Signál svetu. USA opäť skočili na tie isté hrable

❚❚

Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)

 

Štátny tajomník Anthony Blinken absolvoval trojdňovú návštevu Číny. Očakávali sa tam od neho „tvrdé rokovania“, pred ktorými však USA vopred varovali. Načasovanie cesty nebolo najlepšie: nedávne rozhodnutia amerických orgánov môžu skomplikovať už aj tak zložitú situáciu medzi Pekingom a Washingtonom. Situáciu veľmi komplikovaných vzťahov dvoch mocností v materiáli Ria Novosti hodnotí Renat Abdullin

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken

Žiadny červený koberec

Ide o druhú Blinkenovu návštevu vo funkcii ministra zahraničných vecí v priebehu necelého roka. Vzťahy medzi Čínou a USA „padli na dno“ po tom, ako Američania začiatkom roka 2023 zostrelili čínsky balón nad svojím pevninským územím. Ministerstvo zahraničných vecí následne zrušilo predtým plánovanú cestu. Neskôr sa Peking neponáhľal dohodnúť nový termín. Napriek tomu Blinken v júni odletel do Ríše stredu, ale rokovania neviedli k hmatateľnému zlepšeniu.

.

Ani teraz nebolo pozadie najpriaznivejšie. Pred necelým mesiacom navštívila Peking americká ministerka financií Janet Yellenová. Okrem iného rokovala o otázkach, ktoré sú v kompetencii diplomatov. Žiadny prielom sa nedosiahol: ministerka financií priznala, že s čínskymi predstaviteľmi viedla „ťažké rozhovory“ počas štyroch dní. A súbežná návšteva ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Číne, ktorý bol prijatý na najvyššej úrovni, vytlačila Američanov z informačnej agendy.

Keď už hovoríme o protokolárnych zvláštnostiach: rozdiel bol zjavný už pri príchode Blinkena. Na rozdiel od svojho ruského kolegu nebol Američan poctený červeným kobercom (a nie po prvýkrát). A vo vzduchu visela otázka stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

.

Štátny tajomník sa prvýkrát zastavil v Šanghaji. Zúčastnil sa na basketbalovom zápase s americkými diplomatmi pôsobiacimi v Číne a rokoval aj s tajomníkom miestneho straníckeho výboru Čchenom Ťingom. Blinken tam hovoril o dôležitosti interakcie medzi Washingtonom a Pekingom a povedal: „Máme povinnosť voči našim národom a určite aj voči svetu zodpovedne riešiť vzťahy medzi našimi krajinami.“

 

O „zodpovednej angažovanosti“

Väčšia časť návštevy sa uskutočnila v Pekingu. Tam mal minister zahraničných vecí rokovať so svojím čínskym náprotivkom Wangom I, ako aj na poslednú chvíľu sa stretnúť s prezidentom Si.

Tém na rokovanie bolo veľa. Staré problémy nezmizli: rozdiely v otázke ukrajinského konfliktu, postoj k Taiwanu, obnovenie väzieb vojenskou cestou a boj proti obchodovaniu s drogami. Pribudli aj nové výzvy, ako napríklad eskalácia situácie na Blízkom východe, ktorú chcú USA obmedziť tým, že presvedčia Peking, aby zatlačil na Teherán. Čo je najdôležitejšie, ako upozornilo ministerstvo zahraničných vecí, Blinken mal v úmysle „jasne a otvorene vyjadriť obavy“ z možnej čínskej vojenskej a technickej podpory Ruska.

Podľa Wanga I sa vzťahy medzi USA a Čínou celkovo začínajú stabilizovať. „Zároveň sa však stále zintenzívňujú a narastajú negatívne faktory. <…> Legitímne práva Číny na rozvoj boli bezdôvodne potlačené a naše kľúčové záujmy sa stretli s problémami,“ zmenil rýchlo tón šéf čínskej diplomacie.

.

„Vždy sme vyzývali na vzájomné rešpektovanie základných záujmov a vyzývame Spojené štáty, aby nezasahovali do vnútorných záležitostí Číny, aby neobmedzovali jej rozvoj,“ povedal tiež Wang.

