Bratislava 21. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Tzv. trámové kríže (balkenkreuz) používal na označovanie vojenskej techniky wehrmacht (luftwaffe, kriegsmarine) až do konca 2. svetovej vojny. Takýmto krížom mala byť opatrená česká vojenská technika, ktorú Česi darovali Ukrajine. Trámový kríž sa objavil na českej húfnici Dana, v záberoch reportáže, ktorú odvysielala Česká televízia z bojov na Ukrajine. Balkenkreuzom označovali nacisti aj české tanky počas protektorátu. Zábery vyvolali rozhorčenie u značnej časti českej verejnosti a tak sa vo veci už začalo konať
Trámové kríže – balkenkreuz, sa na ukrajinskej vojenskej technike objavili už viackrát. Väčšinou sa jednalo o fotografie tankov alebo transportérov s takýmito znakmi, ktoré kolovali po sociálnych sieťach. Doteraz však boli označované ako nepravé a ako súčasť ruskej propagandy. Pred týždňom sa však priamo v reportáži Českej televízie objavili takéto kríže wehrmachtu namaľované na českej samohybnej húfnici Dana. Zábery samohybnej húfnice zverejnila aj agentúra Reuters. Samohybnú húfnicu s namaľovanými krížmi nasadila pri Avdijivke ukrajinská 110. samostatná mechanizovaná brigáda a v českej reportáži je vidieť ako je na boku húfnice namaľovaný trámový kríž. Po rozhorčení časti českej verejnosti sa české ministerstvo obrany rozhodlo konať a obrátilo sa na ukrajinské veľvyslanectvo.
Námestník ministerstva obrany Ján Jireš kvôli tomu rokoval s ukrajinským veľvyslancom. „Zišiel som sa s ukrajinským chargé d’affaires a vojenským pridelencom. Ukázal som im fotografie darovanej dany s namaľovaným krížom a vysvetlil, že to zbytočne poškodzuje reputáciu Ukrajiny a dáva muníciu konšpirátorom,” povedal.
Ako uvádzajú novinky.cz, trámové kríže sa na ukrajinskej technike objavili niekoľkokrát. Väčšinou (vraj) išlo o taktické označenie použité na odlíšenie ukrajinskej techniky od ruskej, pretože obe používajú rad rovnakých typov vozidiel sovietskeho pôvodu. Objavilo sa však aj niekoľko prípadov, keď mali rovnaký tvar ako trámové kríže používané wehrmachtom a luftwaffe koncom druhej svetovej vojny. Neboli namaľované len tak od ruky, ale profesionálne nastriekané.
V prípade tankov nasadených pri bieloruskej hranici ukrajinská strana poslala neskôr ich snímky, kde boli kríže už odstránené, a vysvetlila, že išlo o pochybenie jednotlivcov. Nebolo to však hneď, pretože prípad sa musel preveriť.
Samohybná kanónová húfnica vz. 77 Dana je československá samohybná kanónová húfnica (ShKH) kalibru 152 mm s pohonom 8×8. Vývoj zbrane bol dokončený v roku 1976 v slovenskom podniku Konštrukta Trenčín a o rok neskôr bola Dana zavedená do výzbroje ČSLA . V závodoch ZŤS Dubnica nad Váhom bolo následne vyrobených celkom 672 samohybných kanónových húfnic vz. 77. Modernizované verzie pôvodnej ShKH Dana ponúkajú aj české spoločnosti holdingu Czechoslovak Group.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Pri útoku na systém Patriot mal Kinžal svojho tajného asistenta
Nemecký vojenský expert spochybňuje úlohu F-16 v súčasnom konflikte