Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay)
Slovenskú národnosť si v sčítaní obyvateľstva 2021 uviedlo o takmer 4 % viac obyvateľov ako spred desiatich rokov. Vtedy dramaticky klesol počet Slovákov najvýraznejšie, až o 5 % oproti iným národnostiam. Pre zaujímavosť – pribudlo toľko Slovákov (takmer 214 tisíc), že ak by boli inej národnosti, boli by na Slovensku druhá najväčšia národnostná menšina. Nateraz sa ustálila aj identita k najväčšiemu kresťanskému náboženstvu. Aj keď počet Slovákov za posledných tridsať rokov kolíše, zachováva si, napr. oproti Čechom pomerne ustálený trend. Je to najhmatateľnejší dôkaz toho, že Slovákom sa môže dariť najlepšie len vo vlastnej štátnosti
Od roku 1991 sa počet príslušníkov slovenského národa z celkového počtu obyvateľov pohyboval okolo 85 %. Len pred desiatimi rokmi nastal úpadok v 5 % poklese Slovákov. Počet obyvateľov od roku 1991 stúpa, ale počet Slovákov zostával približne na rovnakej úrovni, teda pomerovo k iným alebo nezisteným národnostiam počet Slovákov výrazne nestúpol. Súčasný nárast Slovákov je pri existujúcej globalistickej a všeobjímajúcej svetovej propagande aj tak malý zázrak.
Slovensko nie je žiadny mnohonárodnostný štát!
Tvrdenie splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny a jemu podobných manipulátorov, že Slovenská republika s menej ako 11 % obyvateľmi inej, ako slovenskej národnosti je mnohonárodnostný štát alebo že multietnicita na Slovensku je realitou, je totálny nezmysel.
Žiadna definícia či hranica percentuálneho zastúpenia národností v štáte alebo ďalšie kritériá neurčujú, čo znamená mnohonárodnostný štát. Do nemoty omieľať tvrdenia o mnohonárodnosti Slovenska má síce silný propagandtistický a politický dopad, ale stojí na vode a skôr či neskôr sa rozsype ako domček z karát. Presne tak, ako mnohé ďalšie podobné politické menšinové domčeky z karát. Takáto taktika len nahrádza chýbajúce argumenty. Treba ich však včas odhaľovať, aby neskôr nespôsobila zbytočné škody. Za mnohonárodnostný štát možno považovať Rakúsko-Uhorsko, kde počet jednotlivých národností tvoril desiatky percent.
Bude pokračovať utajený a zákerný rozklad národnej identity?
Možnosť uviesť si aj druhú národnosť, pri ktorej ide hlavne o rozbitie jednej z najstarších kolektívnych identít – národnej identity využilo viac než 300 tisíc obyvateľov, čo je 5,6 % z celkového počtu obyvateľov. Teda, účinnosť propagandy nateraz nebola veľká. To sa však môže nebezpečne výrazne meniť, ak propaganda s dvojitou identitou bude pokračovať a obyvatelia si zvyknú na uvádzanie aj druhej národnosti v ďalších sčítaniach obyvateľstva. Štatistický úrad SR zverejnil zatiaľ nepodstatnú informáciu o počte obyvateľov jednotlivých národností, ktorí si uviedli aj druhú národnosť. Podstatným faktom ako zistiť, či je reálne a nakoľko ohrozená slovenská národná identita je, koľko Slovákov si uviedlo aj druhú národnosť z celkového počtu Slovákov, a nie z celkového počtu obyvateľov, ktorí si uviedli aj druhú národnosť. Môžeme len odhadovať, že druhú národnosť si uviedlo menej ako 5,6 % Slovákov z celkového počtu Slovákov. Ak tieto výsledky nebudú zverejnené, budeme si musieť myslieť, že utajený rozklad slovenskej národnej identity pokračuje.
Tu opätovne treba poďakovať poslancovi za OĽaNO, ktorý sa výrazným spôsobom zasadil o to, aby zneistil obyvateľov pri uvádzaní si aj druhej národnosti. Podľa agentúry Ako na objednávku menšinového denníka Nové slovo (Új szó) z vlaňajšieho apríla si údajne iba 7 % Slovákov uviedlo jednu národnosť a až 35 % príslušníkov maďarskej menšiny si uviedlo aj druhú národnosť. Ak sa potvrdia tieto výsledky, bude možné predpokladať, že pri maďarskej menšine podporou a propagovaním druhej národnosti bude intenzívnejšie prebiehať rozklad národnostnej identity.
Počet príslušníkov maďarskej menšiny zaznamenal historicky najmenší pokles, len o 0,79 % za posledných tridsať rokov a existencie Slovenskej republiky. Pričom maďarská menšina má ustálenú klesajúcu tendenciu, približne 1 % za desať rokov. Za týmto spomaleným znižovaním počtu obyvateľov maďarskej národnosti treba vidieť ústretovú a nadmieru tolerantnú štátnu politiku, agresívnu menšinovú maďarskú politiku a politiku z Budapešti na úkor slovenskej identity najmä v národnostne zmiešaných obciach na juhu Slovenska.
O tom, aké môže byť nebezpečné manipulovať a experimentovať s identitou – národnosťou a aký ďalekosiahly dosah to môže mať, môže naznačiť aj nasledovná úvaha: ak by si v budúcnosti uvádzali takmer všetci občania aj druhú národnosť a brali by sme do úvahy v praxi aj v legislatíve aj druhú národnosť, mohli by sa výsledky sčítania podobať aj aktuálnym výsledkom pomerov obyvateľstva podľa druhej národnosti – väčšinovou spoločnosťou na Slovensku by sa stala súčasná rómska menšina, až po nej by nasledoval slovenský národ a potom rusínska, maďarská a česká menšina.
O slovenskej identite budú rozhodovať opäť menšiny
Práva Slovákov budú ešte viac obmedzované a tým aj suverenita štátu, na ktorú doplatia všetci Slováci. Postará sa o to súčasná vláda, ktorá údajne už poverila Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, aby vytvorila metodiku interpretácie výsledkov sčítania podľa národnosti. S istotou možno povedať, že splnomocnenec s výdatnou podporou vlády SR vytvorí obrovský priestor pre ďalšie rozšírenie práv, najmä menšinových politických a jazykových na juhu Slovenska pre neexistujúcich obyvateľov s prvou alebo druhou národnosťou. Už teraz v desiatkach obcí musia starostovia zabezpečovať informácie v menšinovom maďarskom jazyku niekedy len pre štyroch obyvateľov v obci. Štatistický úrad SR na základe vlaňajšieho zisťovania občianskej iniciatívy – Vlasteneckého dohľadu nad sčítaním obyvateľstva 2021 neuviedol, kto bude tvoriť metodiku interpretácie.
Štatistický úrad SR nedostatočne zverejňuje údaje z výsledkov sčítania o slovenskej národnosti. Národná identita je jednou z najstarších a Slovákmi najintenzívnejšie vnímaných kolektívnych identít, aj preto máme právo vedieť čo najviac podrobností a súvislostí o slovenskej národnosti. Už pred sčítaním a v jeho priebehu žiadna štátna inštitúcia nepodporila ani jediným centom národnú identitu Slovákov v ich vlastnom štáte, pričom na podporu národnostnej identity bolo vyčlenených tisíce eur a podporené množstvo propagačného materiálu (ministerstvo kultúry, ŠÚ SR, Kultminor). Vlastenecký dohľad viackrát zisťoval na ŠÚ SR, prečo nebola podporená slovenská národnosť, no bezvýsledne.
Margaréta Vyšná