Americký hosť sa snažil zmierniť napätie tým, že vyzval na „zodpovedné riešenie“ bilaterálnych rozdielov a nezdôrazňoval prepojenie Moskvy a Pekingu. Západné médiá vopred upozornili: „Blinkenov tím si uvedomuje, že odpoveďou Číny na tlak na Rusko by mohlo byť spomalenie pokroku v iných oblastiach bilaterálnych vzťahov (s USA. – pozn. red.)“. Celkovo bol diplomat pod vážnym tlakom. Kým rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí, oficiálny hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin na brífingu otvorene hovoril o „pokryteckom“ postoji USA voči Číne.

 

Rozhovor sa niesol v opatrnom duchu

Vrcholom programu bolo následné stretnutie s prezidentom Si v Dome ľudového zhromaždenia v centre čínskeho hlavného mesta.

„Obe strany môžu mať svojich priateľov a partnerov, nie je potrebné sa navzájom napádať, stavať proti sebe a škodiť si,“ načrtol Si čínsky postoj.

.

„Svet dnes čelí mnohým zložitým situáciám a výzvam, ktoré si vyžadujú spoločnú reakciu Číny a Spojených štátov,“ povedal Blinken a na margo toho poznamenal, že Washington sa nesnaží ázijského rivala zadržiavať.

Diplomat si dovolil pomerne tvrdé vyjadrenia už na tlačovej konferencii (bez Si) po rokovaniach. „Na dnešných stretnutiach som zopakoval naše vážne obavy z dodávok komponentov pre ruský priemysel zo strany Číny,“ povedal Blinken.

Ostatné, na prvý pohľad nie až tak významné vyjadrenia výrečne svedčili, že: šéf rezortu zahraničia sa rozhodol nestupňovať situáciu. Diplomat napríklad priznal, že sa počas rozhovorov so Siom nedotkol problému možného blokovania TikToku. Hoci táto otázka sa v Spojených štátoch stala mimoriadne akútnou po tom, ako Kongres v predvečer Blinkenovej návštevy schválil návrh zákona, podľa ktorého by sa čínski vlastníci siete mali stiahnuť zo spoločnosti.

 

„Hora porodila myš.“

Rozhodnutie o TikToku nie je jediným z „čerstvých“ dráždičov vo vzťahoch medzi Pekingom a Washingtonom. Nedávno americkí kongresmani schválili balík pomoci Taiwanu a USA tiež zverejnili svoju výročnú správu o problémoch s ľudskými právami v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Tieto témy sa počas Blinkenovej návštevy nerozvíjali. Keď hovoril o Taiwane, zopakoval len záväzok Washingtonu voči politike „jednej Číny“. O ľudských právach sa vôbec nezmienil.

Nie je teda známe, aké ciele sa diplomatovi podarilo dosiahnuť počas jeho široko medializovanej cesty. Ruské ministerstvo zahraničných vecí na ňu ostro reagovalo. „Washington hľadá spôsoby, ako účinnejšie a dôraznejšie podkopať rusko-čínske prepojenie,“ poznamenal najmä námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. – Návštevu štátneho tajomníka treba vnímať z hľadiska toho, čo sú Spojené štáty pripravené urobiť v súvislosti so stupňovaním svojho neúprosného a bezohľadného tlaku na Čínu.“

Oficiálna hovorkyňa rezortu diplomacie Maria Zacharovová zasa pripomenula pokusy „vraziť klin do strategického partnerstva medzi Ruskom a Čínou“. „Je to, žiaľ, taktika určitej časti politického establišmentu v Spojených štátoch, ktorá sa opiera o známy historický výrok ‚rozdeľuj a panuj‘ a v tomto prípade – ‚zasievaj chaos a panuj‘. Chaos sa im darí zasievať, ale vládnuť už veľmi nie,“ zdôraznila diplomatka.

Súdiac podľa rétoriky Pekingu a absencie sľubovaných „tvrdých“ vyhlásení Blinkena, pokusy Washingtonu presadiť svoje záujmy opäť vyšli nazmar.

 

Prečítajte si tiež:

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

12:09

Zmena zákona oslobodí od spotrebnej dane ďalšiu elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), a tak prispeje ku zníženiu zdaňovania občanov a právnických osôb pri výrobe elektrickej energie z malých zdrojov. Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

12:07

Sezónne zamestnávanie v sektore cestovného ruchu zjednoduší novela Zákonníka práce z dielne koaličnej SNS, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini. Cieľom úpravy v prílohe Zákonníka práce týkajúcej sa sezónnych prác je odstrániť nejednoznačnosti výkladu právnej úpravy sezónnej práce na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.

