Ako príklad uvádza správu z Británie, kde minister financií vyhlásil, že Británia si po odchode z EÚ vytvorí vlastné pravidlá a technické certifikáty v automobilovom sektore, vrátane vlastných emisných štandardov či havarijných testov.
Na čo v zápätí zareagovala automobilová loby a uviedla, že odklon od noriem EÚ bude stáť miliardy libier, zničí to priemysel, zvýši nezamestnanosť, a poškodí britských zákazníkov.
„Prečo? Lebo britský automobilový trh je sedemkrát menší než kontinentálny. Drvivá väčšina áut vyrobených v Británií ide na export – a polovica z nich do EÚ. Pre automobilky je nezmyselné a stratové investovať do separátnych testov a technických štandardov len pre Britániu, ktoré nebudú akceptované v EÚ. To, čo zažívajú automobilky v Británii, sa deje v desiatkach sektorov, po celom svete. EÚ nastavuje regulácie, štandardy a normy, ktoré zvyšok sveta prijíma a prispôsobuje sa im,“ píše Šimečka.
EÚ má podľa Šimečku takú veľkú moc preto, lebo všetky globálne firmy chcú prístup na veľký a bohatý európsky trh. „A keď už raz prispôsobili svoje produkty a výrobné procesy prísnym európskym normám – napríklad v ochrane súkromia, ale aj životného prostredia či práv spotrebiteľov – neoplatí sa im investovať do odlišných procesov pre iné trhy. Preto tlačia aj na ostatné vlády, aby prijali podobné regulácie. V globalizovanej ekonomike funguje skutočný “diktát Bruselu”. Teda aj Slovenska.”
V statuse uverejnil k tejto téme aj citát z knihy americkej profesorky práva Anu Bradfordovej: „Málo Američanov si uvedomuje, že sú to regulácie EÚ, ktoré určujú, aké zloženie bude mať make-up, ktorý ráno použijú, čo obsahujú cereálie, ktoré si dajú na raňajky, aký software majú v počítači, a ako si nastavia súkromie na Facebooku. A to je len pol deviatej ráno. Sú to nariadenia, ktoré určujú, akú technológiu má klimatizácia v ich domovoch, alebo prečo ich deti už nedostanú plastovú hračku s Happy Meals v McDonald’s”.
V závere príspevku ešte uviedol, že za najlepšie na tom celom považuje fakt, že spoluautorom týchto globálnych pravidiel sú aj slovenskí úradníci v Európskej komisii, slovenskí zástupcovia v Rade, slovenskí ministri, a slovenskí poslanci v Európskom parlamente.