Bratislava 5. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/Xinhua/Liu Bin)
Vládna delegácia SR úspešne absolvovala sériu rokovaní s čínskymi partnermi. Je však veľký rozdiel v tom, ako o pracovnej návšteve informujú zahraničné, a naše médiá…
Denník N píše v súvislosti s pracovnou cestou do Číny ako o nejakej „bizarnosti“. Liberálnym propagandistom vadí, že delegácia so sebou nevzala predstaviteľov médií. Nuž, božechráň, aby tam naháňala ľudí Tódová s diktafónom alebo Korda so špáradlom v kútiku úst (tie zábery ste si mohli vychutnať pred začiatkom aktuálnej tlačovky SaS).
Liberálna tlač sa tiež nedokáže preniesť cez základnú požiadavku medzinárodnej spolupráce, ktorou je rešpekt suverénnej národnej politiky potenciálnych partnerov. A čo má byť, že v Číne vládne komunistická strana? Z hospodárskeho hľadiska je tam kapitalizmus. Boli ste tam niekedy? Alebo vám aspoň niekto z prvej ruky rozprával o svojich zážitkoch?
Ako hovorí Robert Fico, ekonomicky Čínu nedobehneme, ani keby nám išla naproti… Navyše, bude zrejme hrať aj zásadnú úlohu pri urovnávaní vzťahov v konflikte na Ukrajine.
Ale tu idú „slušnoľudia“ z novín a opozície moralizovať o tom, že s komunistami sa neobchoduje… O čom rozprávajú? USA majú najlepšie vytrénované špeciálne vojenské jednotky pripravené na zásahy v akomkoľvek prostredí či kúte sveta. To je demokratické? Robí azda Čína takúto „zahraničnú politiku“? Chváli sa svojou vojenskou alebo civilizačnou nadradenosťou?
Naši novinári nerozlíšia dojmy a pojmy, sú opití heslami „sloboda a demokracia“, ale to, že aký je skutočný život bežného obyvateľa, ich nezaujíma. A nevidia ani za najbližší roh bratislavskej kaviarne. Hlavne čo najviac nakydať na tie veľmoci, ktoré sú v nevôli Washingtonu a Bruselu. A tým provokovať svojich čitateľov k nervóznym reakciám – stačí si pozrieť komentáre na Facebooku, v ktorých podaktorí klávesnicoví hrdinovia obviňujú Fica z „kolaborácie“ s Ruskou federáciou. Mimochodom, jeho vystúpenie pre tamojšiu televíziu niektorí považujú priam za zločin storočia…
Denník SME píše, že „pri pohľade na spokojného premiéra Roberta Fica v Číne sa musia ježiť všetky chlpy.“ Nuž, milá nemenovaná pani autorka toho paškvilu, tak sa dajte depilovať. Je to odo mňa drzé? Aký článok, taká odpoveď.
Istý Samo Marec sa zas domnieva, že nepíšeme novú kapitolu v dejinách slovenskej zahraničnej politiky, ale sme len za užitočných idiotov. Nejdem dávať nálepku ja jemu – človek, ktorý zašiel najďalej po extravilán Bratislavy, a evidentne netuší o budúcnosti v multipolárnom zriadení sveta, sa automaticky onálepkuje sám.
Ach, tieto deti!
Ale aktívni sú aj opozičníci. Krúpa z SaS mal samostatnú plačovku. Nezaujímavú. Zato bývalý ľavičiar Peter Weiss ukázal, ako chodí v prevlečených kabátoch. Vyjadril sa v samostatnom článku pre Aktuality (aké nezávislé médium, že dáva priestor podobným oportunistom!) o súčasnom systéme vládnutia, že je „reprezentované nekompetentnými ľuďmi, sprevádzané bizarnosťami, vnútrokoaličnými spormi, vulgarizmami, sebadiskreditáciou doma i pred zahraničnými partnermi a ďalšími trápnymi excesmi.“
A vraj sme na posmech. Kde presne? Taká Von der Leynová dohadovala miliónové kšefty počas pandémie cez esemesky a čaká ju súd – to nie je na posmech, ale na zaplakanie.
Kým liberálni našinci v zúfalstve z úpadku EÚ kopú okolo seba ako skapínajúci kôň, v čínskych médiách oslavujú začiatok nového strategického partnerstva medzi krajinami, ktoré majú bohatú spoločnú bilaterálnu minulosť. China Daily píše o vzájomnej dôvere, prehlbovaní obchodnej spolupráce, či výmene ľudských zdrojov.
Prezident Xi – okrem iného – nazval Roberta Fica priateľom čínskeho ľudu a vyslovil nádej, že vzájomná kooperácia našich krajín dosiahne novú úroveň. V rámci priateľského gesta dokonca oznámil, že občania SR môžu po novom navštíviť Čínu na 15 dní bez vízovej povinnosti.
Naše médiá tiež akosi zabudli spomenúť, že mimo krajín EÚ je Čína našim najväčším obchodným partnerom, a my sme štvrtý najväčší obchodný partner Číny spomedzi štátov strednej a východnej Európy…
Zato portál Global Times vyzdvihol, že naša vláda odmieta zavedenie novej „železnej opony“ v rámci obchodných vzťahov na úrovni krajín mimo európskeho spoločenstva. Nami prezentované koncepty rovnostárskych vzťahov a vzájomného profitu takto v Ázii zaznamenali pozitívnu rezonanciu. Druhá najľudnatejšia krajina oceňuje našu snahu o dobré vzťahy a vyjadruje nádej o kvalitnej spolupráci do budúcna.
Tak,milá opozícia aj s poskokmi z liberálnych médií – kto je teraz komu na smiech?
Prečítajte si tiež:
- Premiér: Návšteva Číny potvrdzuje novú kvalitu bilaterálnych vzťahov
- Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov, najmä o ekonomickej spolupráci