Bratislava 23. júla 2024 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
Ukrajinskí politici stratili posledné zábrany. Nerešpektujú suverénny, protivojnový a mierový postoj Maďarska so Slovenskom, ani vzájomné dohody s EÚ. Rozhodli sa totiž zastaviť či obmedziť dodávky ruskej ropy, prúdiacej cez Ukrajinu. Vraj, kým sa nepolepšíme…
Istá Inna Sovsunová, poslankyňa a členka energetického výboru ukrajinského parlamentu, si ide svoje úplne „na drzovku“: Vraj už sa načakali dosť, že G7 s EÚ uvalia sankcie na ruskú ropu, je teda čas vziať vec do vlastných rúk. Rusko predsa nemôže zarábať miliardy ročne, aby ich potom míňalo na smrtiace zbrane!
Hlavne, že Ukrajina tie svoje dostáva vo veľkolepých balíčkoch od krajín kolektívneho Západu…
Ukrajina teda dáva rope z Ruska, určenej nám a Maďarom, veľké STOP. Sovsunová to uviedla to pre server Politico.
Sekundárnym cieľom tohto nevídaného skutku je pritom vydierať členské štáty EÚ, ktoré nepodporujú (alebo nechcú podporovať) Ukrajinu zbraňami v „dostatočnej miere“.
Takto sa k aktuálnej kauze ropného tranzitu vyjadril minister zahraničných vecí SR, Juraj Blanár: „Sankcie EÚ, ktoré sme viackrát rozporovali a pri ktorých sa aj v tomto prípade opätovne ukázalo, že majú väčší negatívny dopad na Slovensko a EÚ ako na samotné Rusko, jasne hovoria, že SR má výnimku na dovoz ropy do konca roka. Ukrajinská strana nám uplatnenie tejto výnimky znemožnila.“
Vieme tiež, že prezident Zelenský sa hnevá na Viktora Orbána. Nedokáže mu odpustiť rokovania s Putinom, či odmietavý postoj k členstvu Ukrajiny v EÚ. Maďarsko je preto hlavným zdrojom „kyjevskej pomsty“. Maďari dostávajú 70% svojej ropy z Ruska, z toho polovicu dodáva blokovaný Lukoil. Musia sa teda chystať na alternatívne scenáre…
Naša jediná rafinéria – Slovnaft – však nakupuje tiež práve od Lukoilu…
Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky, Peter Szijjartó, oznámil, že bude spolu so slovenskými partnermi rokovať o tomto „nečakanom a nie priateľskom“ kroku ukrajinskej vlády so zástupcami EÚ. Blanár potvrdil, že v tejto veci už spolu urgujú Európsku komisiu.
Ako však informoval maďarský server Mandiner, do ukrajinských sankcií uvalených na distribúciu ruskej ropy spoločnosťou Lukoil sa Európska Únia zrejme nebude starať. Brusel má nad nimi doslova „mávnuť rukou“. To si aspoň myslia ukrajinskí experti a štátni zástupcovia.
Veď čo si prikáže Zelenský (podľa zlých jazykov najlepšie platený americký herec súčasnej doby…), tomu musia na západe poctivo prikývnuť. Trend je trend…
Szijjártó mal volať aj so svojím ukrajinským náprotivkom. Ten ho ubezpečil, že transfer cez Ukrajinu bude naďalej pokračovať. Ako však Szijjártó upozorňuje, toto nie je pravda.
Čaká nás – aj s maďarskými susedmi – cenová kríza v oblasti motorových palív?
A ako si vôbec môže jeden štát dovoliť takto svojvoľne ohroziť energetickú bezpečnosť iných krajín?
Juraj Blanár nesúhlasí so zneužívaním Slovenska na politické účely: „Odmietame, aby sa Slovensko stalo politickým nástrojom proti Maďarsku alebo akémukoľvek štátu. Rozhodne sa budeme brániť a využívať všetky možnosti európskeho práva. A popri tom obhajovať naše suverénne národno-štátne záujmy.“
Teraz je teda na ťahu Brusel. Môže jednoznačne predviesť svetu, či stojí na strane práva, medzinárodných dohôd a ich dodržiavania, alebo či majú podaktorí „výnimky“…
Situáciu budeme pre vás naďalej priebežne monitorovať.