej civilizácie je zámerne veľmi skreslená. Historici skôr pripomínajú mestských bláznov ako vedcov. Namiesto overených vedomostí ponúkajú množstvo málo zrozumiteľných „vedeckých“ termínov, nepodávajúcich žiadnu informáciu. Zámerne upravenými správami demotivujú a nabádajú k slepej viere v neomylnosť ich autorov. Nesmierne škody sú páchané najmä pri výklade dejín, menovite dejín Slovanov.“

Vzdelaný človek nemôže prijať výplody „historikov“ tvrdiace, že prví ľudia v Európe boli černosi, že genetika je paveda, že obyvatelia Európy sa sťahovali. Odmietajú uznať, že praslovanská skupina sa zrodila práve na území Európy a Ázie, nikdy sa nikam nestrácala ani neodchádzala a že v posledných 3. – 4. tisícročiach sem síce prichádzali i iné národy, ale Praslovanov nikam nevytláčali, ani ich nezamieňali.

.

„Historici“ spochybňujú výskumy archeológie, antropológie, genetiky, etnografie, lingvistiky…Za príznak vyspelej civilizácie považujú až stavby Sumerov a egyptské pyramídy, hoci celý sever Európy je posiaty megalitmi, ktoré sú staršie minimálne o dve-tri tisícky rokov a vybudovali ich nositelia slovanskej skupiny, pretože ani indoeurópania, ani ugrofíni vtedy ešte v Európe neboli.

Stopy po našich slovanských predkoch sa nachádzajú od Kaspického mora po Grónsko, od Kréty po Škandináviu. Pohrebisko Slovanov-pohanov staré 3 tisíc rokov sa nachádza vo Fínsku, neďaleko mestečka Lappi, s názvom Sammallahdenmäki. Rúnové kamene v dánskom meste Jelling pochádzajú z 10. storočia, kedy na danom území žili ľudia, komunikujúci pomocou rúnového písma, t.j.predkovia Slovanov.

Najznámejšou zbierkou slovanských rúnových kníh boli rukopisy chránené v kráľovskom archíve opátstva Sanlis pri Paríži a patrili do knižnice kráľovnej Francúzska Anny Jaroslavny, dcéry kyjevského kniežaťa Jaroslava Múdreho. Dnes ich považujeme za stratené alebo ukryté!

Texty škandinávskych rún nie sú síce čistou praslovančinou – sú v nich prvky vikingskej germánčiny, ale bez slovanských rún ich nebolo možné rozlúštiť. Vo Švédsku sa tiež nachádzajú početné pamätné kamene s rúnovými nápismi. Okrem nich je zachovaná na skale stará rytina ságy o Sigurdovi a Gudrun /pri meste Eskilstuna na brehu tretieho najväčšieho švédskeho jazera Mälaren/ – ságu spracoval J.R.R.Tolkien, autor Pána prsteňov a spomína v nej slovanského boha Odina.

Slovanská stopa vo Švédsku pokračuje aj v roku 1697, keď zomrel švédsky kráľ Karol XI.

.

Na jeho pohrebe v Štokholme /niektoré zdroje uvádzajú pôvodný názov mesta Stokolň – súvis so slovom „steklo“ – v okolí mesta boli všade sklárne…/ sa viedla ceremónia v ruskom jazyku ! Rozlúčková reč je uložená v knižnici univerzity v Upsale /do roku 1523 hl.mesto Švédska/ v zbierke Palmiold č.15. Možno ju nájsť na www.leva-net.webnode.cz/products/ . Kráľ je pochovaný v Štokholme v kostole Riddarholmen. Na náhrobku je latinkou napísaný ruský text.

K významným svedectvám o živote našich slovanských predkov patria nesporne zachovalé alebo reštaurované hradiská na území Nemecka. Slovanské osídlenie východu, severu a severozápadu Nemecka slovanskými kmeňmi Lužicov, Polabských Slovanov a ďalších bolo pravdepodobne aj prameňom nemeckého mýtu o nadradenosti árijskej rasy, lebo Áriovia – Praslovania boli prví predstavitelia vyspelej civilizácie. Našej. Slovanskej.

Vznik pohanských chrámov Slovanov v Polabskej a Pobaltskej oblasti dokumentujú archeologické výskumy:

 Na ostrove Rujana bol veľkolepý chrám boha Svantovíta – najznámejšia svätyňa Arkona – niektoré zdroje uvádzajú aj názov Retra. Vybudovali ju pobaltskí a polabskí Slovania, hrdinský národ, ktorý ovládol aj Dánsko. Vo vnútri chrámu boli veľkolepé sochy bohov, označené menami. Najvyšší bol Svantovít, pôvodne Svarožič, syn hlavného boha slnka a ohňa Svaroga, ktorý bol uctievaný aj v Rusku. Pozri www.hradiska.sk.

Gross Raden – pri rovnomennej súčasnej dedine na severnom výbežku jazera Binnessee v rokoch 1973 – 1980 rozsiahle výskumy odhalili slovanské hradisko.

Raddusch – pri Bischdorfskom jazere v Dolnej Lužici medzi mestami Lubbenau a Cottbus, cca 176 km severne od Liberca sú pozostatky hradiska kmeňa Lužicov. Dodnes tu žije etnická menšina Lužických Srbov.

Torhelow – zem, kedysi patriaca slovanským Ukranom, dnes ju Nemci nazývajú Uckermark. Po archeologických výskumoch tu bola v plnom rozsahu zrekonštruovaná slovanská dedina. V tamojšom múzeu sú lode slovanských námorníkov, ktorí v tom čase vládli Baltskému moru. Jedna z lodí sa volá Svarog, druhá Svantovít.

Spandau – cca 1 km od rovnomenného mesta stálo významné slovanské hradisko slovanského kmeňa Hevolanov.

Brandenburg an der Havel – bolo sídelné hradisko slovanských hevolanských kniežat.

Behren – Lubchin – neďaleko rovnomennej obce stálo mohutné opevnené hradisko Čerkepanov. Bolo jedno z posledných slovanských hradísk, ktoré odolávali tlaku Nemcov a kresťanstva.

.

Stargrad – najväčšie slovanské mesto, hlavné mesto Vagrov, Nemcami premenované na Oldenburg. Vagrovia sídlili na východe súčasnej nemeckej spolkovej krajiny Šlezvicko – Holštajnsko. Rekonštrucia Stargradu je v architektonickom múzeu Oldenburger Wallmuseum.

Kopenick – v juhovýchodnej časti Berlína je na rieke Dähme pred sútokom so Sprévou tzv. Kopenický hradný ostrov s nálezom slovanského hradiska.

Samotný Berlín, ako uvádzajú informačné materiály, vznikol z pôvodnej slovanskej osady. Názov hlavného mesta SRN nesie spoločný geomorfologický znak so slovanskými názvami miest koncovkou – ín/ in : Devín, Trenčín, Kolín, Zlín, ale aj Sczecin, Lublin, Wolin, Koszalin /PL/, Varaždín /SLO/, Tolbuchin /BG/, Cobodin /RO/, Templin, Schwerin /D/ a iné, má v erbe medveďa, ktorý je prastarým slovanským symbolom.

Nemci si hovoria Germáni. O pôvode slova Germánia napísal Tacitus: „Názov Germánia je vraj nový, daný len nedávno, pretože si tí, ktorí prví prekročili Rýn a zahnali Galov, dnešní Tungri, vtedy hovorili Germáni.Toto meno patriace jednému kmeňu, nie celému národu, sa pomaly rozšírilo, takže potom sa menom Germáni označovali všetci porazení, myslím, že zo strachu pred víťazmi.“

Arabský historik a geograf Al-Masúdí vo svojej knihe Kitáb at-tanbíh val-išráf /Kniha poučenia a opráv/ o Slovanoch napísal: „ Slovania sú najmocnejší národ. Keby sa spojili, nebolo by na zemi sily, ktorá by ich porazila.“

.

Prekvapivú slovanskú stopu možno nájsť napr. aj v severnom Taliansku. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 1900 talianske úrady zistili, že v ťažko prístupných molísanských horách v Toskánsku neďaleko dnešného Livorna a mesta Volterza žije slovanská národnostná menšina v etruskom štáte s názvom „Slobodná zem“ s vlastným archaickým jazykom v počte asi pol milióna obyvateľov. Po nástupe fašizmu boli násilne asimilovaní. /Etruskovia patrili do slovanského etnosu./

Pri zmienke o Taliansku načim spomenúť, že v celej opisovanej histórii vyspelej civilizácie, pochádzajúcej z Rímskej ríše, je jedna záhada: vznik Starovekého Ríma sa datuje rokom 753 pr.n.l., ale na stredovekej mape flámskeho kartografa a geografa Gerharda Merkátora zo 16. storočia sa na území vtedajšej Itálie mesto Rím, ani Roma nenachádza ! A staroveké Grécko, najstaršia uvádzaná európska civilizácia, má pôvod v minojskej civilizácii na ostrove Kréta, založenej potomkami prvých roľníkov /boli to potomkovia Praslovanov ?/, ktorí prišli z Blízkeho Východu asi pred 9 tisíc rokmi. Uvádza to genetik George Stomatoyannopoulos z univerzity v americkom Seatle.

