Neumeister sa zahrával s ohňom, pretože od konca apartheidu bolo do konca roka 2016 v Južnej Afrike zavraždených černochmi až 2000 belochov, predovšetkým farmárov na ich dvoroch a odľahlých veľkostatkoch. Tento brutálny fenomén nazývajú združenia poľnohospodárov „vraždenie farmárov“, niektorí hovoria dokonca o „genocíde“.
Neumeister, najaktuálnejšia obeť čierneho rasizmu
Medzitým v to musel uveriť aj Eduard Neumeister. 10. júna v ranných hodinách vyšiel von, aby nakŕmil na záhrade svojich dvoch psov, rotvajlerov. Čierny muž s kuklou vstúpil na pozemok zabezpečený elektrickým plotom a okamžite zaútočil na Eduarda ostrou mačetou. Došlo k boju na život a na smrť, v ktorom páchateľ bodal a sekal hostinského mačetou.
Podľa informácií jeho partnerky, ktorá bola svedkom útoku sa Neumeister nakoniec zrútil vo veľkej kaluži krvi. 62-ročná žena bola presvedčená, že Eduard je mŕtvy a utekala do domu prenasledovaná útočníkom.
V kuchyni ju útočník chytil, schmatol ju za krk, dusil ju a požadoval všetky jej peniaze: „Give me all the money or die“.
V tom okamihu potácajúc sa vošiel do kuchyne vážne zranený a celý zakrvavený Eduard Neumeister a podnikol odvážny, ale zároveň aj pochabý pokus o pomoc svojej partnerke.
Keď si ho útočník všimol, otočil sa, pustil 62-ročnú ženu a znova začal útočiť na Neumeistera mačetou. Eduard sa potom zrútil v kuchyni. Černoch ho tak dokaličil, že jeho telo sa neskôr už sotva dalo identifikovať.
Odvážny čin 67-ročného Eduarda umožnil Margit Rieblerovej utiecť v panike na neďalekú cestu a zastaviť okoloidúceho vodiča. Ten ju vzal do miestnej internátnej školy, odkiaľ mohla privolať pomoc. Vrah však utiekol pred príchodom polície.
„Nič, čo by sme mohli dať do truhly.“
Privolaní policajti a lekári pohotovostnej služby opísali tento scenár ako „horor“: Neumeister bol rozsekaný na nepoznanie. Zhodli sa na tom, že ešte nikdy nevideli takéto príšerné zranenia na človeku. Hostinský bol doslova rozsekaný na kúsky. Od príbuzných nebolo možné ani len požadovať jeho identifikáciu. Dcéra Sylvia (38) povedala pre denník „Daily Mail“ so slzami v očiach, že útok na jej otca bol taký brutálny, že „nemáme už nič, čo by sme mohli dať do rakvy“. Ako sa páchateľ dostal na dobre zabezpečený pozemok, u ktorého ide podľa družky obete o „čierneho muža“ je doposiaľ nejasné. Podľa juhoafrických médií sa má jednať o zamestnanca reštaurácie.
Neumeister pôvodne pochádzal zo Salzburgu a emigroval do Južnej Afriky v 70. rokoch. Jeho prvé manželstvo sa rozpadlo v roku 1994, v roku 2010 otvoril svoju rakúsko-nemeckú reštauráciu so svojou partnerkou Margit a taktiež prenajímali izby pre turistov. Neumeisterov syn Tommy, ktorý pracuje ako someliér v Bádensku-Württembersku povedal, že v ten týždeň hovoril so svojím otcom o útokoch na belochov v Južnej Afrike: „Ešte mi povedal, že s dvoma psami a elektrickým plotom sa cíti bezpečne.“
Čierny rasizmus
Zatiaľ čo ľudia z celého sveta sa vydávajú do ulíc, aby demonštrovali proti údajne rasistickým policajtom v USA sú v Juhoafrickej republike chladnokrvne vraždení černochmi tisíce belochov kvôli ich farbe pleti a ich majetku. Zabíjanie v Južnej Afrike dosiahlo také rozmery, že táto krajina je medzitým na ôsmom mieste v globálnom rebríčku vrážd. Dokonca aj Austrália, ktorá má prísnu utečeneckú politiku, ponúka od tej doby prenasledovaným juhoafrickým belošským farmárom azyl. „Prenasledovaní farmári v Južnej Afrike potrebujú pomoc“, uviedol austrálsky minister pre prisťahovalectvo Peter Dutton.
Belosi sa medzitým izolujú v Južnej Afrike v tzv. „Gated Communities“. Jedná sa o osídlenia za plotmi a múrmi so strážnou službou a kontrolou vstupu.