Moskva 24. júna 2023 (HSP/Foto:archív HSP)
Aktualizované 24. júna 2023 10:23
Vladimir Putin: Obraciam sa na Rusov, vojenské a bezpečnostné zložky a na tých, ktorí boli podvodom a hrozbami dotlačení na cestu ozbrojeného povstania
Putin vyzval na jednotu, konsolidáciu a zodpovednosť. Akékoľvek hádky musia ísť počas špeciálnej operácie bokom, teraz sa rozhoduje o osude našich ľudí, povedal Putin.
Putin tiež povedal, že Prigožinove činy sú vojenskou vzburou a označil ich za “nôž do chrbta našej krajine a nášmu ľudu”.
Uviedol paralely s obdobím prvej svetovej vojny (myslí sa tým revolúcia vo februári 1917) – vtedy to viedlo k strate obrovských území a tragédii občianskej vojny.
“To, čomu čelíme, je osobná zrada a zrada,” dodal.
Putin vyhlasuje, že “akákoľvek vzbura je smrteľnou hrozbou, naše kroky budú tvrdé”. “Ruské ozbrojené sily dostali potrebný rozkaz na neutralizáciu tých, ktorí zorganizovali ozbrojené povstanie,” povedal Putin.
Stručne povedané, Putin povedal, že nebude robiť kompromisy s Prigožinom a pokúsi sa potlačiť povstanie.
Zhrnutie
Hlavným posolstvom Putinovho prejavu je explicitne vyjadrené, že dochádza k ozbrojenému povstaniu, ktoré bude podľa ruského prezidenta potlačené.
Boli vydané rozkazy na potlačenie vzbury a prisľúbené “tvrdé opatrenia” a “bezprostredný trest”.
Prigožinovo meno sa vo výzve nespomína. Každému je však jasné, že ide o neho. Prigožin je obvinený zo zrady, z “podrazu” a “bodnutia do chrbta” kvôli “prehnaným ambíciám”.
Putin tiež vytiahol paralelu s rokom 1917, keď v Rusku uprostred prvej svetovej vojny prebehla revolúcia, po ktorej nasledoval rozpad armády a štátu a potom občianska vojna. “Vtedy nám bolo víťazstvo vo vojne ukradnuté a boli sme vtiahnutí do chaosu a anarchie. Nedovolíme, aby sa to zopakovalo,” povedal.
Zároveň pripomenul “wagnerovských hrdinov”, ktorých Prigožin podľa Putina tiež zradil tým, že sa vzbúril. Vyzval wagnerovcov, aby sa “prestali zúčastňovať na zločineckých akciách”.
Putin potvrdil, že úrady v Rostovskej oblasti boli zablokované. Povedal však, že na obnovenie poriadku budú prijaté tie najtvrdšie opatrenia.
Čo bude nasledovať?
1. Kľúčovou otázkou je pomer síl. Prigožin vyhlásil, že má k dispozícii 25 000 bojovníkov. Možno je to prehnané. Po stratách v Bachmute má sotva toľko žoldnierov. Okrem toho niektoré ruské vojenské subpublikácie napísali, že časť hudobníkov sa k povstaniu nepridala. Podarilo sa im ovládnuť centrum Rostova a možno aj Voronež (hoci čo sa týka Voroneže, to ešte nie je úplne jasné – zatiaľ sú k dispozícii rozporuplné informácie), ale či sa im podarí viac, je otázka. Pokiaľ sa časť pravidelnej armády nepostaví na stranu povstalcov.
Jednoznačný Putinov postoj, že to, čo sa deje, je ozbrojené povstanie, môže zohrať konsolidačnú úlohu pre bezpečnostné a poriadkové zložky tým, že zabráni ich pripojeniu sa k povstalcom (hoci zostáva možnosť, že sa k povstalcom pridá aj niekto z Putinovho najbližšieho okolia – niekto predsa celý čas chránil Prigožina, čo posilňuje jeho pozíciu). Otázkou je, koľko ľudí dokáže Putin postaviť proti Prigožinovým žoldnierom a akú kvalitu budú mať tieto sily? Momentálne je leví podiel ruskej armády na fronte. Otázkou je, či je v zálohe niekoľko desiatok tisíc mužov na uskutočnenie totálnej vojenskej operácie na zničenie povstalcov, ktorí sa v skutočnosti zmocnili Rostova. Ak sú a ak je vzbúrencov málo, potom je šanca na rýchle potlačenie vojenskými prostriedkami možná. V opačnom prípade pôjde o občiansku vojnu s dôsledkami, ktoré je zatiaľ ťažké predvídať. Dôsledky by mohli byť menšie (“wagnerovci” by mohli prejsť na partizánsky spôsob, čo by bol pre Kremeľ problém, ale malý), alebo veľmi významné (chaos, anarchia a rozpad krajiny).
3. Situácia by sa mohla zmeniť v prospech vedenia krajiny, ak by časť “wagnerovcov” zapojených do povstania prebehla na stranu Putina. Je to možné, ak by im napríklad Prigožin povedal, že povstanie nie je proti Putinovi, ale len proti Šojguovi a “všetko je dohodnuté” s Kremľom. V takom prípade by sa časť povstalcov mohla považovať za oklamaných a prejsť na stranu vlády.
4. Na druhej strane je pravdepodobnosť takejto možnosti pochybná. Wagnerovi žoldnieri sú prezentovaní ako “sekta hrdlorezov, vrahov a zločincov”. Wagnerova PMC je v skutočnosti najväčšou a najmocnejšou neonacistickou organizáciou na svete. A pre nich sú Putinove výroky: “Nech tu nie je chaos a anarchia” a “vernosť vlasti a prísaha” len prázdnymi slovami. Najmä preto, že ruská provojnová propaganda už rok robí z PMC Wagnera superhrdinov a, súdiac podľa komentárov Wagnerovcov, sa už považujú za “ľudí nadradenej rasy”, ktorí by mali vládnuť Rusku, upozorňujú komentátori.
5. Za takýchto podmienok existuje šanca, že sa úrady s povstalcami dohodnú, ale za súčasných okolností je stále minimálna.
6. Hlavnou otázkou pre Ukrajinu je, čo to znamená pre priebeh vojny. Ten priamo závisí od rýchlosti potlačenia povstania. Ak bude potlačené rýchlo – zmení to situáciu pre Ukrajinu k horšiemu. Putin skonsoliduje moc a spoločnosť a samotné povstanie využije ako zámienku na novú mobilizáciu alebo vyhlásenie stanného práva. Ak sa povstanie pretiahne a prerastie do plnohodnotnej občianskej vojny a chaosu v Rusku, potom Rusko určite nebude schopné udržať front na Ukrajine a utrpí vojenskú porážku. Presne v takýto scenár dúfa Ukrajina, ktorá s nadšením prijala správu o Prigožinovom povstaní. Hoci vedľajším a veľmi nebezpečným efektom (pre Ukrajinu aj svet) chaosu v Rusku bude otázka obrovského ruského jadrového arzenálu – aký je jeho osud. Ak povstalci zvíťazia, dôsledky môžu byť veľmi odlišné. Od “nič sa nezmení” až po úplný obrat kurzu Ruska a stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny. Alebo – naopak – prudká radikalizácia vojny a použitie jadrových zbraní.