Nespočetné množstvo stôp na všetkých svetadieloch zanechali príslušníci rôznych slovanských národov v dôsledku globálnych geopolitických, štátotvorných, ekonomických zmien v stredoveku a novoveku, putujúci za dobrodružstvom, z nevyhnutnosti, ale i túžiaci po naplnení vlastných želaní objavovať a poznávať svet. / Mauro Orbini: Pôvod názvu, slávy a rozšírenia národa slovanského/ Dozvedáme sa o nich na cestách za poznaním, sledujúc osudy Slovanov, ktorí z rôznych dôvodov opustili svoju vlasť, v cudzom svete dosiahli úspech a uznanie, hoci nie vždy sa o tom dozvedeli rodáci v ich domovine. Ich stopy sú artefakty, zachované napriek sústredeným tlakom eliminovať slovanský vplyv na rozvoj civilizácie, evidentne pozorovateľné od obdobia rastu vplyvu cirkvi, najmä katolíckej.

 

„Kto nepozná pravdu, je iba hlupák, ale kto ju zatajuje, je zločinec,“  B.Brecht

.

A tak pridávam niekoľko z množstva poznatkov, získaných z dostupných zdrojov alebo na cestách, nabádajúcich na zamyslenie o slovanskej misii v dejinách sveta na pomoc pri hľadaní a odkrývaní pravdy, aby Brechtom pomenovaných hlupákov a zločincov bolo čo najmenej.

„Ruská misia“ je názov dediny, ktorá je centrom pravoslávia na Aljaške. Polárny cestovateľ a ekológ Michail Malakov navštívil krajinu okolo rieky Yukon, kde ho tamojší Indiáni vítali chlebom a soľou, zaviedli členov expedície do pravoslávneho kostola s oltárom a ikonami, tvrdiac o sebe, že sú potomkovia Rusov. V mnohých rodinách hovoria po rusky, udržiavajú tradície v architektúre – stavajú ruské sauny-báne, zvyky a sviatky majú dodnes také, ako sú v Rusku.

Ostrov Petra I. – neobývaný, v antarktickej časti Tichého oceánu, 400 km od pobrežia Antarktídy, objavila ruská expedícia Bellinchausena a pomenovala ho na počesť imperátora. Pre ľadovú bariéru naň nevystúpili. Podarilo sa to až nórskej výprave, vztýčila na ňom nórsku zástavu, nórsky parlament ho vyhlásil za svoje územie a o ruských objaviteľoch sa prestalo hovoriť.

Prieliv medzi Áziou a Amerikou objavil ruský kozák Semion Dežňov, najvýchodnejší bod Ázie sa volá Dežňovov mys, ale prieliv dostal meno podľa Dána Vitasa Beringa, ktorý viedol ďalšiu ruskú výpravu. Slúžil totiž v ruskom vojenskom námorníctve. Ale objaviteľom je uznaný Dán.

Ruský vedec nemeckého pôvodu – geodet Friedrich Struve – spracoval geodetický oblúk. Na jeho podnet bola rozmiestnená sústava triangulačných bodov, pomocou ktorých bolo možné určiť presné rozmery Zeme. Sústavu tvorí 258 hlavných trojuholníkov a 265 stanovíšť, vzdialených od seba 30 km. Prechádza cez 10 krajín od Nórska až po Čierne more. Osadené triangulačné body sú stopy Struveho. Nachádzajú sa v Nórsku, Švédsku, Fínsku, Rusku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Bielorusku, Moldavsku a na Ukrajine. Uvádza sa ako nemecký vedec, o tom, že žil a pracoval v Rusku, vie málokto.