12:06

Agentúry dočasného zamestnávania získajú tiež možnosť po splnení určitých podmienok dočasne prideľovať štátnych príslušníkov tretej krajiny k užívateľskému zamestnávateľovi ešte pred udelením prechodného pobytu. Navrhla to koaličná poslankyňa Alena Nováková (Hlas-SD) v novele zákona o službách zamestnanosti, ktorú podpísal prezident Peter Pellegrini.

11:53

Dôchodková schéma bude doplnená o ďalšie dobrovoľné dôchodkové sporenia. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

Cieľom novely je aj to, aby sa poistenec dozvedel v jednom komplexnom dokumente o predpokladanej úrovni svojho dôchodkového zabezpečenia v budúcnosti. Týmto opatrením by malo okrem iného dôjsť k podpore finančného plánovania ľudí v súvislosti s odchodom do dôchodku.

11:29

Celkovo šesť zahraničných turistov zomrelo v Laose po vypití nápojov obsahujúcich metylalkohol. V piatok následkom otravy zomrela už druhá občianka Austrálie. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Skupina približne dvanástich mladých turistov sa podľa austrálskych a britských médií v populárnej turistickej destinácií v meste Vang Vieng otrávila ešte 12. novembra. Obete pochádzajú z Austrálie, USA, Dánska a Británie.

11:28

Najmenej desať ľudí zabil v provincii Baglán na severe Afganistanu ozbrojený muž, oznámil to v piatok hovorca ministerstva vnútra. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.

“Muž strieľal na súfistov, ktorí sa zúčastnili na každotýždňovom rituáli vo svätyni v odľahlej oblasti v okrese Nahrín, pričom zabil desať ľudí,” vyhlásil hovorca afganského ministerstva.

11:27

Maďarsko v otázke vojny na Ukrajine pokračuje v politike “triezveho hlasu”, vyhlásil v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa jeho slov zvyšné dva mesiace administratívy amerického prezidenta Joe Bidena prinášajú najvyhrotenejšie obdobie tejto vojny, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

11:25

Čína v piatok vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby zachoval objektivitu a nestrannosť po tom, čo súd so sídlom v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

V piatok sa k zatykaču vyjadril aj veliteľ iránskych Revolučných gárd. Hosejn Salámí uviedol, že zatýkací rozkaz “znamená koniec a smrť pre sionistický režim, ktorý dnes žije v absolútnej politickej izolácii a jeho predstavitelia už viac nemôžu cestovať do ostatných krajín.”

09:46

Prvé Slovensko-saudské obchodné fórum by malo domácim podnikateľom priniesť možnosti na expanziu na saudský trh. Pre subjekty z Blízkeho východu predstavuje fórum príležitosť nájsť partnerov pre nové projekty v rámci plánov diverzifikácie saudskej ekonomiky. Uviedli to v piatok predstavitelia Slovensko-Saudskej obchodnej komory, ktorí dodali, že ide o doposiaľ najväčšiu obchodnú misiu Saudskej Arábie na Slovensku.

09:45

Ceny zlata pokračujú v raste aj v piatok a za týždeň smerujú k najvýraznejšiemu rastu za posledný rok. Smerom nahor ich posúva eskalácia rusko-ukrajinského konfliktu a s ňou rastúce úsilie investorov o presun k bezpečnejším aktívam. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata vzrástla do 7.28 h SEČ o 0,7 % na 2687,87 USD (2553,55 eura) za troyskú uncu (31,1 g). Za ostatný týždeň sa tak cena kovu zvýšila už o takmer 5 % a ak sa situácia počas dňa nezmení, bude to najvýraznejší týždenný rast od októbra 2023.

09:44

Pohonné látky zaznamenali počas 46. týždňa viditeľný nárast cien. Prémiový 98-oktánový benzín a obľúbený 95-oktánový benzín dosiahli najvyššie hodnoty za uplynulé tri týždne, cena nafty bola najvyššia za minulých jedenásť týždňov, od konca letných prázdnin. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spotrebitelia nakupovali v 46. týždni motorovú naftu za 1,441 eura za liter, čo bolo o dva centy viac ako v predchádzajúcom týždni.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali