Bratislava 23. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot Instagram)
Slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS) reagoval na udalosti, ktoré sa posledné dni odohrali na Slovensku. Zlyhanie spravodlivosti v jednom členskom štáte je podľa jeho názoru problémom celej Európskej únie
Šimečka tvrdí, že bez vzájomnej dôvery v nezávislosť polície a justície nemôže fungovať voľný pohyb, jednotný trh, ani ostatné spoločné politiky.
Preto informoval kolegov v pléne Európskeho parlamentu o situácii na Slovensku. Z nahrávok a prepisov, ktoré v týchto dňoch počúvame, sa nám podľa jeho slov vynára “obraz uneseného štátu”, kde si mafiáni a oligarchovia kupujú beztrestnosť, dokonca priamo u generálneho prokurátora či najvyššieho súdu.
“Naozaj od Európskej únie nechceme – ani by sme nemali – aby tieto prípady vyšetrovala či do nich vstupovala. Boj o spravodlivú spoločnosť si musí Slovensko vybojovať samo. Európska únia však musí byť súčasťou riešenia. Pri zlyhaní domácich elít je sú práve jej inštitúcie poslednou zárukou spravodlivosti a právneho štátu,” píše europoslanec, podľa ktorého potrebujeme okrem silného Európskeho prokurátora aj nový mechanizmus kontroly právneho štátu v členských štátoch.
“Aby nikde v Európskej únii nemuseli ľudia zažívať také precitnutie, ako teraz my na Slovensku,” dodáva na záver.
Štefanec a vyšetrovacia komisia z Európskeho parlamentu
Šimečka však nie je prvý europoslanec, ktorý na pôde EÚ kritizoval Slovensko. Europoslanec KDH Ivan Štefanec hlásal, že “Smer-SD a SNS stvorili v slovenskom poľnohospodárstve obludnú mafiánsku chobotnicu, ktorá sa priživuje na práci iných ľudí a ostávajú po nej len slzy a zmarené životy”.
Dodal, že “prenasledovaní farmári už neveria, že súčasná vláda im dokáže pomôcť, tak sa obrátili na Európsky parlament, a sľúbil im, že ich neopustíme a všetky zlodejstvá v slovenskom poľnohospodárstve vyšetríme”.
Pellegrini pred novinármi v tom čase uviedol, že je mu veľmi ľúto, ako sa správa slovenský europoslanec Štefanec, ktorý podľa predsedu vlády “kydá na Slovensko”, a zároveň doviedol na Slovensko vyšetrovaciu komisiu z Európskeho parlamentu.
“Dnes to povedal jeden člen vlády veľmi trefne. že najväčšou tragédiou je, že najškaredšie veci na svoju vlastnú krajinu hovoria domáci a zahraniční to potom na základe týchto vyjadrení opakujú.” uviedol Pellegrini.
“Ešte raz, mňa mrzí, že naši europoslanci so slovenským pasom, so slovenskou národnosťou, so slovenským občianskym preukazom sú schopní takto očierňovať svoju krajinu v zahraničí. Takto sa nemá správať hrdý Slovák. Takto sa nemá správať europoslanec a mne je jedno, z akej je strany. Ja mu takto verejne odkazujem, že sa hanbím za neho,” odkázal vtedy Štefancovi.
Kočnerova Threema
Médiá – predovšetkým Denník N a Aktuality.sk – v auguste začali so zverejňovaním políciou získanej komunikácie z mobilného telefónu Mariana Kočnera, ktorý polícii odovzdal Peter Tóth.
Najskôr sa objavili údajné správy o predstaviteľoch Smeru-SD, Andrejovi Dankovi z SNS či Bélovi Bugárovi z Mostu-Híd či strane ĽSNS. Ešte predtým médiá zverejnili časti komunikácie Kočnera s podnikateľom Norbertom Bödörom, kde sa spomínali politici, sudcovia, prokurátori a údajne aj súčasný policajný prezident Lučanský. Aktuálne je zverejňovaná údajná komunikácia s viacerými sudcami.
Premiér Peter Pellegrini však už viackrát upozornil, že dôkazy z prípadu Kuciak sú využívané na niečo, čo zaváňa politickým bojom.
Materiály z kauzy Threema by podľa podpredsedu strany Most-Híd Ábela Ravasza bolo vhodnejšie zverejniť naraz, pretože postupné zverejňovanie neustále podkopáva dôveru ľudí v štát.
Tatiana Stará