Poslednou stopou po veľkom slovanskom učencovi – učiteľovi národov, J.A.Komenskom je skromný náhrobok v kaplnke valónskeho kostola v holandskom Naardene. Jeho pedagogické diela sú známe minimálne v celej Európe, ale ich preklady možno nájsť aj v univerzitných knižniciach Ameriky, dokonca i Japonska. Na pozvanie britského parlamentu bol v Londýne, kde spracúval náčrt pansofie známy ako „Predchodca vševedy“. Po rokovaní so švédskym kancelárom Oxenstjernom vypracoval reformu švédskeho školského systému. Na prosbu Rákocziho vytvoril školský systém v Blatnom Potoku, pôsobil v poľskom Lešne, kde bol i biskupom Jednoty bratskej, v Amsterdame vydal 62 spisov, z nich najvýznamnejší bol „Obecná porada o náprave vecí ľudských“. Spis bol dlho stratený, zabudnutý v sirotínci v Halle. Objavil ho ukrajinský slavista Čiževskij. „Vďaka“ tomu, že je pochovaný v Holandsku, jeho meno je známejšie ako iné, ale žiadneho mimoriadneho uznania sa mu vo svete nedostalo. /Poznámka k Holandsku: Na predmestí Amsterdamu v mestečku Zaadam sa v rámci svojich ciest po Európe zastavil ruský cár Peter I. Veľký. V neveľkom domčeku, kde býval, je múzeum a na nábreží neďaleko neho je veľká socha imperátora./

Geniálny ruský učenec M.V. Lomonosov zanechal takmer všetky stopy v rodnom Rusku. Ich dosah je celosvetový, ale jeho ocenenie tomu nezodpovedá. Mladí ľudia o ňom vedia veľmi málo napriek tomu, že:

.

– založil prvé chemické laboratórium

– vyslovil domnienku vlnového šírenia svetla

– prispel k formulácii kynetickej teórie plynov

– deklaroval myšlienku zachovania hmoty

– ako prvý zaznamenal bod tuhnutia ortuti

– podal mechanický výklad gravitácie

– teoreticky predpovedal existenciu Antarktídy

.

– objavil atmosféru Venuše

– napísal knihu gramatiky a históriu Ruska

– vydal 15 zväzkov básní

– prekladal Homéra, Horácia, Senecu…..

Dodnes nie sú celkom preskúmané stopy fenomenálneho vynálezcu – chorvátskeho rodáka Nikolu Teslu. O 8 rokov skôr objavil žiarenie, ktoré dostalo meno po Röntgenovi, laser objavil 50 rokov pred jeho dodatočným „objavením“…Pripisuje sa mu vyše 700 objavov. Väčšinou ich nestihol patentovať, mnohé mu ukradli. Vraj povedal: „ Neľutujem, že mi ukradli moje myšlienky. Je mi ľúto, že nemajú vlastné.“ Aspoň že jeho meno „TESLA“ sa stalo firemnou značkou.

O jednom z najväčších Slovákov, letcovi, generálovi francúzskej armády, cestovateľovi, astronómovi, politikovi a diplomatovi M.R.Štefánikovi a o jeho stopách sa stručne a výstižne vyjadril slovenský horolezec a cestovateľ F.Kelle: „ Štefánik okrem Antarktídy navštívil všetky svetadiely. Pôsobil vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Rumunsku, USA, Brazílii, Ekvádore, Maroku, Alžírsku, Tunisku, Rusku, bol aj v Číne a Japonsku.“ Samotný F.Kelle cestuje po jeho stopách. Postál pred pamätnou doskou na observatóriu v Chamonix, priniesol pamätnú dosku na Tahiti, k pamätníku na vŕšku Faiere… Na vŕšok Bradlo k mohyle nad jeho rodnými Košariskami prichádzajú nie iba Slováci, aby vzdali hold jednému zo zakladateľov samostatného Česko-Slovenska. Po mnohých rokoch ignorancie…

V Brezovej pod Bradlom je na Slovensku jediná stopa – skromný pamätník prvému hlásateľovi protestanstva Jánovi Husovi, o ktorom sa i v slovanskom svete vie menej ako o nemeckom reformátorovi Martinovi Lutherovi, ktorý sa okrem cirkevných reforiem „vyznamenal“ i tým, že sa stal zakladateľom úžerníckeho systému v peňažníctve. Hus si zaslúži nemenšiu pozornosť ako on. Prvý vystúpil s kritikou cirkvi proti predávaniu odpustkov, bol za odobratie majetkov cirkevným hodnostárom, prijímanie peňazí za cirkevné obrady považoval za svätokupectvo, ostro kritizoval pápeža vyhlasujúc, že hlavou cirkvi je Kristus a nie pápež. V dyme a popole pahreby kostnickej hranice sa jeho telesné stopy rozplynuli, ale učenie dalo impulz aspoň k čiastočnému reformovaniu cirkvi. Zodpovedajúce miesto v cirkevnej histórii nemá nie iba preto, že nebol katolík. Ešte bol aj Slovan.

.

