USA 20. júla 2021 (HSP/Foto:Screenshot)
Učiteľka Brianne Dressenová z amerického Utahu bola účastníčkou klinickej štúdie vakcíny AstraZeneca proti Covid-19. Do hodiny po očkovaní jej začalo brnenie v ramene, kým však došla domov, zrak sa jej rozmazával a videla všetko zdvojene. Jej precitlivelosť bola tak zlá, že musela nosiť slúchadlá a slnečné okuliare po celý čas. Veľmi rýchlo pocítila neurologické problémy, pre ktoré začala podstupovať sériu drahých vyšetrení
Lekári nevedeli povedať, čo sa stalo, len že sa to podobá na sklerózu multiplex (MS). MS je autoimúnna choroba objavujúca sa často u 20 až 40-ročných, postihujúca mozog a miechu, kde imunitný systém napáda ochranný myelín, ktorý obaľuje nervové vlákna a spôsobuje komunikačné problémy medzi mozgom a zvyškom tela. Dressenová prestala chodiť, jej príznaky sa zhoršovali. Strávila mesiace učením sa znova chodiť, jesť a hovoriť.
Doterajšie vyšetrenia a terapie ju stáli 250 tisíc amerických dolárov. Tie však musí hradiť sama, keďže štát fakticky nehradí takéto náklady. Podľa portálu Defender s odkazom na citované oficiálne zdroje doteraz len 29 osôb od roku 2010 získalo kompenzáciu na náklady spojené s poškodením po očkovaní, každá v sume cca 200 000 USD. 452 žiadostí (91,4%) bolo zamietnutých, ďalších desať bolo schválených, no napokon boli vylúčené.
Aj pri covid vakcínach je to podobne. Teda zatiaľ nula kompenzácií. Údaje o žiadostiach o kompenzácie začalo americké ministerstvo zdravotníctva zverejňovať len minulý mesiac pod tlakom televíznej stanice v Atlante. Počas 9 mesiacov tím investigátorov z televízie 11Alive poukazoval na netransparentnosť procesu odškodňovania. K 1. júlu bolo teda zverejnených 1 165 žiadostí, no žiadnym nebolo vyhovené.
Ale aj v minulosti odškodnení za poškodenie inými vakcínami bolo schválených len pre 8% žiadateľov. Celková suma, ktorú USA vyplatilo za odškodnenie vakcínami, predstavuje 4 miliardy USD. Nikto z obetí covid vakcín však ešte odškodený nebol, majú na to však len rok. Pritom nahlásených je 11 000 prípadov úmrtí a 50 tisíc ťažkých nežiaducich účinkov je nahlásených v online databáze nežiaducich účinkov po očkovaní proti covid v USA.
Agentúra Reuters nedávno dala priestor zástupcovi právnickej firmy z Floridy, ktorý tvrdí, že stovky ľudí sa na jeho kanceláriu obracajú so žiadosťou o pomoc pri odškodnení, najčastejšie pre zápal srdca a zrazeniny. Zákon z roku 1986 však zakazuje súdiť sa o odškodnenie s výrobcom vakcíny, čo je jediná výnimka v USA, kde sa môžete súdiť s výrobcom čohokoľvek, áno, aj liekov. Je to jeden z hlavných bodov kritikov, že farmafirmy nie sú pod žiadnym tlakom predávať bezpečné vakcíny, ktorých odbyt im navyše garantuje štát.
Učiteľka Dressenová sa teda obrátila na senátorov, aby žiadali zmenu legislatívy. Iná mladá žena Kelli sa obrátila na širokú verejnosť, aby jej pomohla cez portál GoFundMe platiť poplatky lekárom po tom, čo po očkovaní skončila paralyzovaná s neurologickým poškodením zvaným Guillain Barre Syndrom. Podobne je na tom 33-ročná Rachael Cecereová, ktorá na portáli uvádza, že jej klinika v Clevelande potvrdila súvislosť očkovania a celkovej paralýzy po 1. dávke Pfizer vakcíny. Jej paralýzu spustila zriedkavá reakcia centrálnej nervovej sústavy.
Otec 12 detí Virgil Brimley zas 10-12h po očkovaní 2. dávkou odpadol tvárou na zem s epileptickým záchvatom. Bol hospitalizovaný a rodina potrebuje zaplatiť za liečbu. Jeho manželka spustila online zbierku. Podobný problém má 38- ročná Kendra Lippyová, ktorá po vackíne Janssen mala trombotickú príhodu a zlyhania viacerých orgánov. Potrebuje zaplatiť 1 milión dolárov za zdravotnú starostlivosť.
K 25. júnu na tomto charitatívnom portáli zverejnili príbuzní ďalších 180 poškodených prosbu o finančný príspevok. Mainstreamové médiá však ubezpečujú o existencii odškodňovacích schém vo vyspelých krajinách sveta od USA cez Veľkú Britániu, vrátane našich susedov. Tento mesiac aj Svetová zdravotnícka organizácia ohlásila v rámci schémy Covax podmienky pre chudobné krajiny, ako sa môžu zapojiť do programu odškodnenia. Jedno je isté, tam bude ešte ťažšie vymôcť odškodnenie.
Jana Ray-Tutková