„Zákaz sa nepodarilo dostať do nedávnej novely veterinárneho zákona, je však možné aktualizovať už jestvujúcu vyhlášku,“ uviedla. Dodala, že vyhláška síce stanovuje presné pravidlá držania psov na reťaziach, ich dodržiavanie je však veľmi ťažké overiť. „Je takmer nemožné dokázať majiteľovi, že napríklad zviera z reťaze nepúšťa, takže zvieratám, ktoré strávia celý svoj život na reťazi, nevieme v zmysle zákona pomôcť. Výsledkom sú tisíce trpiacich psov na Slovensku,“ zdôraznila Čaňová.
Vlastník zvieraťa je podľa súčasného zákona povinný zabezpečiť jeho ochranu a pohodu, ako aj dobrý zdravotný stav, fyziologické potreby, dostatočnú voľnosť pohybu či sociálne vzťahy. Vlastník musí “umožniť zvieraťu prejavovať prirodzené správanie a vytvoriť možnosti na uspokojenie jeho požiadaviek na pohyb“. Podľa súčasnej legislatívy reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5 metra, musí mať otočnú karabínku, aby sa nezamotávala a neskracovala. Pes musí mať riadny a presne upevnený obojok a musí mať zabezpečený denný voľný pohyb bez uviazania. Petícia za zákaz držania psov na reťazi podľa Čaňovej pokračuje a verejnosť ju stále môže podporiť, petičné hárky nájdu na stránke www.slobodazvierat.sk. „Tento rok ju plánujeme odovzdať ministerstvu pôdohospodárstva,“ uzavrela.
Sloboda zvierat organizuje aj ďalšie kampane, napríklad za zákaz kožušinových fariem. Okrem informovania verejnosti o krutých praktikách kožušinových fariem má za cieľ aj zmenu legislatívy – zakázať takéto farmy na našom území. V ČR sa takýto zákaz už podarilo prijať. Živá je aj európska iniciatíva Zastavme transporty, ktorou ochrancovia žiadajú obmedziť dlhé transporty hospodárskych zvierat v EÚ. Úspešná je aj európska kampaň Koniec doby klietkovej. Cieľom je zákaz klietkových chovov pre všetky hospodárske zvieratá. V EÚ sa chová každoročne 320 miliónov králikov na mäso v klietkových chovoch a nejestvuje žiadna legislatíva, ktorá by určovala podmienky chovu.