 

„Mládež chce, aby ju menej učili, ale viac podnecovali,“ Goethe

Podnetom k túžbe po dôkladnejšom poznaní nech slúžia ďalšie viaceré stručné poznámky o známych i menej známych Slovanoch.

– Poľka Mária Curie Sklodowska – laureátka Nobelovej ceny za výskumy v teórii rádioaktivity.

Princezná Mária Lujza – najmladšia dcéra Ľudovíta XV. a jeho poľskej manželky Leszcynskej.

– Hovorkyňa prezidenta Nikolasa Sarkozyho a francúzska ministerka ekológie – Poľka Natália Kosciusko – Morizet.

Paul Max Landowski – francúzsky sochár poľského pôvodu, autor sochy Krista v Rio de

.

Janeiro.

– Najznámejší nasledovník Galilea Galileiho – poľský astronóm Mikuláš Koperník, ktorý na pozvanie priateľa Tycho de Brahe navštívil Prahu.

-Bulharský maliar a spisovateľ George Papazov – parížsky prominent, priateľ Pabla Picassa.

– V bulharskom meste Ruse sa narodil Nessim Canetti, považovaný za záchrancu francúzskeho šansónu.

– Syn svetoznámeho českého huslistu Jana Kubelíka Rafael Kubelík – menovaný riaditeľom kráľovskej Convent Garden Opery v Londýne, bol i šéfdirigentom orchestra Bavorského rozhlasu.

– V Rotterdame bol dirigentom opery František Škroup, tvorca českej hymny. Je pochovaný v spoločnom hrobe umelcov na cintoríne na okraji mesta.

– Autor Dobrého vojaka Švejka Jaroslav Hašek má v ruskom meste Buguľma múzeum, v Moskve je po ňom pomenovaná ulica, kde je budova Veľvyslanectva SR, bojoval v ČA pri Samare, velil oddielu Čuvašov, bol komisárom v Tuchačevského 5. armáde Východného frontu a v Irkutsku členom mestského sovietu.

.

Ján Jesenius – lekár zo zemianskeho rodu v Turci, vykonal prvú verejnú pitvu na tele odsúdeného obesenca, robil anatomické pitvy pre študentov v Prahe. František Jáchym vydal knihu „Osobnosti českej minulosti“, kde dve strany venoval Jeseniovi – asi preto, že ho v Prahe popravili…

– Český rodák Antonín Čermák bol zvolený za 44.starostu Chicaga. Zahynul pri atentáte na prezidenta USA Roosevelta, zakryl ho telom a zachránil. Hovorilo sa však, že guľka bola určená jemu, Čermákovi, lebo viedol veľký boj s chicagským podsvetím, najmä s povestným gangsterom Al Caponem.

– Dánska kráľovná Dagmar – dcéra českého kráľa Přemysla Otakara I., s ktorou sa oženil dánsky kráľ Waldemar II. Veľký. Pochovaná je v kostole sv. Benedikta z Nursie v Ringstede neďaleko Kodane. Na náhrobku je nápis: Dagmar – Regina.

– Tam je tiež pochovaná Sofia z Novgorodu, manželka Waldemara I.

Štefan Boleslav Roman z Veľkého Ruskova založil v Kanade Banskú spoločnosť – významná postava kanadského priemyslu.

.

– Náš najznámejší cestovateľ a dobrodruh Móric Beňovský sa plavil severným Tichomorím, preskúmal ostrov sv.Vavrinca, prišiel na Madagaskar, kde ho domorodci vyhlásili za kráľa. Jeho meno nesie ulica v hlavnom meste Antananarive.

– Osobným lekárom L.N.Tolstého bol Slovák Dušan Makovický. V Jasnej Poľane liečil chorých aj po smrti spisovateľa. Dokonca ho tam uväznili, lebo podpísal protivojnovú výzvu „Spamätajte sa, ľudia, bratia“.

– Prvý slovenský Národný umelec za architektúru Dušan Jurkovič, autor projektu Mohyly M.R.Štefánika na Bradle, mnohých stavieb na Slovensku, v Česku a na Ukrajine, bol autorom vyše 30 vojenských cintorínov, rekonštrukcií stavieb – i Bratislavského hradu.

Ondrej Hadík z Turca sa preslávil v bojoch proti Turkom, počas 7-ročnej vojny velil husárom, ktorí obsadili Berlín.

– Podľa Martina Kukučína je pomenovaná planétka č.23444. Bol lekárom v Selciach na ostrove Brač, lekár v Punta Arenas – najjužnejšom meste Chile, kde je po ňom pomenovaná klinika a najmodernejšia operačná sála.

– Príčinou viacerých sporov je pôvod básnika Sándora Petöfiho – Alexandra Petroviča. Jeho otec bol z Vaďoviec – Štefan Petrovič, matka pochádzala z Necpál / volala sa Hrúzová/. Do školy chodil s Andrejom Sládkovičom. Konfirmoval ho Ján Kollár. Takže – revolucionár a známy básnik bol Slovák.

Možno nie je všeobecne známe, že 50% Maďarov má slovanské gény. Priznávajú to i maďarskí genetici, ktorí okrem iného zistili, že iba menej ako u 5% maďarskej populácie sa vyskytujú mitochondriálne gény, pochádzajúce z génov uhorských – staromaďarských. Zvyšok – okrem 50% slovanských – má gény valasko-germánske, germánske a iné.

I mnohí poprední predstavitelia „továrne na sny“ – Hollywoodu boli pôvodom Slováci: Steve Mc Queen – pôvodným menom Štefan Hnát, otec Andrej pochádzal z Jastrabieho pri Michalovciach, Paul Newman – matka Slovenka, tiež z dediny pri Michalovciach, Angelina Jolie – predkovia z otcovej strany boli z Košíc, Tony Curtis – matka z Valkova pri Poltári, Audrey Hepburn – otec Slovák, v Kovárovciach pri Topoľčanoch založil cukrovar….

Nevynechajúc zo záznamov kontinent protinožcov možno doplniť, že v Austrálii žije okolo 10 – 12 tisíc Slovákov. V Sydney každé dva roky zvoláva svoj kongres Združenie austrálskych Slovákov. V Adelaide je Slovenský klub, v Perthe Slovenské združenie v Západnej Austrálii, bol založený Klub slovenskej mládeže, vychádza časopis Slovenský štít, mesačník Austrálsky Slovák. Od roku 1993 vychádza tlačový orgán Slovenského spolku Ľudovíta Štúra – Slovenské oznamy.

Zoznam stôp Slovákov a Slovanov všeobecne, ktorí boli a sú vo svete úspešní, by niekoľkokrát presiahol rozsah publikovaného textu. Slovo „Slovania“ je živé, ľudia vzdialení tisícky kilometrov vedia, že patria k sebe, že sú súčasťou slovanského etnosu. Za slovom „Slovania“ stojí veľmi silný fenomén – vyše 300 miliónov predstaviteľov civilizácie, ktorí chápu a cítia že ich niečo spája. Napriek sporom, rôznorodosti názorov, odlišnosti kultúry, dokonca i problémovým národným vzťahom vedia, že patria spolu na základe akejsi kmeňovej príbuznosti, na ktorú sa doteraz pamätajú, lebo vedomosť o nej odovzdávajú a preberajú generáciami.

Španielsky diplomat a cestovateľ Ibrahim ibn Jakub at-Turtúší, takmer zhodne ako arabský historik Al-Masúdí, povedal: „ Slovania sú odvážni a bojovní. Keby neboli rozdrobení na veľa kmeňov a rodov, nijaký národ by ich nemohol poraziť.“

Holandský prekladateľ Jan van Steenbergen už viac ako 5 rokov vytvára jazyk, ktorému podľa neho budú rozumieť všetci Slovania bez učenia. Pomenoval ho „SLAVIANSKI“.

Ak sa mu to podarí, napokon sa azda dohovoríme, aby sme s hrdosťou spoločne odkrývali pravdu o našich predkoch i sile Slovanstva a pripravovali budúcnosť pre svojich potomkov.

Dagmar Bollová

Článok pôvodne vyšiel v časopise Slovanská vzájomnosť

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Pružinec Eren pre HS: Aktuálna mediálna búrka ohľadne Pamely Záleskej je nepochopiteľná. Niektoré médiá majú skutočne selektívnu pamäť

Meno sudkyne Pamely Záleskej sa nedávno začalo opäť objavovať v médiách v súvislosti s návrhom na disciplinárne konanie, ktoré voči…

18. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Majerský: KDH je za úplné zrušenie transakčnej dane, „vďaka“ nej sa Slovensko vracia do doby cashu

Kresťanskodemokratické hnutie je za úplné zrušenie transakčnej dane, ktorá bola nezmyslom od samého začiatku. V rozhovore pre agentúru SITA to…

19. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svet rozoberá Rubiove slová. Čo tým myslel a komu boli adresované?

Už sme písali, že včerajšie vyhlásenia Washingtonu, že USA sa môžu stiahnuť z mierových rokovaní a úplne sa prestať zaoberať…

19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

V Moldavsku sa rozhára náboženský konflikt

V Moldavsku sa v predvečer Veľkej noci rozhorel náboženský konflikt, ktorý pripomína ten, ktorý sa od roku 2018 odohráva na…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako to Decety myslel, keď vyzval Európu na zbrojenie proti Číne?

Podľa washingtonských analytikov z Centra pre analýzu európskej politiky je Rusko už porazené. Inak si ťažko vysvetliť, prečo bývalý dôstojník…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Zákonodarcovia tvrdia, že FBI musí vyšetriť Bidenovo krytie potratených detí nájdených vo Washingtone

Dvaja republikánski kongresmani vyzývajú riaditeľa FBI Kasha Patela, aby vyšetril „prípad piatich potratených detí“, ktorých smrť bola ututlaná počas vlády…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Očakáva sa prelomenie obrany a vstup Rusov do Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Medveď útočil v obci Králiky. K zranenému mužovi vyslali záchranárov

Do lyžiarskeho strediska Králiky v okrese Banská Bystrica vyslal v piatok operátor tiesňovej linky 155 ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci k…

19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci majú vďaka Matovičovi pol roka pokoj od zmrazovania platov

Ak by bývalé OĽaNO z Národnej rady SR stiahlo svoj legislatívny návrh na zmrazenie platov poslancov ešte pred hlasovaním, mohlo…

19. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Vyjadrenie Trumpa o “dobrých vyhliadkach” na dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou

Vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o „dobrých vyhliadkach“ na dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pár historických souvislostí…

Je to zhruba dva tisíce let, co evropský zmocněnec pro Blízký Východ odstranil nebezpečného dezolátského šiřitele dezinformací. Doboví Koudelkové na…

19. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

NATO pripravuje Suvalský koridor na možný ruský útok

NATO pripravuje Suvalský koridor na možný ruský útok, uviedol Politico

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump “nemá neobmedzenú trpezlivosť pre tých, ktorí otáľajú a hrajú hry”

Rubio vo svojom vyhlásení vyjadril Trumpov postoj, že USA by mohli zastaviť mierové rokovania o Ukrajine, uviedla CNN

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Amatérski špióni majú sviatok

Amatérski špióni majú sviatok: spoločnosť Astorias verejne sprístupnila dlho očakávanú aplikáciu umelej inteligencie SITREP s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá umožňuje…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína zadržiava vzácne suroviny: Svetoví výrobcovia elektromobilov stoja pred veľkým problémom!

19.4.2025 Redakcia Auto trendy . Obchodná vojna medzi USA a Čínou naberá na obrátkach. Čínsky ťah, ktorým v prístavoch zadržiava…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Radačovský: Vyššie postavení politici by nemali súhlasiť so zastavením trestného stíhania

Skrátenie premlčacej doby alebo znižovanie trestných sadzieb za ekonomickú kriminalitu pomohlo aj niektorým vysokopostaveným politikom alebo osobám blízkym vládnucej strany.…

18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko pripravuje vlastný Norimberský tribunál pre ukrajinské ozbrojené sily a agentov MI6

Rusko, 18.apríla 2025 - Na začiatku Špeciálnej vojenskej operácie bolo nespočetné množstvo ľudí, ktorí chceli prinútiť Rusko, aby \"zaplatilo za…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Odpísaní oponenti verejne rozosiali nenávisť

Novinári Vagovič s Dírerom hostili na verejnom debatnom posedení Bod zlomu v Žiline Milana Kňažka s Ivetou Radičovou. Mohli by…

18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nečakaný zvrat vo Volkswagene: Pridávajú zmeny, dôvod poteší každého motoristu

19.4.2025 Redakcia Auto trendy . Ešte nedávno musel Volkswagen čeliť obavám zo zatvárania fabrík a masových prepúšťaní. Teraz však prekvapuje!…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj: Ukrajina chce od USA kúpiť “aspoň” 10 systémov protivzdušnej obrany Patriot

Ukrajina chce od Spojených štátov kúpiť aspoň 10 raketových obranných systémov Patriot na ochranu pred ruskými útokmi. Vo štvrtok to…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka pre bystré oči: Dokážete nájsť dve chyby na obrázku do 9 sekúnd?

Hádanka pre bystré oči: Dokážete nájsť dve chyby na obrázku do 9 sekúnd? IQ testy pomáhajú určiť inteligenciu jednotlivca. Tieto…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie, že očakáva odpoveď Moskvy na návrh prímeria do konca týždňa

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Posypte trávnik týmto práškom a mach navždy zmizne! Jednoduchý trik záhradkárov

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Zabudnite na drahé prípravky proti machu. Čarovný prášok z vulkanickej horniny nielen zničí mach,…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Priama linka: Prečo sa nevyšetrujú kauzy okolo Matoviča, Naďa či Hegera? Expert si nebral servítky

Verejnosť zatiaľ stále iba čaká na prešetrenie viacerých káuz bývalej vládnej garnitúry. Šafárenie počas Covidu, darovanie vojenskej techniky Ukrajine, atď……

18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čínsky líder nie je ochotný hovoriť priamo s Trumpom, chce serióznejšieho vyjednávača

Peking, 19.apríla 2025 - Americký prezident Donald Trump oznámil možné urovnanie obchodných sporov s Čínou v najbližších troch až štyroch…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

.

USA predstavili návrhy na mierové urovnanie situácie na Ukrajine

Návrhy USA na mierové urovnanie situácie na Ukrajine, ktoré odzneli v médiách, vlastne potvrdili všeobecné načrtnutie Trumpovho „plánu“, o ktorom…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Geniálny trik na dokonale olúpané vajíčka: Stačí správna teplota vody a škatuľka

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Lúpanie vajíčok sa môže zmeniť na frustrujúcu činnosť, najmä keď potrebujete pripraviť väčšie množstvo.…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Ozvalo sa rádio Súdneho dňa a oznámilo blížiace sa zničenie Nemecka. Vydáva tajomný bzučiak predpovede alebo príkazy?

V uplynulom týždni sa rozhlasová stanica súdneho dňa, známa aj pod názvami Žužžalka alebo UVB-76, zrazu stala aktívnejšou. Odvysielala naraz…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump rokuje s Čínou o ukončení obchodnej vojny

Trump uviedol, že už rokuje s Čínou o ukončení obchodnej vojny a očakáva, že ju ukončí do troch až štyroch…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Tuniský súd poslal do väzenia na 13 až 66 rokov desiatky opozičných lídrov, podnikateľov a právnikov, ktorých obvinili z trestných činov zameraných proti bezpečnosti štátu. Informovali o tom miestne médiá.

09:34

Úplné a komplexné prímerie by sa mohlo dohodnúť už budúci týždeň v Londýne, citoval denník New York Post vysokopostaveného predstaviteľa Trumpovho tímu. Ukrajina je na to „na 90 percent“ pripravená

Ak sa tak nestane, USA sú pripravené odísť od rokovacieho stola a zodpovednosť za konflikt presunúť na európskych spojencov.

09:22

Iránska delegácia pod vedením ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího pricestovala do Ríma, aby pokračovala v rozhovoroch so Spojenými štátmi o jadrovom programe Teheránu. Iránska štátna televízia ráno odvysielala zábery, ako Arákčí vystupuje z lietadla.

08:43

Srbský telerozhlas podal trestné oznámenie na neidentifikované osoby, ktoré sa od 14. apríla zúčastňujú na blokáde areálov RTS v Belehrade, pričom sa údajne vydávajú za študentov. Na webovej stránke RTS sa uvádza, že vedenie telerozhlasu žiada o zásah aj medzinárodné inštitúcie.

08:42

Výletníci, ktorí do Benátok prichádzajú len na jeden deň, opäť platia poplatok na vstup do tohto turistami vyhľadávaného mesta.

08:41

.

Plynovody na Ukrajinu sú stále “mŕtve”. Čo sa deje v pozadí?

Necelé štyri mesiace je Slovensko bez dodávok zemného plynu z Ukrajiny. Plynovod vo Veľkých Kapušanoch je tak od začiatku tohto…

18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ruská zahraničná spravodajská služba navrhla, aby s USA spoločne čelili “eurofašizmu”

Ruská SVR vydala vyhlásenie s názvom „Eurofašizmus je rovnako ako pred 80 rokmi spoločným nepriateľom Moskvy a Washingtonu“. Vymedzuje sa…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Washington hrozí stiahnutím sa z rozhovorov o Ukrajine. Majú podmienku

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok povedal, že Washington by po stretnutí s európskymi a ukrajinskými predstaviteľmi v…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výsledky veľkého dňa rokovaní

Včera sa skončili rokovania v Paríži, na ktorých sa zúčastnili Trumpovi vyslanci so zástupcami Ukrajiny, Francúzska, Británie a Nemecka. Potom…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_L_022024
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_P_022024
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov